Kredyt na dowód – czy jest możliwy?

9 marca 2021 Kredyt na dowód

W wielu przypadkach, kiedy chcemy zaciągnąć kredyt, zależy nam na jak najszybszym przejściu przez wszystkie procedury i otrzymaniu środków na konto. Takie sytuacje zdarzają się na przykład wtedy, kiedy nagle zepsuje się nam jakieś ważne urządzenie (lodówka, pralka) i potrzebujemy błyskawicznie je wymienić, a nie dysponujemy wystarczającą ilością wolnych środków. Kiedy będzie miała miejsce taka sytuacja, możemy zastanawiać się, czy możliwy jest kredyt na dowód.

Nie da się ukryć, że głównie dzięki gwałtownemu rozwojowi nowoczesnych technologii, w ostatnich latach wiele procesów i formalności związanych z bankowością i finansami uległo przyspieszeniu, i skróceniu. Jednak czy oznacza to, że banki oferują coś takiego, jak kredyt na dowód? Co właściwie kryje się pod tą frazą? Wszystkie najważniejsze informacje na ten temat zostały zebrane poniżej.

Czy można dostać kredyt na dowód?

Odpowiedź na pytanie, czy istnieje kredyt na dowód, zależy od tego, co właściwie mamy na myśli, używając takiej frazy. Jeśli zastanawia nas, czy istnieje możliwość zaciągnięcia kredytu, wykorzystując tylko dane z dowodu osobistego, bez absolutnie żadnej dodatkowej weryfikacji, musimy pogodzić się z faktem, że nie ma takiej możliwości. Wynika to ze względów bezpieczeństwa.

Jednak bez obaw. W przypadku, kiedy przez kredyt na dowód mamy jedynie na myśli prosty i szybki kredyt przy minimum formalności, najlepiej taki, który można zaciągnąć przez Internet, można jednak powiedzieć, że tego typu zobowiązania są dostępne.

Bank nie może aż tak bardzo upraszczać formalności związanych z kredytem, ponieważ ryzykowałby w ten sposób wypłacenie gotówki osobie, która nie jest tą, za którą się podaje, lub która poświadczyła nieprawdę we wniosku kredytowym. Nie oznacza to jednak, że nie da się obecnie szybko i sprawnie zaciągnąć kredytu – jest to możliwe, szczególnie, jeśli posiadamy konto w danym banku, ale wciąż nie obejdzie się bez pewnych ważnych formalności.

Z tego względu nawet najprostsze i najszybsze kredyty, które można zaciągnąć przez Internet, bez wychodzenia z domu, wymagają podjęcia pewnych kroków, aby proces ten był całkowicie bezpieczny. Można wymienić wśród nich wideorozmowę z konsultantem, przelew weryfikacyjny lub weryfikację tożsamości przez kuriera. W ten sposób bank upewni się, że wnioskodawca jest faktycznie tą osobą, której dane zostały wpisane we wniosku kredytowym.

Kredyt na dowód – wymagane dokumenty

Podstawowym dokumentem wymaganym do zaciągnięcia kredytu jest oczywiście dowód tożsamości. Warto podkreślić, że banki nie przyjmą zamiast dowodu osobistego innego dokumentu, takiego jak prawo jazdy czy paszport. Konieczne jest przedstawienie konkretnie ważnego dowodu osobistego.

W zależności od zasad panujących w danym banku, instytucja finansowa może wymagać od kredytobiorcy takich dokumentów, jak:

  • wyciąg z konta bankowego
  • zaświadczenie o dochodach od pracodawcy
  • wycinek ostatniego świadczenia i dokument potwierdzający prawo do niego (w przypadku emerytury lub renty)
  • dokumenty księgowe (w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej).

Proces weryfikacji zgodności wniosku wypełnionego przez potencjalnego klienta, ze stanem faktycznym, jest najprostszy w przypadku, kiedy dana osoba przynajmniej od kilku miesięcy, ma konto w banku, w którym chce składać wniosek i regularnie otrzymuje na nie wpływy.

W takim wypadku złożenie wniosku jest często możliwe, bezpośrednio za pomocą serwisu transakcyjnego banku, po zalogowaniu się na swoje konto. Nie jest wymagane dostarczanie żadnych dodatkowych dokumentów, ponieważ kredytodawca ma już dostęp do historii konta.

Jeśli nie jesteśmy klientem danego banku, często wciąż możliwe jest wzięcie kredytu online – po prostu do internetowego wniosku będziemy musieli dołączyć wcześniej wspomniane dokumenty, czyli na przykład zaświadczenie o dochodach lub wyciąg z konta, w formie plików PDF.

kredyt na dowod - wykres bankowosci

1 Źródło: https://zbp.pl/getmedia/3a94c50d-83fc-451f-b6ea-d2e6d4617d15/Raport-Netbank_Q2-2020

Jak bank weryfikuje klienta biorącego kredyty na dowód?

Nawet przy kredytach na niewysokie kwoty, o które można bez problemu aplikować przez Internet, banki nie pomijają dwóch ważnych kwestii, a mianowicie weryfikacji zdolności kredytowej i historii kredytowej potencjalnego klienta. Unikatowe dla niewielkich kredytów jest zaś to, że w wielu przypadkach analiza ta przeprowadzana jest przez algorytm, a nie przez pracownika banku, w związku z czym decyzja kredytowa podejmowana jest bardzo szybko.

Zdolność kredytowa, czyli zdolność do terminowej spłaty kredytu, wyliczana jest na podstawie danych zawartych we wniosku i dostarczonych dokumentów. Przy jej obliczaniu bank bierze pod uwagę między innymi wysokość dochodów, formę zatrudnienia oraz koszty utrzymania. Każda instytucja finansowa ma swoje własne algorytmy i sposoby na obliczanie zdolności kredytowej, więc jej ocena w poszczególnych bankach może się nieco różnić.

Historia kredytowa, a więc historia tego, jak dotychczas spłacaliśmy swoje zobowiązania finansowe, jest z kolei weryfikowana głównie za pomocą BIK-u (Biura Informacji Kredytowej). W bazie BIK-u bank może znaleźć informację o wszystkich aktualnie spłacanych kredytach i niektórych pożyczkach (o ile dana firma pożyczkowa współpracuje z Biurem) i części już uregulowanych zobowiązań.

Zbyt niska zdolność kredytowa lub negatywne wpisy w historii kredytowej mogą poważnie utrudnić uzyskanie kredytu. Dlatego też warto zadbać o jak najwyższą zdolność kredytową i pozytywne wpisy w BIK-u, aby nie natrafić na tego typu problemy. Bank bowiem zwróci uwagę na te kwestie nie tylko w przypadku kredytów na wielkie kwoty, ale zweryfikuje je także, przy na przykład, małych kredytach gotówkowych. Z tego względu tak zwany kredyt na dowód, nie zostanie udzielony absolutnie każdemu – niektórzy wnioskujący mogą spotkać się z odmową.

Kredyt na dowód a zagrożenie związane z kradzieżą tożsamości

Kredyt na dowód, w którym faktycznie do zaciągnięcia kredytu wystarczy sam dowód osobisty, nie jest dostępny, ponieważ kradzież tożsamości jest realnym zagrożeniem, nie tylko w Polsce, ale też za granicą. Banki i inne instytucje finansowe robią wszystko co w ich mocy, aby zapobiec kradzieżom tożsamości. Jest to konieczne, ale wiąże się jednocześnie z pewnymi niewielkimi uciążliwościami dla ich klientów, takimi jak choćby konieczność potwierdzenia tożsamości przelewem weryfikacyjnym.

Należy jednak pamiętać, że w ciągu naszego życia udostępniamy nasz dowód osobisty w wielu miejscach – choćby w urzędach czy hotelach. Nie możemy mieć gwarancji, że ktoś nie zeskanował go lub nie zrobił mu zdjęcia w celu kradzieży naszej tożsamości, gdy na przykład oddaliśmy go do weryfikacji w hotelu.

Z tego względu sam dowód osobisty, a nawet nie tyle fizyczny dowód, co znajdujące się na nim dane (PESEL, numer i seria dowodu osobistego) nie są uznawane za wystarczające do weryfikacji tożsamości. Jeśli zaś chodzi o kwestie dochodów, to banki wymagają takich dokumentów, jak zaświadczenie od pracodawcy czy wyciąg z konta, ponieważ w przeciwnym wypadku, otwierałyby się na wyłudzanie kredytów, przez klientów, na podstawie fałszywych oświadczeń.

Wiara potencjalnym kredytobiorcom „na słowo”, mogłaby poskutkować udzieleniem kredytów osobom, które później nie będą w stanie spłacić ich na czas, co z kolei negatywnie wpłynęłoby na płynność finansową banku.

kredyt na dowod wykres kradziezy tozsamosci

2 Źródło: https://www.qbusiness.pl/index.php?mact=News,cntnt01,detail,0&cntnt01articleid=42327&cntnt01returnid=138

Podsumowanie

Jak widać, chociaż kredyt na dowód w pewnym sensie jest dostępny, to może jeszcze wiązać się z dodatkowymi formalnościami, które mają na celu potwierdzenie tożsamości danej osoby. Sam dostęp do dowodu osobistego (czy też zawartych na nim danych) nie jest bowiem wystarczającym dowodem, że dana osoba jest tym, za kogo się podaje. Może być więc konieczne na przykład wykonanie przelewu weryfikacyjnego.

Jeśli chcemy zadbać o to, aby kredyt został udzielony jak najszybciej, a cały proces jego zaciągania był jak najmniej stresujący, warto rozważyć skontaktowanie się z dobrym pośrednikiem kredytowym. W ten sposób znacznie zmniejszymy ilość swojego czasu i nerwów, które będziemy musieli poświęcić na kwestie związane z kredytem. Dodatkowo będziemy także mieli pewność, że na pewno zaciągniemy zobowiązanie na najbardziej atrakcyjnych warunkach i nie przepłacimy.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *