Jak obniżyć ratę kredytu? Czy to możliwe?

5 stycznia 2023 Jak obniżyć ratę kredytu

Każdy kredytobiorca chciałby płacić możliwie jak najniższe raty. Na ogół ich wysokość jest ustalona tak, aby nie stanowiły one zbyt dużego obciążenia dla budżetu. Sytuacja komplikuje się jednak wówczas, gdy pojawią się nieprzewidziane okoliczności, na przykład utrata pracy czy znaczący wzrost stóp procentowych. Wówczas spłacanie kolejnych rat może okazać się ogromnym problemem. W takich sytuacjach każdy, kto ma kredyt na koncie, zastanawia się, jak obniżyć raty kredytów. Specjaliści z zakresu finansów wyraźnie podkreślają, że takich sposobów jest przynajmniej kilka. Warto je znać, aby wiedzieć, z jakich rozwiązań można skorzystać w przypadku problemów finansowych i jak negocjować z bankiem obniżenie raty kredytu.

Jak obniżyć raty kredytów po podpisaniu umowy?

Wielu kredytobiorców uważa, że raz podpisana z bankiem umowa jest sztywna, a tym samym nie może być w żadnym stopniu zmieniona. Tymczasem okazuje się, że nie jest to prawda. Wbrew temu, co wiele osób sądzi, bankom naprawdę bardzo zależy na tym, aby dogadywać się z kredytobiorcami. To bowiem ułatwia im spłacanie swoich zobowiązań, a tym samym oznacza dla banku zarobek i zwrot pożyczonych pieniędzy. Dlatego większość banków działających na terenie naszego kraju jest naprawdę elastycznych. W zdecydowanej większości przypadków do podpisanej już umowy można wprowadzać pewne zmiany. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku i w związku z konkretnymi problemami. Należy wyraźnie podkreślić, że wysokość raty kredytu nie zostanie zmniejszona dlatego, że ktoś potrzebuje dodatkowych pieniędzy na wakacyjny wyjazd.

Jak obniżyć raty kredytów? Sprawdzone sposoby

Nie brakuje osób, które zastanawiają się nad tym, czy można zmniejszyć ratę kredytu i jak negocjować z bankiem jej obniżenie. Wskazaliśmy już, że naprawdę jest to możliwe. Ci, którzy mają na koncie kredyt i zmagają się z trudnościami z jego terminową spłatą, mogą postawić na jedno z następujących rozwiązań:

Ostatnią opcją jest tak zwany Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, z którego działaniem warto zapoznać się bliżej. Warto dodać, że wymienione rozwiązania są dostępne dla kredytobiorców bez względu na to, jaki kredyt mają oni na koncie. Jeśli spłacasz kredyt gotówkowy i masz z tym problem, możesz śmiało ubiegać się o zmniejszenie rat. Podobnie wówczas, gdy zdecydowałeś się na zakup mieszkania na kredyt, a tym samym musisz mierzyć się ze spłatą kredytu hipotecznego.

Znajdziemy dla Ciebie możliwie najkorzystniejszą ofertę kredytu lub pożyczki.

Skontaktuj się z doradcą Spłaty Kredytów jeszcze dziś i otrzymaj potrzebne wsparcie finansowe na dogodnych warunkach.

Wyślij wniosek!

Jak obniżyć ratę kredytu gotówkowego?

Jednym z pytań, które bardzo często zadają kredytobiorcy, jest to dotyczące tego, jak obniżyć ratę kredytu gotówkowego. Zdarza się tak, że sytuacja finansowa w momencie podpisywania umowy z bankiem, a więc zaciągania kredytu była zupełnie inna niż kilka miesięcy czy lat później. W takim przypadku mogą pojawić się trudności ze spłatą kolejnych rat. Za problemami mogą stać takie zdarzenia losowe, jak:

  • utrata pracy;
  • zmniejszenie pensji przez pracodawcę;
  • poważna choroba kredytobiorcy lub najbliższych mu osób.

Warto pamiętać, że sytuacje losowe jak najbardziej pozwalają na ubieganie się o zmniejszenie wysokości rat. Jak negocjować z bankiem obniżenie raty kredytu? Jedną z opcji dostępnych dla posiadaczy kredytu gotówkowego są wakacje kredytowe i to właśnie o nie możemy zapytać. Decydując się na nie, musisz jednak pamiętać, że z takiego ratunku kredytobiorca może skorzystać ograniczoną ilość razy. Większość działających na terenie naszego kraju banków dopuszcza jedne wakacje kredytowe przez cały czas trwania umowy. Warto więc dokładnie przeanalizować własną sytuację finansową i poważnie zastanowić się nad tym, czy dany moment jest odpowiednim na korzystanie z takiego rozwiązania.

Jeśli jednak zdecydujesz się na złożenie wniosku o wakacje kredytowe, musisz pamiętać, że niezbędne jest jego uzasadnienie. Banki chętnie pomagają kredytobiorcom, ale tylko tym, którzy faktycznie znaleźli się w trudniej sytuacji finansowej, a jednocześnie wykazują chęć porozumienia i regulowania należności. Dlatego, jeśli straciłeś pracę, Twoje dochody się zmniejszyły, zachorowałeś, nie bój się wnioskować o wakacje kredytowe, a jednocześnie pamiętaj, aby opisać o tym we wniosku. UWAGA: wakacje kredytowe nie są dla osób, które w sposób niekontrolowany zaciągają kolejne kredyty. W takim przypadku raczej nie ma co liczyć na pomoc banku.

Jeśli zastanawiasz się jak zmniejszyć raty kredytu, możesz postawić również na wydłużenie okresu spłaty. Jeżeli chcesz skorzystać z takiej opcji, musisz pamiętać, aby w banku złożyć odpowiedni wniosek. Wyraźnie trzeba zaznaczyć w nim, że chcesz wydłużyć okres kredytowania, czego konsekwencją będzie zmniejszenie wysokości rat. Pamiętaj jednak, że w tej opcji tkwi pewien haczyk: wydłużenie okresu kredytowania to zawsze wzrost odsetek, który trzeba zwrócić do banku. Oznacza to, że będziesz płacić niższe raty, ale ostatecznie do banku będziesz musiał zwrócić kwotę nieco większą. Jak duża będzie różnica, uzależnione jest od tego, jak bardzo okres kredytowania zostanie wydłużony.

Ci, którzy mają więcej niż jeden kredyt, również nie muszą załamywać rąk. Z myślą o takich klientach banki proponują kredyty konsolidacyjne, które przeznaczone są na spłatę dotychczasowych zobowiązań. W praktyce polega to na tym, że zaciągasz kredyt konsolidacyjny, z którego pieniądze przeznaczane są na spłatę dotychczasowych kredytów. W efekcie, zamiast kilku rat będziesz płacić tylko jedną, która – co ważne – będzie niższa niż suma dotychczasowych zobowiązań. W efekcie kredyt konsolidacyjny jest doskonałym sposobem na zmniejszenie obciążenia domowego budżetu. Pamiętaj, że jest to kredyt celowy. Pieniędzy z niego pochodzących prawdopodobnie nie zobaczysz nawet na swoim koncie. Najczęściej bowiem bank przelewa je bezpośrednio na konta, na które wpłacasz dotychczasowe raty kredytu.

Rozwiązaniem, które również zasługuje na uwagę, jest refinansowanie kredytu. To opcja dość nietypowa. Aby z niej skorzystać, musisz znaleźć bank oferujący kredyt na korzystniejszych warunkach niż ten, który masz obecnie. Refinansowanie jest bowiem swojego rodzaju przeniesieniem kredytu do innego banku. Po podpisaniu umowy nowy kredytodawca przelewa pieniądze do tego dotychczasowego, a Ty zobowiązany jesteś do spłacania rat w nowym banku. Takie rozwiązanie ma sens tylko wówczas, gdy zaproponowane Ci warunki są lepsze niż w przypadku dotychczasowego kredytu. Zanim podpiszesz umowę, dokładnie zapytaj o wysokość raty, a także koszty dodatkowe. Chodzi przecież o to, aby płacić mniej. Refinansowanie kredytu to szansa na to, aby wysokość raty kredytu była znacznie niższa.

Trudne kredyty to nasza specjalność.

Z pomocą doradcy Spłata Kredytów uzyskasz potrzebne finansowanie niezależnie od skomplikowania sytuacji.

Napisz do nas!

Jak obniżyć raty kredytu hipotecznego?

Jedno z naprawdę często zadawanych pytań dotyczy tego, jak obniżyć raty kredytu hipotecznego. Kiedy stopy procentowe rosną, kredytobiorcy muszą zmagać się z coraz wyższymi ratami, które nierzadko przekraczają możliwości domowego budżetu. W takich sytuacjach szuka się sposobów na, chociaż niewielkie obniżenie rat. To na co jako kredytobiorca możesz się zdecydować w takiej sytuacji, jest renegocjacja umowy kredytowej.

Jak już wskazaliśmy, mnóstwo osób jest przekonana, że raz podpisana z bankiem umowa nie może ulec zmianie. Okazuje się jednak, że negocjacje zawsze można podjąć. Przeszkodą nie jest nawet długi czas, jaki upłynął od podpisania umowy. Możesz spróbować na przykład wynegocjować z bankiem to, aby zmienił wysokość oprocentowania. Jeśli złożony przez Ciebie wniosek bank rozpatrzy pozytywnie, będziesz mógł cieszyć się znacznie niższymi ratami. Jak bardzo zmniejszy się wysokość raty kredytu? To zależy od warunków, jakie uda Ci się wynegocjować z bankiem.

Chcąc negocjować z bankiem warunki umowy kredytowej, musisz jednak pamiętać, aby mieć naprawdę mocne argumenty. Tylko wówczas jest szansa na to, że bank przychyli się do Twojego stanowiska. Tak jak wskazywaliśmy to wcześniej, na wsparcie możesz liczyć na przykład w przypadku drastycznej zmiany dochodów czy zmiany sytuacji rodzinnej. Jeśli sam doprowadziłeś do trudności finansowych, na przykład zaciągając kolejne kredyty, musisz liczyć się z decyzją odmowną banku.

Jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego to pytanie, na które można odpowiedzieć, wskazując również Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Adresuje on swoją pomoc do tych, którzy z jakiegoś powodu nie są w stanie spłacać zaciągniętego kredytu mieszkaniowego. Jeśli ta forma wsparcia Cię interesuje, możesz wejść na stronę Banku Gospodarstwa Krajowego. Znajdują się tam wszystkie istotne informacje obrazujące działanie funduszu i wskazujące na warunki, które trzeba spełnić, aby móc z niego skorzystać.

Jak negocjować z bankiem obniżenie raty kredytu?

Jak negocjować z bankiem obniżenie raty kredytu? Przede wszystkim musisz uzbroić się w odpowiednie argumenty. Stanowią one absolutną podstawę. Bez nich nie masz co liczyć na to, że bank przychyli się do Twojego wniosku. Składając wniosek, wskaż, co kryje się za Twoimi problemami finansowymi. Pamiętaj jednocześnie, aby być szczerym. Próba wprowadzeniu banku w błąd może prędzej czy później się wydać, a wtedy możesz zostać oskarżony o próbę oszustwa. To z kolei może wiązać się z poważnymi konsekwencjami, np. utratą rozwiązania na problem: jak obniżyć ratę kredytu gotówkowego.

Banki najbardziej przychylnie patrzą na kredytobiorców, którzy:

  • stracili pracę;
  • ciężko zachorowali.

Pomagają również tym, w przypadku których wynagrodzenie zostało znacznie obniżone, a także tych, których najbliżsi poważnie zachorowali. Jeśli w Twoim podaniu o zmniejszenie rat kredytu znajdzie się któryś we wskazanych argumentów, możesz mieć pewność, że Twoje szanse na przychylną odpowiedź banku są naprawdę duże. Jak obliczyć ratę kredytu po wystąpieniu trudności finansowych? Tym zajmie się bank, ustalając nową kwotę do spłaty.

Prośba o obniżenie raty kredytu – co powinna zawierać?

Prośba o obniżenie raty kredytu gotówkowego oraz hipotecznego to dokument, który tak naprawdę jest identyczny. Nie ma bowiem znaczenia, raty, jakiego kredytu chcesz obniżyć. Planując złożenie takiej prośby, pamiętaj, aby zawrzeć w niej wszystkie niezbędne dane. Przede wszystkim musisz podać nazwę banku, do którego kierujesz podanie. Ważny jest także numer umowy kredytowej, której dotyczy sprawa. Pamiętaj, aby podać także swoje dane: imię, nazwisko, adres, telefon kontaktowy. Prośba będzie pełna, jeśli będzie zawierała uzasadnienie, po którym wspomnieliśmy wcześniej. Jej brak może wiązać się z decyzją odmowną banku.

Pośredniczymy w pozyskiwaniu kredytów dla osób prywatnych i firm.

Pomożemy Ci, nawet jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji.

Skontaktuj się ze swoim doradcą!!

O ile obniży się rata kredytu po negocjacjach?

Wiesz już, jak negocjować z bankiem obniżenie raty kredytu. Z pewnością więc chcesz wiedzieć również, jak bardzo zmniejszy się wysokość Twoich rat, jeśli decyzja banku będzie korzystna. To, o ile spadnie wysokość raty kredytu, nie jest kwestią stałą. Niestety, nie da się więc odpowiedzieć na pytanie jednoznacznie. Ostateczna obniżka zależy bowiem między innymi od tego, jakie rozwiązanie bank Ci zaproponuje. Musisz pamiętać, że znaczne wydłużenie okresu kredytowania zawsze będzie wiązać się z dużym spadkiem wysokości rat, ale jednocześnie ze znacznym wzrostem oprocentowania.

Kiedy kredyty zaczną spadać po niesieniu prośby o obniżenie raty?

Kolejne pytanie, które zadają osoby zmagające się z wysokimi ratami, dotyczy tego, kiedy kredyty zaczną spadać. To kolejne pytanie, na które nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Kwestia ta jest bowiem uzależniona od tego, jaką decyzję podejmie bank. Zdarza się, że obniżka następuje już od następnego miesiąca po miesiącu, w którym do banku trafił odpowiedni wniosek. Wtedy ulga dla domowego budżetu jest naprawdę błyskawiczna. Może być jednak tak, że bank zdecyduje się na wyznaczenie terminu, od którego zaczną obowiązywać niższe raty. Wówczas czas oczekiwania może być nieco dłuższy.

Dlaczego warto obniżyć ratę kredytu i kiedy to zrobić?

Obniżenie rat kredytu to prawie zawsze większa stabilność finansowa. Mniejsze obciążenie domowego budżetu oznacza większy spokój i zdecydowanie mniej stresu. To z kolei przekłada się na lepsze samopoczucie i mniej chorób. Do tego dochodzą takie korzyści, jak brak ryzyka spotkania z windykatorem czy skierowania sprawy do sądu, a w konsekwencji przeprowadzenie egzekucji komorniczej. Kredytobiorcy powinni pamiętać, że w interesie banków leży, aby kredyty były spłacane. Dlatego nie należy obawiać się składania wniosków o zmniejszenie rat. Jeśli tylko będą ku temu przesłanki, bank z pewnością przychyli się do prośby, a to, o ile obniży się rata kredytu, zostanie indywidualnie ustalone.

Doradcy Spłaty Kredytów przeanalizują Twoją sytuację finansową, znajdą najlepszą ofertę finansowania i przeprowadzą Cię przez proces pozyskiwania kredytu, negocjując dla Ciebie możliwie najlepsze warunki.

Wyślij wniosek!

Jak obliczyć raty kredytu, aby dowiedzieć się, czy potrzebujemy obniżenia rat?

Czytając nasz artykuł, dowiedziałeś się, jak obniżyć raty kredytów. Wiesz także, jak ważne jest odpowiednie uzasadnienie wniosku. Kolejne Twoje pytania mogą dotyczyć tego, jak obliczyć raty kredytu, aby wiedzieć, czy może dotknąć Cię konieczność ich obniżki. W tym celu warto skorzystać z narzędzia, jakim jest kalkulator kredytowy. Dostępny jest on całkowicie za darmo, a jego znalezienie zajmuje zaledwie kilka dni. Wystarczy parę kliknięć, aby przekonać się, jak będą kształtowały się raty przy konkretnym okresie kredytowania i stopach procentowych na wybranych poziomach. Aby się nim posłużyć, nie jest potrzebna żadna specjalistyczna wiedza ani umiejętności.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *