Aktualizacja danych w BIK – co warto o niej wiedzieć?

9 lutego 2023 Aktualizacja danych w BIK

BIK, inaczej Biuro Informacji Kredytowej gromadzi informacje o spłacanych przez klientów bankowości detalicznej zobowiązaniach oraz na tej podstawie wyznacza punktację wymaganą do pozytywnego rozpatrzenia wniosku o zobowiązanie. Aktualizacja danych w Biurze Informacji Kredytowej to ciekawe zagadnienie z perspektywy klienta poszukującego najlepszych możliwości zadłużenia. Czasami również zdarzają się spore problemy z informacjami przekazywanymi przez instytucje finansowe, więc najlepsza perspektywa to samodzielne założenie konta i regularne śledzenie wpisów. Aktualizacja danych w BIK to istotna kwestia w przypadku ubiegania się o spory kredyt i kiedy trzeba zadbać profesjonalnie o historię spłaty zobowiązań. W niektórych przypadkach można wymusić na banku formalnie zmianę wpisów, które BIK następnie zaktualizuje. Jak sporządzić wniosek o aktualizację danych w BIK, co trzeba wiedzieć na ten temat, co prawo mówi o zagadnieniu i czy to dla kredytobiorcy naprawdę ważna sprawa? Poniżej kilka praktycznych informacji zgodnych z aktualnymi normami prawnymi.

Aktualizacja danych w BIK – czym jest i na czym polega?

Aktualizacja danych w Biurze Informacji Kredytowej ułatwia analizowanie historii spłaty zobowiązań i pomaga bankom w podejmowaniu decyzji o obsłudze kredytobiorcy. Aktualizacja dotyczy informacji dotyczących wszystkich spłacanych zobowiązań. Od czasu do czasu pojawiają się też korekty uzależnione od inicjatywy zainteresowanych stron. Banki detaliczne powinny możliwie najszybciej dopełniać takich formalności, ponieważ brak danych o zapłaconej racie może przełożyć się w skrajnym przypadku na ograniczenie zdolności kredytowej, a to już bardzo zła wiadomość, jeżeli chcesz walczyć o nową pożyczkę w czasie obowiązywania wysokich stóp procentowych. Wymiana informacji pomiędzy Biurem Informacji Kredytowej i bankiem detalicznym następuje zazwyczaj w przedziale dwóch tygodni. To maksymalny termin i w praktyce cała procedura kończy się szybciej.

Aktualizacja danych w BIK przez bank – kiedy następuje?

Banki, co do zasady aktualizują w Biurze Informacji Kredytowej wszystkie informacje na temat spłacanych zobowiązań. Płaciłeś kiedyś kartą kredytową za jakąś usługę, chociażby bilet lotniczy i zapomniałeś o sprawie? Jeżeli założysz bezpłatne konto na BIK pod własne dane zauważysz, że taka informacja znajduje się w Twoim katalogu. BIK to baza danych dedykowana przede wszystkim bankom, SKOK – om, instytucjom pozabankowym udzielającym pożyczek krótkoterminowych. Jeżeli chcesz wiedzieć, czy dane się zgadzają, po prostu ścięgnij samodzielnie raport. Dzięki temu szybko wykryjesz ewentualne błędy. Pamiętaj jednak, że kredytodawca ma trochę czasu, z reguły tydzień na dopełnienie formalności.

Znajdziemy dla Ciebie możliwie najkorzystniejszą ofertę kredytu lub pożyczki.

Skontaktuj się z doradcą Spłaty Kredytów jeszcze dziś i otrzymaj potrzebne wsparcie finansowe na dogodnych warunkach.

Wyślij wniosek!

Aktualizacja BIK – co musimy zrobić, aby bank odświeżył dane?

Niektórzy kredytobiorcy prowadzą z bankami detalicznymi spory związane z błędnie wprowadzonymi informacjami w BIK. W takim przypadku najczęściej wystarczy złożenie stosowanego wniosku o zmianę. Kiedy to nie poskutkuje, kolejny krok to skarga bezpośrednia w Biurze Informacji Kredytowej. Banki coraz częściej posługują się bazami o historii kredytowej w celach marketingowych. Nie chcesz dostawać spersonalizowanych ofert pożyczkowych? Wyślij list polecony do banku lub skontaktuj się z infolinią i wycofaj taką zgodę zgodnie z normami RODO.

Nie musisz najczęściej podejmować żadnych dodatkowych działań przy spłacie zobowiązania. Wszystkie zmiany i tak odbiją się z czasem w BIK i w Twoim raporcie. Z wniosków o wykreślenie pewnych informacji korzystają kredytobiorcy z zaległościami. Nie chcesz, żeby wiadomości o nieterminowych spłatach wisiały w katalogu? Taki wniosek składasz jednak po upływie pięciu lat od zaistniałych problemów ze spłatą zobowiązania. Czyszczenie BIK przez podmioty prywatne, niektóre kancelarie w praktyce rzadko działa, ponieważ banki chcą wiedzieć wszystko na temat historii kredytowej przed podpisaniem umowy. A Biuro Informacji Kredytowej powstało właściwie z inicjatywy banków, kredytodawców, którzy chcieli ułatwić sobie procedury obsługi zobowiązań.

Wniosek o aktualizację danych w BIK – jak napisać?

We wniosku o aktualizację danych w BIK musisz zasygnalizować, co w ogóle chcesz zmodyfikować, a masz do dyspozycji kilka opcji. Najważniejsze to informacje o całkowitej spłacie kredytu krótkoterminowego lub długoterminowego, wygaśnięcie umowy, zmiana parametrów lub warunków podpisania umowy, optymalizacja wysokości zadłużenia. We wniosku podajesz naturalnie własne dane i numer/rodzaj umowy. Niektóre strony, szczególnie związane z kancelariami prawnymi udostępniają odpłatnie wnioski o aktualizację danych w BIK. Jeżeli nie masz doświadczenia skonsultuj się z bankiem, a z dużym prawdopodobieństwem otrzymasz kilka wskazówek. Zmienia się również adres, błędnie wprowadzone dane.

BIK, co ile aktualizacje danych?

Jeżeli spłaciłeś w końcu pożyczkę i czekasz na aktualizację danych w BIK, bank zrobi to najczęściej w terminie 7 dni. Do BIK trafiają wiadomości o zakończeniu umowy kredytowej, o korektach oprocentowania, a także informacje o nowych pożyczkach. BIK może wprowadzić nowe dane dopiero po ich otrzymaniu i to również zajmuje maksymalnie siedem dni. Czekasz bez powodzenia na nowy raport? Zacznij w pierwszej kolejności od wysłania zapytania do banku, w którym masz problematyczny kredyt.

Trudne kredyty to nasza specjalność.

Z pomocą doradcy Spłata Kredytów uzyskasz potrzebne finansowanie niezależnie od skomplikowania sytuacji.

Napisz do nas!

Ile czasu ma BIK na aktualizację danych?

Przyśpieszenie procedur aktualizacji danych w BIK nastąpiło w 2016 roku i bankowość detaliczna oraz inne instytucje pożyczkowe musiały dopasować się do dość rygorystycznych parametrów pod względem organizacyjnym. Dzisiaj obowiązuje zasada przekazywania danych maksymalnie do 7 dni przez bank i zasada rozpatrywania przez BIK również w maksymalnym terminie 7 dni. Aktualizacja pojawia się zatem w przedziale dwóch tygodni i dopiero po tym czasie można spokojnie ściągnąć raport. Procedura reklamacyjna zakłada zawsze na początku kontakt z bankiem, administratorem danych osobowych, a jeżeli to nie zadziała – z Biurem Informacji Kredytowej. Celowe opóźnienia dotyczące aktualizacji danych w BIK przez bank prowadzą do narzucenia dużych kar finansowych, dlatego ten problem zdarza się stosunkowo rzadko i najczęściej dotyczy błędu ludzkiego. Pamiętaj, że wskazane terminy dotyczą dni kalendarzowych, niekoniecznie roboczych. W praktyce wszystkie zmiany widać nawet klika razy w tygodniu.

Aktualizacja danych w BIK – dodatkowe informacje

Jedna z najlepszych metod na kontrolę stanu zobowiązań to po prostu założenie konta BIK i ściągnięcie raportu, w którym od razu wykryjesz ewentualne błędne wpisy. Podstawowy raport ściągniesz bez dodatkowych opłat. Na koncie BIK znajduje się też kilka innych ciekawych funkcji związanych, chociażby z zablokowaniem dowodu osobistego po wykryciu wycieku danych osobowych. To niestety coraz popularniejszy problem. Zastrzeżenie dowodu osobistego w BIK uniemożliwia potencjalnym oszustom wykorzystanie tożsamości w instytucjach raportujących do bazy. A to właściwie większość legalnego rynku.

  • Terminy aktualizacji danych w BIK skróciły się do maksymalnie 14 dni od 2016 roku.
  • Banki magazynują dane o złej spłacie kredytu do pięciu lat i dopiero po tym czasie możesz pisać wniosek o zmianę, wycofanie wpisu.
  • W razie zauważenia błędów, najpierw kontaktujesz się z bankiem, a następnie z BIK.
  • Raport o sytuacji kredytowej możesz ściągnąć bezpłatnie, wystarczy założenie konta w BIK.
  • Ustawodawca karze finansowo instytucje pożyczkowe zwlekające z przekazaniem danych.
  • Wniosek o aktualizację możesz napisać samodzielnie lub zamówić gotowy przez strony wyspecjalizowanych kancelarii, czasami firm wyspecjalizowanych w oddłużaniu.
  • Dane w BIK warto od czasu do czasu przejrzeć, żeby wykluczyć błędy i potencjalne problemy z tego wynikające.
  • Sprawdzanie raportów w BIK to szansa na uniknięcie negatywnych konsekwencji po utracie, kradzieży tożsamości.

Pośredniczymy w pozyskiwaniu kredytów dla osób prywatnych i firm.

Pomożemy Ci nawet jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji.

Skontaktuj się ze swoim doradcą!

Czy trzeba się martwić aktualizacją danych w BIK?

Co ile aktualizuje się BIK? Jak widzisz, problem nie jest złożony, a ustawodawca zadbał o skrócenie terminów przekazywania krytycznych danych do rejestru. Ze względów bezpieczeństwa postaraj się o regularne monitorowanie własnego raportu do bezpłatnego pobrania.

5/5 - głosów: 1

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *