ROR – co to jest rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy?

27 lutego 2023 ror co to

Dzisiaj trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez posiadania ROR. Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy to produkt depozytowy, który służy do gromadzenia środków finansowych. Dzięki karcie wydanej do ROR można swobodnie dysponować gotówką, płacąc za zakupy stacjonarne i online czy wypłacając pieniądze z bankomatu. Ale nawet bez karty, ROR umożliwia przyjmowanie i wykonywanie przelewów międzybankowych, a nawet korzystanie z limitu odnawialnego – jeśli taki został przyznany.

Zobacz, czym jest rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, kto i dlaczego powinien go założyć i czym kierować się przy wyborze oferty bankowej.

ROR – co oznacza skrót ROR?

Co oznacza skrót ROR? ROR, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy to podstawowy produkt bankowy służący do gromadzenia depozytu. Nazywany potocznie kontem osobistym jest wykorzystywany do prowadzenia rozliczeń, np. uiszczania opłat za rachunki czy płacenia za zakupy. Na konto wpływają też świadczenia pracownicze lub inne, do których masz prawo – renta, emerytura, alimenty. 

ROR w banku – dla kogo jest ten rodzaj konta?

Każdy bank ma inne procedury, jednak standardowo ROR w banku jest dostępny bez ograniczeń dla osób pełnoletnich. Dzisiaj banki wychodzą naprzeciw rodzicom, umożliwiając otwieranie rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych także młodzieży, która ukończyła 13 lat. Do tego jest jednak wymagana zgoda rodzica lub opiekuna prawnego, który jednocześnie staje się pełnomocnikiem ROR

ROR bez opłat – ile kosztuje ROR? Czy można mieć ROR za darmo?

Za prowadzenie rachunku ROR bank może pobierać opłaty zgodnie z Taryfą Opłat i Prowizji. Zapoznaj się z nią już podczas podpisywania umowy na świadczenie usług bankowych. Podstawą do jej sporządzenia są obowiązujące sporządzona na podstawie przepisów kodeksu cywilnego i prawa bankowego (Prawo bankowe, art. 52).

Zazwyczaj bank pobiera comiesięczne opłaty z tytułu posiadania ROR oraz karty debetowej. Często można jednak uniknąć kosztów, deklarując np. regularne wpływy na rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy otrzymywane z tytułu wynagrodzenia. 

Wyciąg z ROR – czym jest i jak go pobrać?

Wyciąg z ROR to zestawienie wszystkich transakcji wykonanych na rachunku w danym okresie. Można pobrać go w bankowości internetowej lub poprosić o wygenerowanie i wydrukowanie w oddziale banku.

ROR za darmo – jak otworzyć?

Na pewno warto zebrać i porównać różne oferty bankowe, aby wybrać najlepszy ROR. Zwróć przy tym szczególną uwagę na:

  • wysokość opłat za prowadzenie ROR, przelewy własne/zewnętrzne/międzybankowe/zagraniczne, kartę debetową do ROR, wypłaty z bankomatów,
  • dostępne kanały obsługi – dobrze jest mieć możliwość korzystania z bankowości internetowej, gdzie oprócz robienia przelewów generuje się także wyciąg z ROR,
  • dostęp do dodatkowych produktów – karty, kredytu w rachunku ROR, konta oszczędnościowego, lokaty, inwestycji.

Przelew na ROR – jak go zrobić i czy w ogóle można?

ROR jest kontem otwartym, co oznacza możliwość swobodnego wpłacania i wypłacania środków do wysokości ustalonych limitów. Jeżeli dysponujesz środkami na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym możesz wykonać z niego przelew na dowolne konto krajowe lub zagraniczne. 

Potrzebujesz danych odbiorcy i numeru jego konta, a w przypadku transferów międzynarodowych także SWIFT i IBAN. Tych samych informacji potrzebuje od Ciebie osoba, która będzie chciała zlecić Ci przelew (np. pracodawca, ZUS) lub dokonać wpłaty gotówkowej w kasie banku. 

Kredyt w rachunku ROR – czy możliwe jest zaciągnięcie kredytu na ROR?

Otworzenie kredytu w rachunku ROR jest możliwe, pod warunkiem, że klient ma także życzenie i posiada zdolność kredytową. Produkt nosi nazwę limitu odnawialnego lub debetu.

Jak odstąpić od posiadania rachunku?

Umowa o ROR jest zawierana zazwyczaj na czas nieokreślony, dlatego oświadczenie o odstąpieniu od umowy rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego można złożyć w dowolnym momencie – online lub osobiście w placówce banku. Zazwyczaj trzeba mieć na uwadze zachowanie 30-dniowego okresu wypowiedzenia. 

Meta title: ROR – rachunek oszczędnościowo rozliczeniowy dla klientów indywidualnych

Meta description: ROR – czym jest rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, jak założyć konto osobiste? Przelewy i wyciągi online. Jak odstąpić? Czy można wnioskować o debet w ROR?

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *