Oddłużanie osób fizycznych – na czym polega i jak się o nie starać?

7 marca 2023 Kobieta z gotówką

Niespłacone kredyty i pożyczki mogą przysporzyć niemałych problemów. I to nie tylko finansowych. Jak wyjść z długów? Jedną z opcji jest oddłużanie osób fizycznych. Takie rozwiązanie skierowane jest do osób, które potrzebują wsparcia przy wychodzeniu z długów. Na czym dokładnie polega oddłużanie osób fizycznych i jak się o nie starać? Poznaj odpowiedzi na powyższe pytania. 

Na czym polega oddłużanie? 

Celem oddłużania jest pomoc osobie zadłużonej w całkowitym wyjściu z długów. Rozwiązanie to jest skomplikowanym i czasochłonnym procesem. Jednak niezbędnym w przypadku problemów z zadłużeniem. Głównym zadaniem oddłużenia osoby fizycznej jest przywrócenie jej stabilności finansowej oraz wypłacalności. Kiedy przeprowadza się oddłużenie? Najczęściej dochodzi do niego w sytuacji, gdy dłużnik nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z uregulowaniem zaciągniętych zobowiązań finansowych. Niestety nierzadko zdarza się, że jedna pożyczka lub kredyt ciągnie za sobą następną. Taka sytuacja może wpędzić nas w spiralę zadłużenia. Polega ona na tym, że zaciągamy kolejne zobowiązanie, żeby spłacić stare. W efekcie pojawiają się problemy z regulowaniem zadłużenia. Jak z niego wyjść? Odpowiedzią jest właśnie oddłużanie osób fizycznych. Podsumowując, jest to proces, który ma doprowadzić do likwidacji długów osoby fizycznej. Ostatecznym efektem jest odzyskanie wolności finansowej. Na czym więc polega oddłużanie? Ogólnie rzecz biorąc są to wszelkie czynności, które prowadzą do poprawy sytuacji finansowej – może to być kredyt konsolidacyjny, restrukturyzacja zadłużenia czy też sporządzenie planu oddłużeniowego.

źródło: https://www.fxmag.pl/co-to-jest/gus-zadluzenie-polakow

Żeby jednak oddłużanie przyniosło oczekiwane efekty, w pierwszej kolejności musimy poddać się analizie naszej sytuacji finansowej. Polega on na podsumowaniu długów – co ważne, nie tylko ich wysokości, ale także warunków umowy. Następnie specjalista, do którego zwróciliśmy się o pomoc w oddłużaniu, może prowadzić negocjacje w naszym imieniu z wierzycielem. Efektem jest konsolidacja długu, lub też w niektórych przypadkach ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Proces oddłużania osoby fizycznej może obejmować między innymi oddłużanie z komornikiem, oddłużanie chwilówek, lub też kredytów bankowych. Tego typu sprawami najczęściej zajmują się kancelarie prawne, lub firmy zajmujące się oddłużaniem.

Specjaliści Spłaty Kredytów przeanalizują Twoją sytuację, znajdą najlepszy produkt oddłużający i pomogą Ci odzyskać stabilność finansową.

Napisz do nas!

Kto może starać się o oddłużenie?

Jak sama nazwa działania wskazuje, proces oddłużania osób fizycznych skierowany jest do osób zadłużonych. Na to rozwiązanie mogą zdecydować się klienci banków oraz innych instytucji pożyczkowych, którzy mają problem ze spłatą zadłużenia. W wielu przypadkach jest to ostatnia deska ratunku i jedyna szansa na wyjście z długów. Warto przy tym wiedzieć, że jest kilka sposób na oddłużenia. Jednym z nich jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Kto może starać się o oddłużenie tego typu? Przede wszystkim warto wiedzieć, że upadłość konsumencka dotyczy osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Żeby móc ubiegać się o oddłużenie tego typu, musimy wykazać, że jesteśmy niewypłacalni. To podstawowy warunek. Przyjmuje się, że dłużnik jest niewypłacalny, jeżeli nie reguluje swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych od co najmniej trzech miesięcy. Takie założenie wynika z art. 11 ust. 1a ustawy o Prawie upadłościowym.

źródło: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-upadlosc-konsumencka-takze-dla-samozatrudnionych

Innym rozwiązaniem jest zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego lub też oddłużeniowego. Taki produkt skierowany jest do osób, które mają na swoim koncie kilka zobowiązań, których spłata zaczyna je przerastać. Jeśli więc czujesz, że regulowanie należności negatywnie odbija się na Twojej płynności finansowej, to warto rozważyć opcję konsolidacji kredytu. Warto przy tym wiedzieć, że żeby uzyskać kredyt konsolidacyjny, trzeba posiadać zdolność kredytową. Ta jednak w przypadku osób zadłużonych jest znacznie obniżona. Z tego względu przy oddłużaniu warto skorzystać z pomocy firmy zajmującej się oddłużeniem, lub też pośrednika kredytowego.

W efekcie możesz mieć pewność, że proces oddłużania pomoże Ci wyjść z długów i odciąży Twój budżet domowy.

Wyślij wniosek!

Jakie korzyści płyną z oddłużania? 

Główną korzyścią jest wsparcie nie tylko finansowe, ale także psychiczne, jakie dłużnik może uzyskać. Przede wszystkim przy oddłużaniu dłużnik nie zostaje sam ze swoimi zobowiązaniami. Dużą zaletą jest otrzymanie fachowej pomocy od osoby, która specjalizuje się w oddłużaniu. Samodzielne oddłużanie wiązałoby się z potrzebą poświęcenia dodatkowego czasu na szczegółowe poznanie procedury i zgłębienie wiedzy. To także przekłada się na nadprogramowy stres. Z tego względu niepodważalną korzyścią jest pozostawienie tego profesjonalistom.

Specjalista od oddłużania osób fizycznych pomoże Ci dobrać odpowiednią metodę likwidacji długu. Co więcej, ma możliwość negocjacji w wierzycielem i ustalanie korzystniejszych warunków. W efekcie możesz ubiegać się o konsolidację długów, a także zmniejszenie kosztów, czy odsetek zobowiązań. Ponadto firmy oddłużeniowe dokładają starań, by odroczyć termin spłaty zadłużenia, lub też sądowo umorzyć zadłużenie w całości, czy części. Specjalista ma możliwość przygotowania pisma o przedawnieniu długu, lub też wykonania czynności, które zablokują działania komornika. Decydując się na oddłużenie z pomocą specjalisty, możesz mieć pewność, że raz na zawsze pożegnasz się uciążliwym zadłużeniem.

Jak się oddłużyć? Poznaj skuteczne sposoby 

Proces oddłużania nie należy do najprostszych. Kluczowe jest sumienne dążenie dłużnika do oddłużenia i odpowiedzialne podejście do tematu. Jak więc skutecznie się oddłużyć? Przede wszystkim ustal wysokość swojego zadłużenia, zarówno z tytułu kredytów, jak i pożyczek, czy chwilówek. Drugą kwestią w kolejności jest ustawienie priorytetów – które zadłużenie jest najbardziej przeterminowane, i które należy spłacić w pierwsze kolejności. Jeśli zdecydujesz się na kredyt konsolidacyjny, to warto zorientować się, które zobowiązania możesz spłacić z jego pomocą. 

Przy oddłużaniu bardzo ważna jest także realna ocena możliwości finansowych. Nadmierne długi zazwyczaj wynikają z tego, że nieadekwatnie oceniliśmy nasze możliwości spłaty. Dlatego przy oddłużaniu kluczowe jest dobranie rozwiązania dopasowanego do realnych możliwości finansowych. W tym pomoże nam specjalista oddłużeniowy, do którego warto się skierować. W przypadku oddłużania możemy zdecydować się na kilka rozwiązań. Jedną z możliwości jest właśnie kredyt konsolidacyjny, który pozwoli połączyć Ci kilka zobowiązań w jedno. Na rynku możesz znaleźć także wiele ofert pożyczek oddłużeniowych, które skierowane są do osób z bardzo niską zdolnością kredytową. Popularnym rozwiązaniem jest także przedawnienie długów oraz jako rozwiązanie ostateczne – upadłość konsumencka. Po to rozwiązanie może sięgnąć dłużnik, który z powodu zadłużenia stał się niewypłacalny. W takim przypadku jego majątek zostaje przekazany wierzycielom.

Ile kosztuje oddłużanie? 

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Koszty związane z oddłużeniem są zależne od indywidualnej sytuacji dłużnika, stopnia skomplikowania sprawy i tego, na jakim etapie jest windykacja roszczeń. Warto jednak przygotować się na to, że usługi specjalistów nie należą do najtańszych. Istotną kwestią jest także to, jak firma oddłużeniowa rozlicza się z dłużnikiem. Niektóre z nich pobierają stałe opłaty za swoje usługi, na przykład co miesiąc. W innych przypadkach może to być opłata jednorazowa. Niektóre firmy oddłużeniowe pobierają opłatę od klientów dopiero, gdy uda się im doprowadzić sprawę do końca i nierzadko takie rozwiązanie jest najbardziej opłacalne. Czy można ubiegać się o darmowe oddłużenie? Niestety nie ma w Polsce firmy, która oferowałaby takie usługi za darmo. Możesz jednak skorzystać z darmowej pomocy prawnej, lub też usług fundacji pomagających wyjść z długów.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *