Wielu polskich przedsiębiorców ma poważne problemy z kontrahentami nie opłacającymi faktur na czas. Na dłuższą metę takie problemy mogą doprowadzić do utraty płynności finansowej firmy, szczególnie, jeśli dotyczą one nie pojedynczego kontrahenta, a ich większości. Dlatego też różne instytucje finansowe przygotowują oferty dla firm, które mają za zadanie pomóc im uniknąć najgorszego scenariusza i uzyskać dodatkową gotówkę.
Poza popularnymi kredytami firmowymi często można usłyszeć także o takim produkcie finansowym, jak faktoring. Nie każdy jednak dokładnie wie, na czym on polega, zwłaszcza, jeśli dana osoba dopiero zaczyna swoją przygodę z prowadzeniem firmy. W takim razie, faktoring co to i do czego on służy? Czy warto z niego korzystać? Wszystkie najważniejsze informacje, dzięki którym zdecydujesz, czy to dobre rozwiązanie dla Ciebie i Twojego przedsiębiorstwa, znajdziesz poniżej.
Spis treści
Faktoring co to i do czego służy?
Na pytanie, faktoring co to, najprościej można odpowiedzieć: sposób na uzyskanie części kwoty z faktury przed upłynięciem terminu jej spłaty. W Polsce przyjęło się udzielanie kontrahentom tak zwanego kredytu kupieckiego, czyli po prostu wystawianie faktur z odroczonym terminem spłaty. Okres spłaty zazwyczaj wynosi 30 dni, ale może też być krótszy lub dłuższy.
Nieudzielanie kredytów kupieckich i oczekiwanie, że klient natychmiast zapłaci za usługę lub towar, może odstraszyć wielu potencjalnych kontrahentów. Dlatego też nie wszystkie firmy mogą pozwolić sobie na to, aby nie odraczać płatności. Z drugiej strony, przedsiębiorstwa potrzebują pieniędzy, aby utrzymać się między okresem wykonania usługi lub dostarczenia towaru a momentem, w którym faktura zostanie opłacona.
Faktoring pozwala na to, aby jednocześnie udzielić kredytu kupieckiego i szybko otrzymać należne pieniądze. Jak to działa? W ramach usługi faktoringu specjalna firma faktoringowa odkupuje fakturę od przedsiębiorcy i od razu wypłaca mu określoną jej część, po czym czeka, aż jego kontrahent dokona płatności.
W ten sposób właściciel firmy niemal natychmiast otrzymuje potrzebną gotówkę – w zależności od zasad panujących w danej firmie, zazwyczaj wypłata pieniędzy następuje w okresie od kilkunastu minut do kilku dni. Dodatkowo nie musi przejmować się przypominaniem kontrahentowi o obowiązku zapłaty i ogółem obsługą wierzytelności.
1 Źródło: https://pragmago.pl/porada/rynek-faktoringu-w-polsce/
Jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z faktoringu?
Faktoring charakteryzuje się relatywnie niewielką ilością formalności związanych z zawieraniem umowy, a także szybkością zatwierdzania wniosków. Nie oznacza to jednak, że absolutnie każda firma może z niego skorzystać. Wśród najczęściej spotykanych wymagań stawianym przedsiębiorstwom zainteresowanym faktoringiem można wymienić:
- posiadanie określonego stażu (aczkolwiek niektóre firmy faktoringowe oferują swoje usługi już od pierwszego dnia prowadzenia działalności)
- odpowiednio wysokie obroty firmy/dobra kondycja finansowa przedsiębiorstwa
- niefigurowanie na listach dłużników.
Do podpisania umowy faktoringowej mogą być niezbędne między innymi dokumenty rejestrowe (na przykład wpis do CEIDG, decyzja o nadaniu numeru NIP i REGON czy odpis KRS), a także finansowo-księgowe (najaktualniejsze sprawozdanie finansowe, księga przychodów i rozchodów, zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami w ZUS i US). Każda instytucja finansowa może mieć nieco inne zasady w tym zakresie – dokładnych informacji na ten temat należy szukać na stronach internetowych banków i firm faktoringowych.
Warto wiedzieć, że umowy faktoringu z reguły są zawierane na czas nieokreślony. Faktorantowi jest przyznawany określony limit (może on wynosić od kilku tysięcy do nawet kilku milionów złotych – wszystko zależy od oferty danej firmy, a także zdolności kredytowej firmy), a następnie może on w jego ramach finansować dowolną ilość faktur.
Dzięki temu nie ma potrzeby podpisywania oddzielnej umowy i przechodzenia po kolei przez wszystkie formalności przy każdej kolejnej fakturze, a wystarczy wprowadzić jej dane do systemu i można w krótkim czasie cieszyć się potrzebną gotówką.
Faktoring co to – ile kosztuje?
W ramach faktoringu z reguły finansowane jest 80-90% wartości faktury, aczkolwiek zdarza się, że faktor decyduje się na pokrycie całości kwoty faktury. Trzeba jednak mieć świadomość, że z faktoringiem wiązać się może szereg opłat, takich jak:
- prowizja od finansowanych faktur lub od przyznanego limitu
- prowizja przygotowawcza
- prowizja za administrowanie długami
- odsetki od wypłaconych środków.
Każda oferta jest nieco inna, dlatego przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji warto dokładnie się zapoznać z wyciągiem opłat i prowizji pobieranych przed daną firmę faktoringową.
Najpopularniejsze rodzaje faktoringu
Można wyróżnić trzy najczęściej spotykane typy faktoringu: faktoring pełny (bez regresu), niepełny (z regresem) i mieszany.
2 Źródło: https://www.egospodarka.pl/art/galeria/157150,Faktoring-w-Polsce-2018,1,39,1.html
W tym pierwszym wypadku faktor (bank lub firma faktoringowa, która odkupiła fakturę) przenosi na siebie całkowitą odpowiedzialność na wypadek, gdyby dłużnik nie opłacił faktury. Faktorant, a więc pierwotny właściciel faktury, nie musi zwracać otrzymanych pieniędzy ani próbować wpływać na kontrahenta, aby ten opłacił fakturę. Taka forma faktoringu jest najbezpieczniejsza dla przedsiębiorcy, a najbardziej ryzykowna dla firmy faktoringowej, a więc najdroższa.
Faktoring niepełny działa w zupełnie odwrotny sposób – z jednej strony faktor przejmuje na siebie fakturę, ale z drugiej może żądać od jej sprzedawcy opłacenia jej, w przypadku, gdyby nie zrobił tego kontrahent. To najtańsza, ale najmniej pewna dla przedsiębiorców opcja.
Trzecie rozwiązanie to faktoring mieszany, w przypadku którego strony uzgadniają ze sobą, że na przykład faktor weźmie odpowiedzialność za odzyskanie należności w razie braku terminowej płatności, ale tylko do określonej kwoty.
Faktoring co to – czy faktoring się opłaca?
Faktoring co to – to zwykle pierwsze pytanie, które pada z ust przedsiębiorców, którzy o tej metodzie finansowania usłyszą. Druga kluczowa kwestia to z kolei bardzo często opłacalność takiego rozwiązania. Ciężko udzielić w tej sprawie jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wiele zależy od sytuacji finansowej danej firmy, jej kontrahentów, a także dostępnych w danej chwili ofert firm faktoringowych.
Jeśli firma znajduje się w świetnej sytuacji finansowej i czekanie kilkanaście lub kilkadziesiąt dni na opłacenie faktury nie zagrozi jej sytuacji finansowej, niekoniecznie będzie to korzystna opcja. Wynika to z faktu, że nawet, jeśli w ramach faktoringu zostanie wypłacone 100% wartości faktury netto, to trzeba będzie jeszcze uregulować prowizję firmy faktoringowej.
Natomiast w sytuacji, kiedy brak natychmiastowej płatności kontrahentów jest kłopotliwy i firma potrzebuje gotówki od razu, a ma wystawione faktury z odroczonym terminem płatności, faktoring może być bardzo ciekawym i opłacalnym sposobem finansowania. Jednym z jego głównych zalet jest szybkość, nie bez znaczenia jest także łatwość i wygoda całego procesu (w wielu przypadkach można go przeprowadzić w całości online, bez zbędnych formalności).
Faktoring co to – podsumowanie
Nie bez powodu tak często można się spotkać z pytaniem, zwłaszcza wśród początkujących przedsiębiorców, „faktoring co to?”, a także rozważaniami, czy taka forma finansowania się opłaca. Nieopłacanie faktur na czas przez przedsiębiorcę może doprowadzić do efektu domina, z powodu którego jego kontrahent również nie będzie w stanie opłacić swoich faktur – i tak dalej, aż problem dotyczyć będzie sporej grupy firm.
Z tego powodu osoby prowadzące własną działalność (ale nie tylko – także m.in. spółki) szukają sposobów na natychmiastowe otrzymanie należnych środków, ale bez jednoczesnego wycofania się z udzielania kredytów kupieckich. Takim właśnie sposobem jest faktoring i w wielu przypadkach może on okazać się skutecznym rozwiązaniem, które uratuje finanse firmy. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to usługa darmowa i w związku z tym nie otrzymamy pełnej wartości faktury (bądź zostanie od niej odliczona prowizja).