Upadłość spółki z o.o.

Ogłoszenie upadłości spółki z o.o. to poważny krok, którego nie należy podejmować bez szczegółowej analizy sytuacji, w której znajduje się firma, a także rozważenia konsekwencji takiej decyzji. Warto zasięgnąć rady u specjalisty, który znajdzie najlepsze rozwiązanie dla danego przedsiębiorstwa.

Czy możemy Ci pomóc?

Nasza oferta jest bardzo elastyczna

  • spłata pożyczek
    Bank nie udzieli Ci kredytu ani pożyczki?
  • spłata pożyczek
    Inne firmy mają duże oprocentowanie?
  • spłata pożyczek
    Twoja sytuacja w BIK nie prezentuje się dobrze?
  • spłata pożyczek
    Masz opóźnienia w spłacie zobowiązań?
  • spłata pożyczek
    Masz niską zdolność kredytową?

Trafiłeś w dobre miejsce. U nas pozyskasz pożyczkę na bardzo dobrych warunkach.

  • spłata pożyczek
    Przedstawimy najkorzystniejsze oferty bankowe
  • spłata pożyczek
    Akceptujemy dochody niestandardowe
  • spłata pożyczek
    Oferujemy długi
    okres spłaty
  • spłata pożyczek
    Pożyczka nawet
    na duże kwoty
  • spłata pożyczek
    Zrobimy to wszystko w bardzo krótkim czasie

Upadłość spółki z o.o. - definicja

Upadłość spółki z o.o. to termin, który odnosi się do sytuacji, w której dłużnik – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – jest niewypłacalny i decyduje się na podjęcie w związku z tym formalnych kroków, to jest przeprowadzenie postępowania upadłościowego.

Niewypłacalności nie należy utożsamiać po prostu z problemami finansowymi czy trudnościami w spłacie zobowiązań. Nie każda zadłużona firma jest niewypłacalna. Niektóre przedsiębiorstwa co prawda znajdują się w trudnej sytuacji, ale jeszcze nie na tyle złej, aby można bądź trzeba było mówić o niewypłacalności i w konsekwencji upadłości spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Warto wtedy rozważyć restrukturyzację firmy.

Niewypłacalność to stan, w którym dłużnik nie jest w stanie spełnić bieżących zobowiązań, takich jak np. wynagrodzenia dla pracowników, płatności za dostarczone towary lub usługi. Prawo upadłościowe wprowadza zasadę, iż domniemywa się niewypłacalność, jeśli opóźnienie w spłacie zobowiązań przekracza trzy miesiące. Podobnie w sytuacji, gdy wysokość długów przekracza wartość majątku, przy czym taki stan musi utrzymywać się od co najmniej 24 miesięcy.

pożyczka gotówkowa
pożyczka gotówkowa

Dlaczego my?

Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać

kredyt

Długie terminy spłaty

Wiemy, jak trudno może być Ci odzyskać płynność finansową po zaciągnięciu kredytów. Dlatego oferując pomoc, dbamy o długie terminy spłaty oferowanych przez nas kredytów, które pozwolą Ci stanąć na nogi.

doradcy
kredyt

Doświadczeni doradcy

Doświadczenie w pozyskiwaniu trudnych kredytów, w tym kredytów konsolidacyjnych i na spłaty chwilówek, to nasz największy atut. Dzięki niemu masz pewność, że Twoje sprawy finansowe są w dobrych rękach.

doradcy
kredyt

Niskie oprocentowanie

Zdajemy sobie sprawę, że spłata kolejnych rat może być dla Ciebie obciążeniem. Dlatego dbamy o to, by oferowane przez nas rozwiązania i oprocentowanie nie obciążyły Cię zbyt mocno.

doradcy

Opinie klientów

Poznaj opinie osób, które nam zaufały

Chcielibyśmy podziękować firmie Spłata Kredytów za pomoc w uzyskaniu wsparcia finansowego dla naszej firmy. Spotkała nas nieprzyjemna sytuacja: nie do końca udana inwestycja mocno nadszarpnęła nasze finanse, zarówno te firmowe, jak i prywatne. Zastanawialiśmy się nawet, czy to nie koniec i nie przyjdzie nam po prostu szukać innej pracy, ale na szczęście wtedy znaleźliśmy naszą pomoc. Spłata Kredytów spadła nam z Nieba, pozwalając uzyskać wsparcie i postawić na nogi naszą firmę. A także całe życie. Teraz nasza firma  nie tylko wyszła z problemów, ale nawet zaczęła się lepiej rozwijać. Spłata Kredytów to po prostu świetni ludzie, którym z całego serca dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów zawodowych, takich jak u nas.

Ewa i Darek

Serdecznie dziękuję firmie Spłata Kredytów, a szczególnie Pani Agacie, za profesjonalną pomoc. Dzięki Pani udało mi się odzyskać spokój i szczęśliwe życie. Jest Pani nie tylko zawodowcem, ale przede wszystkim wspaniałym człowiekiem, z którym kontakt dał mi nadzieję na wyjście z problemów. I wszystko się udało! Pozdrawiam! 🙂

Karolina P

Jak wiele osób, które na pewno tu przychodzą, ja także skorzystałem z „super oferty” chwilówek. Skończyło się to dla mnie prawdziwą klęską i oszałamiającym długiem, z którym dopiero firma Spłata Kredytów pomogła mi sobie poradzić. Dzięki nim wiem już teraz, że warto korzystać z usług doradców, aby szybko wyplątać się z problemów, jakie człowiek sam sobie potrafi narobić. I nie korzystam już z chwilówek. Dziękuję,

Piotr z Warszawy

Witam. Bardzo polecam współpracę z Panem Damianem ze Spłaty Kredytów. Moja sytuacja przed spotkaniem z nim była bardzo ciężka: kredyty, zobowiązania z „chwilówek” i problem z uzyskaniem jakiegokolwiek wsparcia. Jak mi trzeci bank powiedział, że nie mam szans na żadną pomoc, to po prostu ręce mi opadły. No bo niby za co żyć, a jeszcze spłacać te wszystkie raty, jak po prostu nie ma na to pieniędzy? I wtedy spotkałam Pana Damiana, bo koleżanka poleciła mi firmę Spłata Kredytów. Wystarczyło kilka miesięcy intensywnej współpracy z nim, żeby moja sytuacja się poprawiła i w końcu widzę światełko w tunelu. Pan Damian to po prostu złoty człowiek, sumienny, profesjonalny, każdemu takiego doradcę polecam.

Anna

Witam. Piszę tu, aby polecić usługi Pani Agaty, która uratowała mnie i moją rodzinę przed bankructwem. Byliśmy w ciężkiej sytuacji, nagłe poważne potrzeby zmusiły nas nie tylko do wydania wszystkich oszczędności, ale też do zaciągnięcia pożyczek w parabankach. Wiedzieliśmy, jak to się może skończyć, ale te łatwe, szybkie pieniądze wydawały się po prostu niezbędne… i skończyło się jak u wielu innych rodzin: totalne dno. Szukając rozwiązania, trafiliśmy na Panią Agatą. Wypełniliśmy wszystkie informacje i okazało się, że rozwiązanie jest na wyciągnięcie ręki. Pani Agata podeszła do nas bardzo miło, pieczołowicie zajęła się całą sprawą i teraz wierzymy, że wszystko wróci do normy. Kontakt z Panią jest doskonały, dziękuję w imieniu swoim i całej rodziny.

Aga

Nie będę oryginalna: po prostu dziękuję i polecam doradztwo Spłaty Kredytów. Pan Przemysław jest najlepszy! Gdyby nie on, pewnie już dawno bym się załamała, a on postawił moje życie na nogi i sprawił, że znowu śpię spokojnie. Profesjonalista w każdym calu, doskonała i miła współpraca, cierpliwość, zrozumienie i wiedza – niczego innego nie mogłabym sobie wymarzyć.

Maria K-L

Spłata Kredytów = Firma Godna Polecenia. 🙂

Chcę ją zatem serdecznie polecić i gorąco podziękować za okazaną mi pomoc. To profesjonalni, empatyczni i skuteczni ludzie, którzy znajdą rozwiązanie każdego problemu finansowego. Mnie pomogli dwa razy: najpierw z pozbyciem się długów rodzinnych, potem z inwestycją w moją nową firmę. Za każdym razem ich wybór to strzał w dziesiątkę.

Pozdrowienia z Pruszkowa

Tomasz

Witam serdecznie! Chciałbym podziękować Panu Damianowi i Pani Agacie, którzy zajęli się moimi finansami. Wcześniej próbowałem współpracować z inną, podobną firmą, ale nic z tego nie wyszło, więc nową współpracę zaczynałem z pewnymi obawami. Tym razem jednak było zupełnie inaczej: Państwo są prawdziwymi profesjonalistami. Zamiast udzielać „internetowe porady” od razu przystąpili Państwo do konkretnego działania. Takiej pomocnej dłoni było mi potrzeba. Takich ludzi chciałem spotkać. Są Państwo wspaniałymi, otwartymi ludźmi, którzy potrafią zrozumieć człowieka w potrzebie, a to się liczy. Tak samo jak dobry kontakt, trafne porady i długofalowy, skuteczny plan działania.

Andrzej D.

Witam, jestem bardzo zadowolony ze współpracy z firmą Spłata Kredytów. Spotkałem się tu z naprawdę profesjonalnym, rzetelnym podejściem do sprawy, pozytywnym podejściem do klienta i dużą dawką zrozumienia. Dzięki tutejszym doradcom długi w końcu odeszły w zapomnienie. Jestem wdzięczny za szybką, trafną i kompleksową pomoc. Polecam każdemu.

Bogusław Nowicki

Chciałbym w tym miejscu podziękować za pomoc w uzyskaniu pożyczki i załatwieniu wszystkich związanych z nią, niezbędnych formalności. Sama na pewno nie dałabym sobie rady, ze względu na złą historię kredytową mogłam jedynie chodzić od instytucji do instytucji, a tam nikt nie chciał się mną zainteresować. Dopiero Pani Marzena pomogła mi przejrzeć na oczy, ustaliła co, jak i kiedy mam zrobić, a przede wszystkim profesjonalnie załatwiła moje sprawy, dzięki czemu uzyskałam wsparcie finansowe. Pożyczka uzyskana dzięki niej pozwoliła mi w końcu odetchnąć i wyjść z kłopotów. Polecam wszystkim Panią Marzeną, jest profesjonalną, pracowitą, skuteczną i bardzo miłą osobą! 🙂

Milena
para

Upadłość spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – na czym polega?

Upadłość spółki z o.o. jest procedurą, która pozwala na zabezpieczenie interesów wierzycieli firmy znajdującej się w trudnej sytuacji finansowej i niebędącej w stanie spłacić swojego zadłużenia. 

Postępowanie upadłościowe obejmuje m.in. likwidację majątku spółki (sprzedaż jej elementów w celu pozyskania środków na spłatę zadłużenia), negocjacje z wierzycielami w sprawie spłaty zobowiązań oraz ustalanie planów naprawczych. 

W przypadku, gdy nie jest możliwe zrestrukturyzowanie spółki, postępowanie upadłościowe może prowadzić do jej likwidacji.

Ogłoszenie upadłości spółki z o.o. – kto może ją ogłosić?

Upadłość spółki z o.o. ogłasza sąd w ramach specjalnego postępowania upadłościowego. Natomiast złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości spółki z o.o., który zainicjuje takie postępowanie, może dłużnik lub wierzyciel.

Przez dłużnika w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością należy rozumieć członków zarządu. Każdy z nich może złożyć taki wniosek samodzielnie.

Kiedy spółka z o.o. powinna ogłosić upadłość?

Ogłoszenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinno nastąpić, gdy stanie się ona niewypłacalna. Konieczne jest dochowanie terminu wyznaczonego przez prawo upadłościowe.

 

Złożenie wniosku o upadłość spółki z o.o. powinno nastąpić najdalej w trzydziestym dniu od dnia, w którym wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości, a więc dłużnik stał się niewypłacalny. W przeciwnym wypadku członkowie organów przedsiębiorstwa muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami – warto więc pamiętać przepisy dotyczące tego, kiedy należy ogłosić upadłość spółki z o.o.

Ogłoszenie upadłości spółki z o.o.- jak ogłosić upadłość?

Upadłość spółki z o.o. krok po kroku – jak do niej doprowadzić? Zawsze trzeba zacząć od złożenia we właściwym sądzie (właściwość ustala się na podstawie adresu głównej siedziby spółki) wniosku o upadłość spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jeśli nie zrobi tego dłużnik lub wierzyciel, sąd nie rozpocznie postępowania z urzędu.

W pierwszej kolejności sąd sprawdzi, czy majątek spółki pozwoli na opłacenie kosztów postępowania i chociaż częściowe zaspokojenie wierzycieli, czy też nie. Jeśli nie, postępowanie zostanie umorzone. Natomiast w tym drugim przypadku dojdzie do ogłoszenia upadłości.

Po ogłoszeniu upadłości spółki z o.o. nadzór nad majątkiem przedsiębiorstwa przejmuje syndyk. To, jak będzie wyglądał dalszy przebieg postępowania, zależy od okoliczności, m.in. wysokości zadłużenia, wartości majątku firmy i tego, co się na niego składa (czy jest to głównie gotówka, czy np. ruchomości i nieruchomości, które syndyk musi najpierw spieniężyć, aby uzyskać środki na spłatę zadłużenia).

Wniosek o ogłoszenie upadłości spółki z o.o. – co powinien zawierać?

Podstawowe elementy wniosku o ogłoszenie upadłości spółki z o.o. to dane dłużnika (nazwa firmy, adres głównej siedziby, numer NIP i KRS) i uzasadnienie. Przez uzasadnienie należy zrozumieć okoliczności, które sprawiają, że spółka jest niewypłacalna, czyli nie jest w stanie spłacić swoich długów.

W tym miejscu można więc wskazać aktualną wysokość zadłużenia, a także okres opóźnienia w spłacie, albo wysokość zadłużenia i majątek spółki, a także okres, przez który wysokość zadłużenia przewyższa wartość majątku przedsiębiorstwa.

Koszty upadłości spółki z o.o.

Na koszty upadłości spółki z o.o. składa się przede wszystkim opłata sądowa, która aktualnie wynosi 1000 złotych. Ponadto sąd nie rozpozna wniosku o upadłość spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jeśli nie zostanie wniesiona zaliczka na wydatki postępowania.

Chodzi tutaj o wydatki wstępne, związane z samym rozpoznaniem sprawy. Wydatki związane już z właściwym postępowaniem upadłościowym (np. wynagrodzenie syndyka) z zasady pokrywane są z majątku spółki. Jeśli majątek spółki nie pozwoli na pokrycie kosztów postępowania, nie dojdzie do ogłoszenia upadłości.

Ponadto trzeba przygotować się na koszty związane z reprezentacją i doradztwem prawnym lub finansowym, które niewątpliwie będą niezbędne do sprawnego, skutecznego i bezpiecznego przejścia przez proces ogłaszania upadłości.

Upadłość spółki z o.o. a długi – kto ponosi odpowiedzialność?

Upadłość spółki z o.o. a długi to skomplikowany temat, ponieważ to, kto będzie odpowiadał za zadłużenia przedsiębiorstwa, zależy w dużej mierze od działań podjętych przez członków jego zarządu.

Przedsiębiorcy często decydują się na tę formę prawną działalności z uwagi na tytułową ograniczoną odpowiedzialność za długi firmy. W przeciwieństwie do m.in. jednoosobowej działalności gospodarczej, przy spółce z o.o. wierzyciele mogą domagać się zaspokojenia swoich należności jedynie z majątku spółki, a nie majątku osobistego członków jej organów.

Są jednak wyjątki od tej reguły. Jednym z nich jest sytuacja, w której osoby zobowiązane do złożenia wniosku o upadłość spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a więc członkowie zarządu, nie zrobią tego w wyznaczonym terminie. Uchybienie obowiązkowi złożenia wniosku w wyznaczonych ramach czasowych stanowi podstawę do ponoszenia odpowiedzialności przez członka zarządu, i to na wielu frontach, mowa bowiem o odpowiedzialności karnej, skarbowej i odszkodowawczej. 

Między innymi wierzyciele, w przypadku, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna, będą mogli pozwać członków zarządu i doprowadzić do egzekucji z ich majątku osobistego.

Co z pracownikami po ogłoszeniu upadłości spółki?

Upadłość spółki z o.o. a pracownicy – jak te dwie kwestie się ze sobą wiążą? Odpowiedź na to pytanie zależy od wyniku postępowania upadłościowego. 

W przypadku likwidacji spółki, de facto przestaje ona istnieć, a w związku z tym również niwelowane są wszelkie zawarte przez nią umowy o pracę. Nie ma tutaj znaczenia, czy pracownik np. podlegał szczególnej ochronie przed zwolnieniem, choćby z uwagi na wiek.

Jeśli postępowanie nie zakończy się likwidacją, to wszelkie umowy o pracę są dalej utrzymywane w mocy. Gdyby firma chciała zwolnić pracowników, musi zastosować się do reguł Kodeksu pracy, m.in. w zakresie okresu wypowiedzenia, ale też ochrony przedemerytalnej i nie tylko.

Konsekwencje ogłoszenia upadłości spółki z o.o.

Kiedy sąd zadecyduje o upadłości spółki, musi ona zacząć występować pod nazwą obejmującą dopisek „w upadłości”. Majątek spółki staje się masą upadłościową, którą kontroluje (włącznie z prawem do sprzedaży poszczególnych elementów majątku) wyznaczony przez sąd syndyk.

Typowym skutkiem ogłoszenia upadłości spółki z o.o. jest jej likwidacja, ale istnieją także inne możliwości, takie jak przygotowana likwidacja (pre-pack), czyli sprzedaż całości przedsiębiorstwa innemu podmiotowi, a także prowadzenie negocjacji z wierzycielami i w konsekwencji zawarcie z nimi układu.

Upadłość spółki z o.o. – podsumowanie

Ogłoszenie upadłości sp. z o.o. to procedura, która ma zapewnić wierzycielom możliwość odzyskania, chociaż części należnych im kwot od przedsiębiorstwa znajdującego się w stanie niewypłacalności.

Upadłość spółki z o.o. bywa postrzegana negatywnie, ale niekiedy jest jedynym sposobem na rozliczenie się z wierzycielami i zakończenie problemów z nadmiernym zadłużeniem. Należy też pamiętać, że nie zawsze musi skończyć się likwidacją przedsiębiorstwa.


Przykład reprezentatywny.

  • Maksymalna Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 15,19%.
  • Całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów): 100 000 zł.
  • Całkowity koszt kredytu: 56 481,92 zł (w tym: prowizja z tytułu udzielenia kredytu 2000 zł, odsetki od kredytu 54 481,92 zł, koszty usług dodatkowych 0 zł, koszty zabezpieczeń 0 zł).
  • Całkowita kwota do zapłaty: 156 481,92 zł.
  • Prowizja za udzielenie kredytu jest kredytowana.
  • Oprocentowanie nominalne 13,5%.
  • 84-miesięczne raty w równej wysokości 1861,22 zł.
  • Minimalny okres spłaty – 12 miesięcy.
  • Maksymalny okres spłaty – 144 miesiące.

Kalkulacja została dokonana na dzień 16.10.2024 r. na reprezentatywnym przykładzie. Przykład wskazuje dane orientacyjne i ma niewiążący charakter. Służy celom informacyjnym i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, ani zaproszenia do zawarcia umowy kredytu na zaprezentowanych warunkach. Wskazane wyliczenia są oparte o założenia przyjęte dla reprezentatywnego przykładu, nie uwzględniają oceny zdolności kredytowej i nie wypełniają obowiązków informacyjnych wynikających z Ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim. Przyznanie i wysokość kredytu zależy od zdolności kredytowej klienta.

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami
Skontaktuj się
Wypełnij wniosek
To tylko 2 minuty
Wypełnij wniosek