Negatywny wpis w BIK a kredyt hipoteczny – czy jest między nimi zależność?

19 stycznia 2023 negatywny wpis w bik

Chcesz spełnić swoje marzenia o własnych czterech ścianach? Aby kupić mieszkanie, często musimy zdecydować się na kredyt hipoteczny. Ten jednak wcale nie tak łatwo dostać. To zobowiązania na duże kwoty, dlatego banki wymagają od klientów spełnienia szeregu warunków, a lista formalności wydaje się nie mieć końca. Jeśli kiedykolwiek starałeś się o kredy hipoteczny, to pewnie teraz kiwasz potakująco głową. A co jeśli dopiero przymierzasz się do zakupu mieszkania i spać nie daje Ci negatywny wpis w BIK? Zapewne zastanawiasz się, czy mimo to masz szansę na zaciągnięcie hipoteki. Nurtuje Cię też pytanie: jak usunąć wpis w BIK? Jesteś w odpowiednim miejscu! Dzięki nam dowiesz się, co zrobić, aby wpis w rejestrze nie przekreślił Twoich marzeń o własnym kącie!

Negatywny wpis w BIK a kredyt hipoteczny – czy zawsze otrzymasz decyzję odmowną?

Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, która przechowuje dane o kredytobiorcach w Polsce. Sprawdzenie raportu BIK to jedna z pierwszych czynności, które podejmie bank, gdy złożysz wniosek kredytowy. Twoja historia finansowa informuje, czy spłacasz zobowiązania regularnie i na czas. Jeśli raport jest pozytywny, bank uznaje Cię za wiarygodnego klienta i jest bardziej skłonny udzielić Ci kredytu. Schody zaczynają się jednak wtedy, gdy dane z BIK nie przemawiają na Twoją korzyść. Negatywny wpis w BIK sprawia, że zapala się czerwona lampka –  bank nie ma pewności, że będziesz regularnie płacił raty, jeśli w przeszłości miałeś z tym problem.

Zanim zaczniesz zastanawiać się nad sposobami usunięcia z BIK, uspokajamy – jeszcze nie wszystko stracone! Banki zazwyczaj uznają za alarmujące opóźnienia w spłacie przekraczające 30 lub 60 dni. Jeśli więc sporadycznie zdarzyło się, że spóźniłeś się z ratą o kilka dni, możesz spać spokojnie. Raport BIK to przecież nie jedyny czynnik wpływający na decyzję kredytową. Ogromne znaczenie mają dochody potencjalnego kredytobiorcy. Oczywiście, negatywnych wpisów w BIK lepiej unikać. Co prawda nie przekreślają one całkowicie Twojej szansy na zakup mieszkania lub budowę domu, ale mogą przynieść konsekwencje innego rodzaju. Zdarza się, że klienci z negatywnym wpisem w BIK dostają kredyt hipoteczny, ale proponuje im się nieco gorsze warunki niż reszcie kredytobiorców. Jak więc usunąć wpis w BIK? Odpowiedź poniżej.

Jak usunąć negatywny wpis w BIK i dostać kredyt hipoteczny?

Otrzymałeś swój raport z Biura Informacji Kredytowej i nie prezentuje się idealnie? Zastanawiasz się, jak usunąć wpis w BIK i zwiększyć swoją szansę na uzyskanie kredytu? Obecnie w sieci znajdziemy wiele firm, które oferują tzw. czyszczenie BIK. Musisz jednak wiedzieć, że ten rejestr działa na zasadach ściśle określonych przepisami. Wypisanie z BIK może więc być w praktyce niemożliwe. Jeśli informacje w bazie są pozytywne, kredytobiorca zawsze ma prawo cofnąć zgodę na ich udostępnianie. Nie zalecamy jednak tego robić. Historia spłacanych na czas zobowiązań podniesie Twoją wiarygodność w oczach banku.

Wróćmy jednak do sedna sprawy – jak usunąć negatywny wpis w BIK? Możesz starać się o to jedynie w dwóch przypadkach. Pierwszy z nich to błędne dane lub informacje wprowadzone do systemu omyłkowo. Jeśli znalazłeś w swoim raporcie tego rodzaju nieprawidłowości, możesz wnioskować o usunięcie z BIK. Druga możliwość, którą warto wykorzystać do wypisania się z BIK, to po prostu upływ czasu. Jeśli masz negatywny wpis w BIK dotyczący opóźnień w spłacie zobowiązań przekraczających 60 dni, a minęło 5 lat od ich spłaty, możesz żądać usunięcia danych z rejestru. Te dwa przypadki to jedyne opcje umożliwiające pozbycie się niewygodnych informacji z rejestru kredytowego. Firmy proponujące wyczyszczenie historii BIK za sowitą opłatę nie dysponują żadnymi dodatkowymi narzędziami.

Doradcy Spłaty Kredytów przeanalizują Twoją sytuację finansową, znajdą najlepszą ofertę finansowania i przeprowadzą Cię przez proces pozyskiwania kredytu, negocjując dla Ciebie możliwie najlepsze warunki.

Wyślij wniosek!

Warto sprawdzać swój raport BIK regularnie i kontrolować poprawność danych. Pilnuj terminu 5 lat dotyczącego negatywnych wpisów. To na pewno pomoże Ci zwiększyć wiarygodność finansową. Bank popatrzy na Ciebie bardziej przychylnym okiem i będzie w stanie zaproponować Ci lepsze warunki kredytowania. Nie będziesz musiał dodatkowo przejmować się wypisaniem z BIK.

Sprawdźmy, ile czasu widnieje się w BIK

Wpis w BIK – jak długo będzie się za Tobą ciągnąć? Ile czasu widnieje się w BIK? Powiedzieliśmy już, że w przypadku negatywnej historii spłaty zobowiązań, po 5 latach masz prawo domagać się usunięcia z BIK. Tak samo jest w przypadku informacji pozytywnych, z tą różnicą, że te możesz w każdej chwili ukryć. Ustawa Prawo bankowe dodaje też, że dane dotyczące wszystkich kredytów, przechowywane są w bazie przez okres 12 lat. Możesz być jednak spokojny, bo informacje tego rodzaju wykorzystywane są jedynie do celów statystycznych. Historia zobowiązań starszych niż 5 lat w żaden sposób nie zagrozi Twojej wiarygodności finansowej. Możesz spokojnie starać się o kredyt, bez zastanawiania się, ile czasu widnieje się w BIK.

Czy bank może usunąć wpis w BIK?

Zastanawiasz się, czy bank może usunąć wpis w BIK na Twój temat? Niestety, nawet instytucja, która dokonała zgłoszenia, nie posiada takich uprawnień. Niekorzystna historia kredytowa w BIK może być wykreślona tylko wtedy, gdy wprowadzone dane są błędne lub gdy minęło 5 lat od spłaty zobowiązania. W takiej sytuacji bank może usunąć wpis w BIK. Musisz zwrócić się do niego z odpowiednią prośbą, a ten powinien dopełnić wszelkich formalności.

Przeciwdziałaj negatywnym wpisom w BIK i zwiększ swoje szanse na kredyt hipoteczny

Każdemu może zdarzyć się potknięcie, dlatego nie obwiniaj się zbytnio, jeśli Twoja historia kredytowa nie wygląda tak, jakbyś tego chciał. Problemy finansowe mogą spotkać każdego. Staraj się wyciągać z błędów wnioski i planować swoje wydatki tak, aby nie przekraczać terminów spłaty zobowiązań. Bądź ostrożny zwłaszcza wtedy, gdy wiesz, że w przyszłości będziesz starać się o kredyt hipoteczny. Przecież zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć, prawda? Zatem jak usunąć negatywny wpis w BIK? Jak już wiesz, negatywnego wpisu w BIK nie sposób pozbyć się aż przez 5 lat po zakończeniu okresu spłaty kredytu. Budowa domu lub zakup własnego mieszkania to Twoje marzenie? Zadbaj o jego realizację zawczasu. Dobra historia kredytowa pozwoli Ci szybciej i łatwiej uzyskać kredyt hipoteczny – i to na lepszych warunkach!

Oceń ten artykuł

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *