Buy to let jest brytyjskim wyrażeniem odnoszącym się do kupna nieruchomości na wynajem. Kredyt typu buy to let to kredyt hipoteczny, który przeznaczony jest specjalnie do tego celu. Dziś to właśnie temu tematowi poświęcimy nieco więcej uwagi.
Spis treści
Buy to let – czym jest?
Cały proceder polegający na nabyciu czterech kątów, a następnie na wynajęciu ich jest niezwykle często praktykowany w Polsce. Zwykle decydują się na niego osoby zamożne, posiadające znaczne oszczędności. Opłaty pobierane od najemców przeznaczane są na pokrycie czynszu, ale stanowią też dodatkowy zarobek. Są też tacy, którzy pomimo tego, iż nie posiadają wystarczających zasobów finansowych, decydują się na tego typu inwestycję, korzystając przy tym ze wsparcia ze strony banku. Mamy tu na myśli kredyt.
Buy to let jest kredytem, który zyskał na popularności w niektórych krajach, a przede wszystkim w Wielkiej Brytanii. Angielską frazę „buy to let” należy przetłumaczyć jako „kup, aby wynająć”. U podstaw koncepcji zakupu nieruchomości do wynajęcia legło przekonanie, że jest to przedsięwzięcie, które przynosi szybki przyrost kapitału, przy niewielkim zaangażowaniu własnych środków.
Buy to let – jak to działa?
Podobnie, jak w przypadku kredytu hipotecznego, placówka bankowa udziela kredytu na zakup mieszkania bądź domu i zabezpiecza hipoteką. W porównaniu z tradycyjnym kredytem mieszkaniowym, kredytodawca jest świadomy, że kredyt buy to let przyznawany jest wyłącznie na zakupienie nieruchomości, która będzie najmowana. W związku z tym nakłada pewne dodatkowe wymagania, a jednocześnie oferuje kredytobiorcy określone przywileje. Głównym wyznacznikiem jest to, iż w kalkulacji zdolności kredytowej klienta brane są pod uwagę przewidywane przychody z tytułu wynajmu.
Chcąc zaciągnąć kredyt buy to let, warto zapoznać się z propozycjami różnych banków. Wybór najbardziej opłacalnej oferty ma swoje realne uzasadnienie. Otóż dzięki temu można dużo zaoszczędzić. Poza tym dobrym pomysłem jest też zasięgnięcie porady u swojego doradcy finansowego oraz podatkowego. Decyzja o powzięciu kredytu jest poważnym krokiem, mającym długofalowe konsekwencje. Dlatego też fachowa i szczegółowa kalkulacja finansowa to według nas must have, bez którego nie można się obyć.
Bank odmówił Ci udzielenia kredytu? Nie wiesz, która pożyczka będzie dla Ciebie korzystna? Potrzebujesz wsparcia w procesie kredytowania?
Skontaktuj się z doradcą Spłaty Kredytów! Pomożemy Ci na każdym etapie pozyskiwania finansowania i odciążymy Cię od wszelkich formalności, oszczędzając Twój cenny czas.
Napisz do nas!Buy to let – jak otrzymać kredyt buy to let?
Otrzymanie kredytu buy to let nie jest pewne, tak samo, jak w sytuacji kredytu hipotecznego. Nie każdemu uda się go pozyskać. Wnioskując o niego w Wielkiej Brytanii, kluczowe jest spełnienie następujących warunków:
- wykazanie odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej, czyli tak zwanego credit score,
- okazanie pozytywnej historii kredytowej,
- posiadanie stałego zameldowania w UK oraz znajdowanie się na liście wyborców.
Pragniemy podkreślić, że pożyczający nie musi być brytyjskim obywatelem. Tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, aby kredyt zaciągnął w Wielkiej Brytanii Polak. Niemniej, musi to być osoba mieszkająca tam na stałe, dobrze zarabiająca oraz charakteryzująca się brakiem problemów z terminowym regulowaniem swoich dotychczasowych zobowiązań finansowych.
Kredyt buy to let w UK – czy w Polsce też jest dostępny?
Polski rynek inwestycyjny, w tym również ten, który związany jest z nieruchomościami, nieustannie rozwija się. Ponadto ewoluują placówki bankowe, które dywersyfikują katalog usług, usprawniając i unowocześniając przy tym proces kredytowania. Jednak kredyt buy to let nie został dotychczas udostępniony w polskich podmiotach i nic nie zapowiada na to, by uległo to zmianie. Zatem starania się o niego można podjąć wyłącznie na Zachodzie. Tam jest rozpowszechniony.
Buy to let – wady i zalety
Kredyt buy to let posiada zarówno wady, jak i zalety. Do słabych stron należy zaliczyć:
- wyższe oprocentowanie niż tradycyjnego kredytu hipotecznego – negocjowane warunki mają charakter indywidualny i nierzadko mogą być mniej korzystne,
- niezbędne jest posiadanie wkładu własnego,
- można wnioskować o niego jedynie w wybranych miejscach,
- kluczowe jest okazanie wystarczająco wysokiej zdolności kredytowej,
- trzeba posiadać dobrą historię kredytową,
- istotne jest wykazanie stałego meldunku w UK i ujęcia na liście wyborców,
- wymagane jest opłacenie podatku od zakupu nieruchomości,
- bezpiecznie jest posiadać rezerwy finansowe w razie problemów z najemcami,
- ryzyko jest tym większe, im większa jest pożyczka,
- fakt, iż dochód z czynszu zostaje pomniejszony o bieżące koszty i podlega podatkowi dochodowemu.
Wśród atutów omawianego rozwiązania można wymienić:
- może być łatwiejszy do uzyskania, aniżeli kredyt hipoteczny na dom czy mieszkanie, w którym będzie mieszkać dłużnik – podczas wyliczania zdolności kredytowej instytucja finansowa uwzględnia nie tylko bieżące dochody pochodzące z pracy lub innych inwestycji, ale też potencjalne zyski mające swoje źródło z najmu nieruchomości nabytej w ramach kredytu,
- tego typu inwestowanie jest stosunkowo mało ryzykowne – istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że popyt na usługę najmu spadnie,
- wysoka opłacalność – duże szanse na zarobienie ogromnej sumy pieniędzy poprzez odpowiednie przygotowanie się do inwestycji i zarządzanie nią – chętnych na wynajem nawet po wygórowanych cenach nie brakuje, zwłaszcza, jeśli obiekt znajduje się w dobrej lokalizacji i posiada wysoki standard.
Trudne kredyty to nasza specjalność.
Z pomocą doradcy Spłata Kredytów uzyskasz potrzebne finansowanie niezależnie od skomplikowania sytuacji.
Napisz do nas!Kredyt buy to let – najważniejsze informacje
Opcja finansowania w formie kredytu buy to let jest niezwykle interesująca, ale też specyficzna. Kredyt buy to let jest ciekawym produktem bankowym, w ramach którego bank finansuje zakup mieszkania bądź domu, od początku przeznaczonego na wynajem. Z jego pomocą można sporo zyskać. Przy jego użyciu kupno nieruchomości do wynajęcia daje możliwość comiesięcznego zarobkowania. Po kilkudziesięciu latach zadłużenie zostaje uregulowane, przy czym ani jedna rata nie pochodzi z osobistych pieniędzy. Polacy póki co muszą zadowolić się jego dostępnością jedynie za granicą, ponieważ w naszym kraju nie występuje.