Upadłość spółki jawnej

Upadłość spółki jawnej bywa koniecznością w przypadku, gdy firma znajdzie się w bardzo trudnej sytuacji finansowej, która nie pozwala na rozwiązanie problemów bez zaangażowania w sprawę sądu.
W takich przypadkach najlepiej przede wszystkim skontaktować się z doświadczonym ekspertem, który pomoże sprawnie i bezpiecznie przejść przez cały ten proces. Warto też zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat tego, na czym polega ogłoszenie upadłości spółki jawnej i czym skutkuje.

Czy możemy Ci pomóc?

Nasza oferta jest bardzo elastyczna

 • spłata pożyczek
  Bank nie udzieli Ci kredytu ani pożyczki?
 • spłata pożyczek
  Inne firmy mają duże oprocentowanie?
 • spłata pożyczek
  Twoja sytuacja w BIK nie prezentuje się dobrze?
 • spłata pożyczek
  Masz opóźnienia w spłacie zobowiązań?
 • spłata pożyczek
  Masz niską zdolność kredytową?

Trafiłeś w dobre miejsce. U nas pozyskasz pożyczkę na bardzo dobrych warunkach.

 • spłata pożyczek
  Przedstawimy najkorzystniejsze oferty bankowe
 • spłata pożyczek
  Akceptujemy dochody niestandardowe
 • spłata pożyczek
  Oferujemy długi
  okres spłaty
 • spłata pożyczek
  Pożyczka nawet
  na duże kwoty
 • spłata pożyczek
  Zrobimy to wszystko w bardzo krótkim czasie

Upadłość spółki jawnej - czym jest z definicji?

Upadłość spółki jawnej to sytuacja prawna, w której tego typu spółka traci zdolność do wywiązania się ze swoich zobowiązań finansowych wobec wierzycieli, na przykład banków, firm pożyczkowych lub kontrahentów.

Nie jest tak, że wspólnicy w spółce jawnej czy inne podmioty mogą samodzielnie podjąć decyzję o upadłości. Do ogłoszenia upadłości spółki jawnej może dojść tylko w toku postępowania upadłościowego przed sądem, przy czym nie każdy wniosek o ogłoszenie upadłości musi zakończyć się upadłością – wszystko zależy od okoliczności. Przede wszystkim ważne jest, czy spółka spełnia szereg określonych przez prawo warunków.

pożyczka gotówkowa
pożyczka gotówkowa

Dlaczego my?

Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać

kredyt

Długie terminy spłaty

Wiemy, jak trudno może być Ci odzyskać płynność finansową po zaciągnięciu kredytów. Dlatego oferując pomoc, dbamy o długie terminy spłaty oferowanych przez nas kredytów, które pozwolą Ci stanąć na nogi.

doradcy
kredyt

Doświadczeni doradcy

Doświadczenie w pozyskiwaniu trudnych kredytów, w tym kredytów konsolidacyjnych i na spłaty chwilówek, to nasz największy atut. Dzięki niemu masz pewność, że Twoje sprawy finansowe są w dobrych rękach.

doradcy
kredyt

Niskie oprocentowanie

Zdajemy sobie sprawę, że spłata kolejnych rat może być dla Ciebie obciążeniem. Dlatego dbamy o to, by oferowane przez nas rozwiązania i oprocentowanie nie obciążyły Cię zbyt mocno.

doradcy

Opinie klientów

Poznaj opinie osób, które nam zaufały

Chcielibyśmy podziękować firmie Spłata Kredytów za pomoc w uzyskaniu wsparcia finansowego dla naszej firmy. Spotkała nas nieprzyjemna sytuacja: nie do końca udana inwestycja mocno nadszarpnęła nasze finanse, zarówno te firmowe, jak i prywatne. Zastanawialiśmy się nawet, czy to nie koniec i nie przyjdzie nam po prostu szukać innej pracy, ale na szczęście wtedy znaleźliśmy naszą pomoc. Spłata Kredytów spadła nam z Nieba, pozwalając uzyskać wsparcie i postawić na nogi naszą firmę. A także całe życie. Teraz nasza firma  nie tylko wyszła z problemów, ale nawet zaczęła się lepiej rozwijać. Spłata Kredytów to po prostu świetni ludzie, którym z całego serca dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów zawodowych, takich jak u nas.

Ewa i Darek

Serdecznie dziękuję firmie Spłata Kredytów, a szczególnie Pani Agacie, za profesjonalną pomoc. Dzięki Pani udało mi się odzyskać spokój i szczęśliwe życie. Jest Pani nie tylko zawodowcem, ale przede wszystkim wspaniałym człowiekiem, z którym kontakt dał mi nadzieję na wyjście z problemów. I wszystko się udało! Pozdrawiam! 🙂

Karolina P

Jak wiele osób, które na pewno tu przychodzą, ja także skorzystałem z „super oferty” chwilówek. Skończyło się to dla mnie prawdziwą klęską i oszałamiającym długiem, z którym dopiero firma Spłata Kredytów pomogła mi sobie poradzić. Dzięki nim wiem już teraz, że warto korzystać z usług doradców, aby szybko wyplątać się z problemów, jakie człowiek sam sobie potrafi narobić. I nie korzystam już z chwilówek. Dziękuję,

Piotr z Warszawy

Witam. Bardzo polecam współpracę z Panem Damianem ze Spłaty Kredytów. Moja sytuacja przed spotkaniem z nim była bardzo ciężka: kredyty, zobowiązania z „chwilówek” i problem z uzyskaniem jakiegokolwiek wsparcia. Jak mi trzeci bank powiedział, że nie mam szans na żadną pomoc, to po prostu ręce mi opadły. No bo niby za co żyć, a jeszcze spłacać te wszystkie raty, jak po prostu nie ma na to pieniędzy? I wtedy spotkałam Pana Damiana, bo koleżanka poleciła mi firmę Spłata Kredytów. Wystarczyło kilka miesięcy intensywnej współpracy z nim, żeby moja sytuacja się poprawiła i w końcu widzę światełko w tunelu. Pan Damian to po prostu złoty człowiek, sumienny, profesjonalny, każdemu takiego doradcę polecam.

Anna

Witam. Piszę tu, aby polecić usługi Pani Agaty, która uratowała mnie i moją rodzinę przed bankructwem. Byliśmy w ciężkiej sytuacji, nagłe poważne potrzeby zmusiły nas nie tylko do wydania wszystkich oszczędności, ale też do zaciągnięcia pożyczek w parabankach. Wiedzieliśmy, jak to się może skończyć, ale te łatwe, szybkie pieniądze wydawały się po prostu niezbędne… i skończyło się jak u wielu innych rodzin: totalne dno. Szukając rozwiązania, trafiliśmy na Panią Agatą. Wypełniliśmy wszystkie informacje i okazało się, że rozwiązanie jest na wyciągnięcie ręki. Pani Agata podeszła do nas bardzo miło, pieczołowicie zajęła się całą sprawą i teraz wierzymy, że wszystko wróci do normy. Kontakt z Panią jest doskonały, dziękuję w imieniu swoim i całej rodziny.

Aga

Nie będę oryginalna: po prostu dziękuję i polecam doradztwo Spłaty Kredytów. Pan Przemysław jest najlepszy! Gdyby nie on, pewnie już dawno bym się załamała, a on postawił moje życie na nogi i sprawił, że znowu śpię spokojnie. Profesjonalista w każdym calu, doskonała i miła współpraca, cierpliwość, zrozumienie i wiedza – niczego innego nie mogłabym sobie wymarzyć.

Maria K-L

Spłata Kredytów = Firma Godna Polecenia. 🙂

Chcę ją zatem serdecznie polecić i gorąco podziękować za okazaną mi pomoc. To profesjonalni, empatyczni i skuteczni ludzie, którzy znajdą rozwiązanie każdego problemu finansowego. Mnie pomogli dwa razy: najpierw z pozbyciem się długów rodzinnych, potem z inwestycją w moją nową firmę. Za każdym razem ich wybór to strzał w dziesiątkę.

Pozdrowienia z Pruszkowa

Tomasz

Witam serdecznie! Chciałbym podziękować Panu Damianowi i Pani Agacie, którzy zajęli się moimi finansami. Wcześniej próbowałem współpracować z inną, podobną firmą, ale nic z tego nie wyszło, więc nową współpracę zaczynałem z pewnymi obawami. Tym razem jednak było zupełnie inaczej: Państwo są prawdziwymi profesjonalistami. Zamiast udzielać „internetowe porady” od razu przystąpili Państwo do konkretnego działania. Takiej pomocnej dłoni było mi potrzeba. Takich ludzi chciałem spotkać. Są Państwo wspaniałymi, otwartymi ludźmi, którzy potrafią zrozumieć człowieka w potrzebie, a to się liczy. Tak samo jak dobry kontakt, trafne porady i długofalowy, skuteczny plan działania.

Andrzej D.

Witam, jestem bardzo zadowolony ze współpracy z firmą Spłata Kredytów. Spotkałem się tu z naprawdę profesjonalnym, rzetelnym podejściem do sprawy, pozytywnym podejściem do klienta i dużą dawką zrozumienia. Dzięki tutejszym doradcom długi w końcu odeszły w zapomnienie. Jestem wdzięczny za szybką, trafną i kompleksową pomoc. Polecam każdemu.

Bogusław Nowicki

Chciałbym w tym miejscu podziękować za pomoc w uzyskaniu pożyczki i załatwieniu wszystkich związanych z nią, niezbędnych formalności. Sama na pewno nie dałabym sobie rady, ze względu na złą historię kredytową mogłam jedynie chodzić od instytucji do instytucji, a tam nikt nie chciał się mną zainteresować. Dopiero Pani Marzena pomogła mi przejrzeć na oczy, ustaliła co, jak i kiedy mam zrobić, a przede wszystkim profesjonalnie załatwiła moje sprawy, dzięki czemu uzyskałam wsparcie finansowe. Pożyczka uzyskana dzięki niej pozwoliła mi w końcu odetchnąć i wyjść z kłopotów. Polecam wszystkim Panią Marzeną, jest profesjonalną, pracowitą, skuteczną i bardzo miłą osobą! 🙂

Milena
para

Upadłość spółki jawnej – na czym dokładnie polega?

Ogłoszenie upadłości spółki jawnej ma za zadanie zapewnić bezpieczeństwo i stabilność obrotu gospodarczego poprzez danie wierzycielom większych szans na odzyskanie swojej należności od spółek znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej.

Inaczej mówiąc, proces upadłości polega na przekazaniu sterów spółki, która sama nie jest w stanie uporządkować swoich finansów i uregulować długów, organom państwowym (wyznaczonemu przez sąd syndykowi).

Ogłoszenie upadłości spółki jawnej – kiedy może mieć miejsce?

Ogłoszenie upadłości spółki jawnej może mieć miejsce, kiedy spółka jest niewypłacalna, czyli nie jest w stanie na czas regulować zobowiązań finansowych. Dla ułatwienia określenia, czy spółka jest już niewypłacalna, czy też nie, przyjmuje się dwa domniemania niewypłacalności.

Po pierwsze domniemywa się, że spółka jest niewypłacalna, jeśli spóźnia się ze spłatą zadłużenia co najmniej 3 miesiące. Drugie domniemanie dotyczy sytuacji, w której wysokość zadłużenia przewyższa wartość majątku spółki, przy czym, aby móc mówić o w takim przypadku o niewypłacalności, ten stan musi utrzymywać się od co najmniej 24 miesięcy.

Ogłoszenie upadłości spółki jawnej – kto ogłasza upadłość takiej spółki?

Ogłoszenie upadłości spółki jawnej następuje przez sąd na wniosek zainteresowanych stron (nie z urzędu). Prawo do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości mają przede wszystkim wspólnicy takiej spółki, a także jej wierzyciele, wobec których firma opóźnia się z płatnościami, np. z tytułu kredytów, pożyczek czy faktur za produkty lub usługi.

Każdy wspólnik może złożyć wniosek o upadłość spółki jawnej niezależnie od innych wspólników, a więc nie ma tutaj obowiązku wspólnego działania. Wspólnik ma 30 dni na złożenie wniosku po wystąpieniu okoliczności oznaczających niewypłacalność spółki, w przeciwnym razie może być narażony na poważne konsekwencje, np. zakaz prowadzenia działalności gospodarczej przez określony czas.

Wniosek o upadłość spółki jawnej – do kogo go skierować?

Wniosek o ogłoszenie upadłości spółki jawnej powinien być skierowany do sądu, przy czym aktualnie postępowania upadłościowe są prowadzone tylko w formie elektronicznej. Można więc złożyć wniosek o upadłość bez wychodzenia z biura.

Należy to zrobić za pośrednictwem portalu Krajowego Rejestru Zadłużonych, działającego w ramach Portalu Rejestrów Sądowych. Inne formy wnioskowania o upadłość (np. doręczenie wniosku bezpośrednio do sądu) nie są uznawane.

Ile kosztuje ogłoszenie upadłości spółki jawnej?

Koszty związane z ogłoszeniem upadłości spółki jawnej w Polsce obejmują przede wszystkim opłaty sądowe oraz ewentualne koszty związane z wynajęciem prawnika lub doradcy restrukturyzacyjnego.

Opłata sądowa związana z wnioskiem o ogłoszenie upadłości wynosi 1000 złotych. Oprócz tego trzeba opłacić także zaliczkę na poczet kosztów postępowania upadłościowego – wraz z czasem jej wysokość może ulegać zmianie, w 2023 roku wynosi 6736,60 zł.

Upadłość spółki jawnej – krok po kroku

Jak ogłosić upadłość spółki jawnej? Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku do sądu w sposób opisany powyżej. Zostanie on zbadany pod kątem tego, czy w danej sytuacji faktycznie wystąpiły podstawy do ogłoszenia upadłości.

Jeśli sąd zdecyduje, że w istocie zostały spełnione niezbędne wymagania, dojdzie do ogłoszenia upadłości spółki jawnej. Cały majątek spółki stanie się wtedy masą upadłościową, którą będzie odtąd zarządzał wyznaczony przez sąd syndyk. Jego zadaniem jest m.in. upłynnienie składników majątku spółki, aby uzyskać środki na spłatę zadłużenia. 

W zależności od okoliczności sąd może postanowić o upadłości likwidacyjnej, w przypadku której spółka przestanie istnieć, bądź układowej. W tym drugim przypadku dochodzi do zawarcia układu z wierzycielami, a więc porozumienia w zakresie formy i terminu spłaty długu bez konieczności rozwiązywania spółki. 

Upadłość spółki jawnej a odpowiedzialność wspólników

Spółka jawna z zasady wiąże się z szeroką odpowiedzialnością dłużników za zobowiązania firmy – jeśli nie będzie możliwości zaspokojenia wierzytelności z majątku spółki, wierzyciele mają prawo do zaspokojenia swoich praw z majątku osobistego wszystkich wspólników. 

Wspólnicy odpowiadają solidarnie za całość zobowiązań (nie jest tak, że na przykład jeśli jest 3 wspólników, to każdy odpowiada tylko za ⅓ długów), więc wierzyciel może np. zwracać się z żądaniem zapłaty całości długu do tylko jednego z nich, jeśli uzna go za najbardziej wypłacalnego. Upadłość nic w tym zakresie nie zmienia.

Jeśli więc chodzi o upadłość spółki jawnej a odpowiedzialność wspólników, to trzeba być świadomym, że taki krok (w przeciwieństwie do np. upadłości spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) nie zmniejsza stopnia odpowiedzialności wspólników i nawet jeśli dany wspólnik zawnioskuje się o upadłość w odpowiednim terminie, to wciąż wierzyciel będzie mógł dochodzić zaspokojenia swoich praw z jego majątku osobistego. 

Upadłość wspólnika spółki jawnej – co się wówczas dzieje ze spółką?

Może się tak zdarzyć, że spółka jako całość nie będzie w sytuacji kwalifikującej jej do ogłoszenia upadłości, ale któryś ze wspólników już tak. Przy czym trzeba zaznaczyć, że upadłość konsumencka wspólnika spółki jawnej nie jest możliwa. Wspólnik spółki jawnej może ogłosić upadłość jako osobny od spółki podmiot, ale nie jako konsument, na podstawie szczególnych regulacji w tym zakresie.

Warto wiedzieć, że upadłość wspólnika spółki jawnej nie powoduje automatycznie upadłości całej spółki – jednak może mieć dla niej poważne konsekwencje. Spółka nie może dalej normalnie funkcjonować, jeśli choćby jeden z jej wspólników ogłosił upadłość. 

Jeśli pozostali wspólnicy chcą dalej wspólnie ze sobą działać, mogą to robić tylko pod warunkiem, że zawrą w tym zakresie specjalną umowę, która wykluczy z prowadzenia spółki upadłego wspólnika. W przeciwnym wypadku spółka musi przestać istnieć (czyli musi zostać rozwiązana). 

Co z pracownikami po ogłoszeniu upadłości spółki jawnej?

Ogłoszenie upadłości spółki jawnej ma konsekwencje nie tylko dla jej wspólników, ale też dla pracowników. Jednocześnie trzeba wiedzieć, że to, jak upadłość spółki jawnej a pracownicy mają się do siebie, zależy od tego, jaką decyzję podejmie sąd. 

Jeśli sąd ogłosi upadłość likwidacyjną, działalność spółki jest zamykana, a jej majątek zostaje sprzedany w celu spłaty wierzycieli. W takiej sytuacji zatrudnienie pracowników zostaje rozwiązane. 

Mogą oni otrzymać odprawę wynikającą z przepisów prawa pracy, jeśli przysługuje im taka odprawa, ale jej wypłata może być opóźniona ze względu na procedury upadłościowe. Co istotne, pracownicy, którzy stracili pracę w wyniku upadłości spółki jawnej, mogą ubiegać się o świadczenia z ubezpieczenia społecznego, takie jak zasiłek dla bezrobotnych.

Natomiast w przypadku, gdy sąd zatwierdzi plan restrukturyzacji długów w ramach upadłości układowej, spółka jawna kontynuuje swoją działalność gospodarczą.

Upadłość spółki jawnej – podsumowanie

Upadłość spółki jawnej to sytuacja, w której żaden wspólnik tego typu spółki z pewnością nie chciałby się znaleźć, ale niekiedy bywa nieunikniona. Warto pamiętać, że nie zawsze musi się ona zakończyć likwidacją spółki – istnieje też potencjalnie możliwość zawarcia układu z wierzycielami, chociaż tutaj dużo zależy od indywidualnych okoliczności, takich jak sytuacja finansowa spółki i jej perspektywy na przyszłość.


Przykład reprezentatywny

 • Maksymalna Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 8,68%.
 • Całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów): 49 999,00 zł.
 • Całkowity koszt kredytu: 13 732,85 zł. (w tym: prowizja z tytułu udzielenia kredytu 499,99 zł, odsetki od kredytu 13 232,86 zł, koszty usług dodatkowych 0 zł, koszty zabezpieczeń 0 zł).
 • Całkowita kwota do zapłaty: 63 731,85 zł.
 • Prowizja za udzielenie kredytu jest kredytowana. Oprocentowanie nominalne 7,99 %, 72 miesięczne raty w równej wysokości 885,16 zł.
 • Minimalny okres spłaty - 3 miesiące.
 • Maksymalny okres spłaty - 144 miesiące.

Kalkulacja została dokonana na dzień 01.06.2016 r. na reprezentatywnym przykładzie. Przykład wskazuje dane orientacyjne i ma niewiążący charakter. Służy celom informacyjnym i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, ani zaproszenia do zawarcia umowy kredytu konsolidacyjnego na zaprezentowanych warunkach. Wyliczenia wskazane przez kalkulator są oparte o założenia przyjęte dla reprezentatywnego przykładu, nie uwzględniają oceny zdolności kredytowej i nie wypełniają obowiązków informacyjnych wynikających z Ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim. Przyznanie i wysokość kredytu zależy od zdolności kredytowej klienta.

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami
Skontaktuj się
Wypełnij wniosek
To tylko 2 minuty
Wypełnij wniosek