Podczas podróży po Polsce, panele fotowoltaiczne można dostrzec na coraz większej ilości domów. Na dłuższą metę jest to rozwiązanie optymalne, zarówno pod względem kosztów (z uwagi na fakt, że ceny prądu nieprzerwanie rosną), jak i ekologii.
Nie da się jednak ukryć, że nie jest to rozwiązanie tanie. Wiele osób chciałoby zamontować takie panele na swoim dachu i rozpocząć proces oszczędzania na energii elektrycznej, ale po prostu nie ma wystarczających środków, aby zrealizować taki pomysł z własnych funduszy.
Rozwiązaniem tego powodu może być kredyt na fotowoltaikę, udzielany przez niektóre banki. W takim razie, na czym dokładnie polega kredyt na fotowoltaikę i czy warto go brać? Czy można uzyskać rządowe dofinansowanie na panele fotowoltaiczne i jak znaleźć optymalny kredyt na fotowoltaikę? Wszystkie najważniejsze informacje w tych kwestiach znaleźć można poniżej.
Spis treści
Na czym polega kredyt na fotowoltaikę?
Sposobów na sfinansowanie instalacji fotowoltaicznej, kiedy nie mamy wystarczających środków własnych, jest stosunkowo dużo. W przypadku, kiedy mamy już pewne oszczędności i brakuje nam na przykład jedynie kilku tysięcy złotych, dobrym rozwiązaniem może być zwykły kredyt gotówkowy na dowolny cel bądź skorzystanie z rządowych programów dofinansowania instalacji fotowoltaicznych.
Jeśli jednak brakuje nam większej sumy i chcemy całość instalacji sfinansować zewnętrznie, przyda nam się właśnie kredyt na fotowoltaikę. Jest to zobowiązanie celowe, które udzielane jest konkretne na zrealizowanie inwestycji, jaką jest założenie instalacji fotowoltaicznej.
Wiele większych firm wykonujących zlecenia zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych współpracuje z bankami, pomagając swoim klientom w pozyskaniu korzystnego finansowania, przy minimum formalności. Kredyt na fotowoltaikę charakteryzuje się RRSO niższym niż w przypadku zwykłego kredytu gotówkowego na dowolny cel. W zależności od zasad panujących w danym banku, taki kredyt można rozłożyć na stosunkowo długi okres – do 10, a nawet 15 lat.
W niektórych przypadkach możliwe będzie sfinansowanie kredytem nawet 100% wartości inwestycji, a w innych wymagane będzie wniesienie wkładu własnego, w wysokości kilkunastu bądź kilkudziesięciu procent.
Kredyt na fotowoltaikę – ile kosztuje fotowoltaika?
Przed podjęciem decyzji o montażu instalacji fotowoltaicznej, dobrze jest wiedzieć, ile taka instalacja będzie kosztować, aby ustalić, jak duży kredyt będzie konieczny. Ciężko jest jednak jednoznacznie wskazać, ile ostatecznie zapłacimy, ponieważ zależy to od tego, jaka moc instalacji będzie nam potrzebna.
Im wyższa moc instalacji, tym więcej paneli będzie trzeba zakupić. Obliczając koszty instalacji, trzeba wziąć po uwagę następujące wydatki:
- panele fotowoltaiczne
- inwerter
- akcesoria
- VAT
- montaż.
Koszt jednego panelu fotowoltaicznego to kilkaset złotych, a takich paneli być może przyjdzie nam zakupić kilkanaście. Kilka tysięcy złotych zapłacimy za inwerter, koszt akcesoriów zaś zależy od okoliczności.
Dla paneli fotowoltaicznych stosuje się obniżoną stawkę VAT w wysokości 8%. Jeśli zaś chodzi o montaż, to w różnych rejonach polski i w różnych firmach spotkać można bardzo odmienne stawki. Uśredniając, typowa polska rodzina będzie musiała wydać na instalację fotowoltaiczną co najmniej kilkanaście tysięcy złotych, a bardziej prawdopodobnym scenariuszem jest kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Zdecydowanie nie jest to mała suma, w związku z czym kredyt na fotowoltaikę, a przynajmniej kredyt gotówkowy na pokrycie części kosztów, na które nie starczą własne oszczędności, może być niezbędny. Należy pamiętać, że im wyższa kwota kredytu, tym większą zdolnością kredytową będzie trzeba się wykazać, aby otrzymać pozytywną decyzję kredytową.
Niektóre banki ustalają limit kwotowy przy kredytach na fotowoltaikę, natomiast w przypadku instalowania jej w zwykłym domu jednorodzinnym, taki limit nie powinien okazać się problemem. Maksymalna wysokość kredytu, z jaką można się spotkać, to 50 000 złotych, 60 000 złotych, a nawet jeszcze więcej. W związku z tym, zazwyczaj, sfinansowanie całej inwestycji (bądź jej większej części, jeśli bank będzie wymagał wkładu własnego) kredytem powinno być jak najbardziej możliwe.
Czy warto brać kredyt na fotowoltaikę?
Preferencyjne warunki, jakie zwykle ma kredyt na fotowoltaikę, takie jak niskie oprocentowanie, czy długi okres spłaty sprawiają, że jest to produkt bankowy warty rozważenia. Szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę, że z każdym rokiem prąd z tradycyjnych źródeł kosztuje coraz więcej. Chociaż Polska nie należy do najsłoneczniejszych krajów, to osiąganie na dłuższą metę sporych oszczędności dzięki fotowoltaice jest osiągalne.
Warto wiedzieć, że nadwyżki energii, które niewątpliwie wyprodukujemy w miesiące letnie, można przekazać do sieci i później w miesiącach zimowych odebrać. Dzięki temu nawet w miesiącach, kiedy fotowoltaika nie będzie w stanie wyprodukować wystarczająco prądu na nasze potrzeby, płacić będziemy za energię elektryczną niewiele.
Kredyt na fotowoltaikę a rządowe programy dofinansowania
Istnieje kilka rządowych programów dofinansowania, które mają sprawić, że więcej osób będzie decydowało się na zakładanie instalacji fotowoltaicznych. Jedną z nich jest program „Mój Prąd”, w ramach którego można uzyskać bezzwrotną dotację w wysokości 5000 złotych. Z programu mogą korzystać osoby fizyczne zainteresowane instalacją o wielkości maksymalnie 10kWp. Jak już wiemy, instalacja fotowoltaiczna w większości przypadków będzie kosztować znacznie więcej, w związku z czym kredyt na fotowoltaikę wciąż może okazać się niezbędny.
Innym rozwiązaniem jest program „Czyste Powietrze”. Nie pozwala on jednak na uzyskanie środków bezzwrotnie, a jedynie na zaciągnięcie pożyczki na fotowoltaikę na preferencyjnych warunkach, działa on więc podobnie jak kredyt na fotowoltaikę, wiąże się jednak z większą ilością formalności. Pożyczka na fotowoltaikę z programu „Czyste Powietrze” może zostać zaciągnięta nawet na 15 lat, a jej maksymalna wysokość zależy od tego, ile wynoszą dochody na jedną osobę w rodzinie.
W różnych rejonach polski pojawiają się także regionalne programy dofinansowań w zakresie instalacji fotowoltaicznych, natomiast musimy być przygotowani na to, że żaden program nie sfinansuje nam bezzwrotnie fotowoltaiki w 100%. Zawsze konieczne będzie poniesienie jakichś kosztów własnych, czy to ze swoich oszczędności, czy za pośrednictwem kredytu na fotowoltaikę.
Jak znaleźć dobry kredyt na fotowoltaikę?
Wraz z rosnącą popularnością instalacji fotowoltaicznych coraz więcej banków decyduje się zamieszczać specjalny kredyt na fotowoltaikę w swojej ofercie. Koszt kredytu, a więc to, czy będzie on opłacalny, zależy między innymi od kwoty zobowiązania, okresu spłaty, oprocentowania, prowizji za przystąpienie do kredytu i innych opłat dodatkowych. Kredyty na fotowoltaikę są ogółem mówiąc korzystniejsze niż zwykłe kredyty, co nie zmienia faktu, że zawsze warto skorzystać nie z pierwszej oferty, która wpadnie nam w oko, a z tej najkorzystniejszej.
Tylko jak ustalić, która oferta jest optymalna w naszym przypadku, jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy i umiejętności? Bardzo przydatna będzie pomoc wykwalifikowanego pośrednika kredytowego. Jest to opcja znacznie pewniejsza niż korzystanie z internetowych porównywarek i rankingów bądź zgadywanie.
Kredyt na fotowoltaikę – podsumowanie
Kredyt na fotowoltaikę to opłacalne rozwiązanie dla osób, które nie są w stanie samodzielnie sfinansować paneli fotowoltaicznych. Oszczędzanie własnych pieniędzy na fotowoltaikę może zająć długie lata, a w tym czasie ceny prądu będą tylko rosły.
Im szybciej założymy fotowoltaikę, tym szybciej dojdziemy do momentu, w którym się nam ona zwróci, dlatego też warto zrobić to jak najszybciej. Kredyty na fotowoltaikę są stosunkowo korzystne i można za ich pomocą sfinansować zarówno zakup wszystkich niezbędnych elementów, jak i montaż.
Jeśli zaś mamy już uzbieraną pewną sumę i brakuje nam tylko niewielkiej kwoty, można rozważyć wzięcie kredytu gotówkowego na dowolny cel. Rozwiązań jest wiele i jeśli chcemy znaleźć najlepsze, zawsze warto skontaktować się z dobrym ekspertem kredytowym. Przeanalizuje on dokładnie sytuację i wskaże, jaka decyzja będzie najkorzystniejsza finansowo i które rozwiązanie będzie najłatwiejsze do zrealizowania.