Wielu Polaków spłaca jednocześnie co najmniej kilka różnych zobowiązań finansowych (kredytów, pożyczek). Samo w sobie nie jest to niczym złym, ale po pewnym czasie może stać się uciążliwe, szczególnie, jeśli nasza sytuacja się pogorszy, ponieważ na przykład stracimy pracę czy zachorujemy. Między innymi w takich przypadkach mogą przydać się kredyty i pożyczki konsolidacyjne.
Zainteresowanie tego typu produktami finansowymi jest duże, jednak nie każdy ma możliwość z nich skorzystać. Instytucje finansowe nie akceptują wszystkich wniosków – część z nich z różnych względów spotyka się odmową. Problemem może być chociażby brak odpowiedniej zdolności kredytowej. Pojawia się więc pytanie: czy pożyczki konsolidacyjne bez zdolności kredytowej są możliwe? Czym one dokładnie są i gdzie się zwrócić, aby uzyskać pomoc w ich zakresie?
Spis treści
Pożyczki konsolidacyjne bez zdolności kredytowej – czym są?
Pożyczki konsolidacyjne działają na tej samej zasadzie, co kredyty konsolidacyjne, a więc służą do połączenia wielu różnych zobowiązań finansowych w jedno. W ten sposób możliwe jest zmniejszenie ilości spłacanych zobowiązań, a także wysokości comiesięcznych rat. Rata pożyczki konsolidacyjnej lub kredytu konsolidacyjnego powinna być bowiem niższa niż suma rat długów, które zdecydowaliśmy się połączyć.
Tego typu pożyczki mogą odznaczać się mniejszymi wymaganiami niż kredyty i bardziej liberalnym podejściem do takich kwestii, jak zdolność kredytowa czy historia kredytowa. Jednocześnie nie oznacza to, że absolutnie każdy taką pożyczkę otrzyma, ponieważ zazwyczaj wciąż dochodzi do weryfikacji zdolności kredytowej i historii kredytowej, ale wymagania są po prostu mniej rygorystyczne.
Pożyczki konsolidacyjne bez zdolności kredytowej można więc zdefiniować jako produkt, z którego będą mogły skorzystać osoby znajdujące się w bardzo złej sytuacji finansowej, czyli na przykład takie, które niewiele zarabiają i spłacają już bardzo dużo różnych zobowiązań.
1 Źródło: https://krd.pl/Centrum-prasowe/Raporty/2019/DLACZEGO-POLACY-SIE-ZADLUZAJA
Czy można dostać pożyczki konsolidacyjne bez zdolności kredytowej?
Niska zdolność kredytowa niewątpliwie bardzo utrudnia otrzymanie jakiejkolwiek pozytywnej decyzji kredytowej, natomiast pożyczki konsolidacyjne bez zdolności kredytowej mogą w niektórych przypadkach być dostępne. Wszystko zależy od indywidualnych aspektów danej sprawy.
Między innymi od tego, jakie podejście do kwestii zdolności kredytowej ma dana instytucja finansowa – w jaki sposób ją oblicza i jakie dane bierze pod uwagę (interesować może nas między innymi, czy traktuje ona jako dochód świadczenia socjalne, takie jak 500+), a także, jakie wymagania stawia swoim klientom. Duże znaczenie ma też sytuacja potencjalnego klienta, a więc jakie ma on dochody (ze wszystkich możliwych źródeł), formę zatrudnienia i nie tylko.
Warto przypomnieć, że każda instytucja, czy to bankowa, czy pozabankowa, może obliczać zdolność kredytową nieco inaczej. Brane pod uwagę są w dużej mierze te same parametry, a więc wysokość zarobków, koszty utrzymania, ilość osób na utrzymaniu czy ilość i wysokość aktualnych zobowiązań. Jednak, z uwagi na drobne różnice w wykorzystywanych algorytmach i kładzenie większego nacisku na dane elementy, a mniejszego na inne, wynik weryfikacji zdolności kredytowej może się różnić między różnymi bankami i firmami pożyczkowymi.
Może się to okazać istotne, jeśli interesują nas pożyczki konsolidacyjne bez zdolności kredytowej. Dla jednej instytucji kredytowej nasza zdolność może być za niska, ale dla drugiej już niekoniecznie. Jedyny problem leży w ustaleniu, gdzie szanse na pozytywną decyzję kredytową będą największe. Składanie wniosków do wszystkich możliwych instytucji nie jest optymalnym rozwiązaniem i może ono tylko jeszcze bardziej obniżyć prawdopodobieństwo otrzymania pożyczki. Dlatego też lepiej skorzystać z innej metody, która zostanie opisana w dalszej części tego artykułu.
Kto pomoże pozyskać pożyczki konsolidacyjne bez zdolności kredytowej?
Jeśli interesują nas pożyczki konsolidacyjne bez zdolności kredytowej, znacznie skuteczniejszym, prostszym i szybszym rozwiązaniem niż składanie wniosków we wszystkich możliwych bankach i firmach pożyczkowych jest skontaktowanie się z ekspertem. Doświadczony pośrednik kredytowy będzie w stanie pomóc na wiele sposobów. Przede wszystkim przeanalizuje naszą sytuację i obliczy zdolność kredytową, zweryfikuje także kwestię historii kredytowej.
Na podstawie tych informacji będzie wiedział, jaki produkt finansowy będzie dla nas najbardziej odpowiedni i w jakiej instytucji finansowej szanse na jego otrzymanie będą najwyższe. Przeprowadzi także negocjacje z daną instytucją, aby zapewnić, że wszystkie parametry pożyczki będą jak najkorzystniejsze. Co więcej, doradca kredytowy rzetelnie i wyczerpująco odpowie na wszystkie nasze pytania, a także pomoże nam ze wszystkimi formalnościami związanymi z pożyczką, tak aby jej zaciągnięcie było całkowicie bezstresowe.
Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową?
Powiększenie swojej zdolności kredytowej nie jest szybkie i łatwe, ale warto się tą kwestią zainteresować. Pośrednik kredytowy może być bardzo pomocy, jeśli zależy nam na czasie i w związku z tym nie możemy pozwolić sobie na wielomiesięczne czekanie, ale czy zdecydujemy się skorzystać z jego usług, czy nie, warto zadbać o zwiększenie swojej zdolności kredytowej. Na dłuższą metę będzie to dla nas bardzo pomocne, choćby w sytuacji, gdybyśmy za jakiś czas potrzebowali zaciągnąć kolejne zobowiązanie.
Dysponując wyższą zdolnością kredytową, będziemy mogli liczyć na lepsze warunki kredytu lub pożyczki, nie będziemy musieli także martwić się, czy otrzymamy pozytywną decyzję kredytową. Jest to więc kwestia, którą powinniśmy się zainteresować. Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową? Można wyróżnić kilka głównych sposobów.
Pierwszy z nich dotyczy aspektu, który odgrywa główną rolę w obliczaniu zdolności kredytowej, a więc dochodów. Jeśli je zwiększymy, czy to znajdując lepiej płatną pracę, czy negocjując podwyżkę, zwiększy się również nasza zdolność kredytowa. Jeśli jesteśmy zatrudnieni na podstawie umowy cywilnoprawnej lub umowy o pracę na czas określony, możemy pomyśleć o sprawdzeniu, czy nasz pracodawca umożliwi nam przejście na umowę o pracę na czas nieokreślony. Taka właśnie forma zatrudnienia jest bowiem preferowana przez banki. Ich zdaniem zapewnia ona największą stabilność i regularność dochodów.
Drugi sposób jest powiązany z bieżącymi zobowiązaniami. Ich ilość i wysokość są brane pod uwagę podczas analizowania wniosku o kredyt lub pożyczkę. Jeśli więc bardzo zależy nam na pozytywnej decyzji kredytowej, warto zastanowić się nad wcześniejszą spłatą pomniejszych długów (lub takich, które i tak zbliżają się do końca okresu spłaty).
Podsumowanie
Pożyczki konsolidacyjne bez zdolności kredytowej to niewątpliwie złożona kwestia. Wiele w zakresie tego, czy uda nam się je otrzymać, zależy od indywidualnych szczegółów naszej sytuacji, a więc naszych dochodów, historii kredytowej i nie tylko. Zbyt niska zdolność kredytowa jest jednym z najczęściej spotykanych przyczyn odmów, jeśli chodzi o wnioski o kredyty i pożyczki, ale nie należy tracić z tego powodu nadziei.
Nad swoją zdolnością kredytową można bowiem pracować, tak aby podnieść ją i zwiększyć tym samym szanse na pozytywną decyzję kredytową. Jest to jednak w wielu przypadkach proces czasochłonny, dlatego też najlepszym wyjściem, jeśli interesują nas pożyczki konsolidacyjne bez zdolności kredytowej, będzie kontakt z już wspomnianym pośrednikiem kredytowym. Zapozna się on z naszą sytuacją i doradzi, jaka strategia działania będzie najlepsza. Zajmie się także wyszukaniem optymalnej oferty, negocjacjami z instytucją finansową i większością formalności.