Kredyt dla pracujących za granicą – kto go udziela?

7 stycznia 2023 Kredyt dla pracujących za granicą

Wielu naszych rodaków szansę na dostatnie życie upatruje w pracy za granicą. Zarobki są często nieporównywalnie wyższe niż w kraju. Problem jednak jest, gdy próbujemy zaciągnąć kredyt dla pracujących za granicą. Większość banków, przy wnioskach, respektuje jedynie dochody w walucie polskiej, u polskiego pracodawcy. Zdarzają się jednak instytucje, które oferują kredyt dla pracujących za granicą. Jak o niego wnioskować? Kto może złożyć wniosek kredytowy?

Kredyt dla pracujących za granicą – dla kogo?

Wiele osób zastanawia się, do kogo konkretnie kierowane są kredyty dla pracujących za granicą. Mnóstwo Polaków zamieszkujących na co dzień w rodzinnym kraju pracuje jednocześnie za granicą z wielu powodów. Najczęstszym jest oczywiście znaczna różnica w zarobkach, na korzyść emigracji. Innym powodem może być brak miejsc pracy we własnym mieście, czy konkretny i wąski obszar zawodowy, dostępny tylko na obczyźnie. Polaków pracujących za granicą, jednocześnie żyjących w Polsce, możemy podzielić na 2 grupy:

  1. Mieszkańcy terenów przygranicznych, najczęściej Polski zachodniej. Zdarza się, że ludzie mieszkający na co dzień niedaleko granicy naszego kraju, decydują się na dojeżdżanie do pracy za granicę. Dzięki temu zarabiają w walucie obcej (najczęściej euro), a mieszkają w Polsce, płacąc za wszystko w tutejszych cenach. Sytuacja analogiczna do realiów osoby mieszkającej w małej miejscowości, a pracującej w sąsiadującym dużym mieście.
  2. Druga grupa to osoby osiadłe na wsiach i w małych miasteczkach, gdzie z jednej strony nie ma perspektyw zawodowych, a z drugiej są rodziny i znane środowisko niepozwalające łatwo się wyprowadzić. Często ludzie Ci żyją w trybie okresowych wyjazdów do pracy na całym świecie. Często kilka miesięcy ciężkiej pracy na emigracji, pozwala nawet pół roku żyć w Polsce na odpowiednim poziomie.

Osoby takie łączy fakt, iż mieszkając w Polsce, nie mają udokumentowanego polskiego dochodu, co często jest problemem przy wnioskowaniu o kredyty i pożyczki. Nawet w momencie, gdy zarabiamy w silniejszej walucie, możemy znaleźć się w sytuacji, że potrzebna nam będzie dodatkowa gotówka. Warto wiedzieć, co zrobić w takim momencie i czy można wnioskować o kredyt dla pracujących za granicą.

Kredyty gotówkowe dla pracujących za granicą – od banku czy firmy pożyczkowej?

Banki są bardziej ostrożne w doborze potencjalnych klientów. Wnioskując o dodatkowe środki w firmie pozabankowej, częściej spotkamy się z sytuacją, gdzie dochód nie będzie musiał być specjalnie udokumentowany. Firmy takie biorą pod uwagę to, że część ich klientów, może mieć problemy ze spłatą. Z tej przyczyny koszty takich produktów są o wiele wyższe niż w banku — płacimy więcej w zamian za większe ryzyko ponoszone przez instytucję. Dlatego osoby pracujące za granicą mogą również wnioskować o pożyczki i kredyty dla osób pracujących za granicą, wystarczy tylko polskie konto, na które środki zostaną przelane. Inaczej ma się sprawa z bankami, one bowiem skrupulatnie sprawdzają przychody wnioskodawców, aby mieć pewność przyszłych spłat. Do niedawna trudno było o kredyty dla Polaków pracujących za granicą. Dziś banki poszerzają swoją ofertę, chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów. Oto lista banków, w których możemy ubiegać się o kredyt gotówkowy dla pracujących za granicą:

  • PKO BP,
  • Alior Bank,
  • Santander Bank Polska,
  • BNP Paribas,
  • Eurobank.

Doradcy Spłaty Kredytów przeanalizują Twoją sytuację finansową, znajdą najlepszą ofertę finansowania i przeprowadzą Cię przez proces pozyskiwania kredytu, negocjując dla Ciebie możliwie najlepsze warunki.

Wyślij wniosek!

Warunki wnioskowania o kredyt dla Polaków pracujących za granicą

Warunki otrzymania kredytu dla pracujących za granicą są niemal identyczne jak przy kredycie dla osób pracujących w Polsce. Co należy okazać i udowodnić bankowi?

  • Aktualny dowód osobisty. Przy zawieraniu każdej umowy, musimy posiadać aktualny dokument potwierdzający naszą tożsamość. 
  • Odpowiednia zdolność kredytowa. W tym punkcie nie ma żadnych zmian względem innych kredytów. Zwykle sprawdzane są nasze wpisy w bazach takich jak BIK czy BIG. Biuro Informacji Kredytowej współpracuje też ze swoimi odpowiednikami w innych krajach.
  • Ciągłość zatrudnienia. W tym punkcie banki są zwykle dokładniejsze i wymagają dłuższego zatrudnienia. Wiąże się to z tym, że osoby pracujące za granicą często zmieniają zatrudnienie, a to zwiększa ryzyko banku.

Kredyty gotówkowe dla pracujących za granicą – jakie dokumenty?

Wnioskując o kredyt gotówkowy dla osób pracujących za granicą, trzeba liczyć się z tym, że bank będzie od nas wymagał przedstawienia wielu dokumentów. Instytucje finansowe dbają o swoje interesy i pożyczając pieniądze, chcą być pewne, że klient będzie w stanie je zwrócić. Jakie dokumenty należy pokazać w banku, aby otrzymać kredyt dla pracujących za granicą?

  1. Dowód osobisty (w niektórych przypadkach wymagany będzie również paszport). Jest to podstawa i każdorazowo będzie to od nas wymagane przy podpisywaniu jakiejkolwiek umowy.
  2. Zagraniczna umowa o pracę lub kontrakt. W zależności od tego, gdzie pracujemy, dokument ten może różnić się nazwą. 
  3. Zaświadczenie o zarobkach. Jeżeli dochody osiągamy za granicą, bank będzie chciał potwierdzić to, że faktycznie tak jest. Bank zapewne wymusi na nas przedstawienie dokumentu, który poświadczy nasze zagraniczne wpływy.
  4. Historia naszego rachunku osobistego. Banki do sprawdzania zdolności przy takich kredytach podchodzą bardziej restrykcyjnie. Jeśli w danym banku nie mamy konta, będziemy musieli przekazać jego pełny wyciąg za określony okres — np. 6 miesięcy.
  5. Zeznanie podatkowe, potwierdzające nasz zagraniczny dochód.

Kredyt dla pracujących za granicą – spłata

W sytuacji, gdy otrzymamy kredyt w polskim banku, pracując za granicą — będziemy zobowiązani regulować swój dług na bieżąco. Biorąc pod uwagę to, że, często wypłata wpływa na zagraniczne konto, musimy pamiętać o tym, że spłata ta odbywa się w złotówkach, na polskim koncie. Trzeba więc regularnie zasilać je konieczną kwotą, przynajmniej równą naszej racie. Musimy wyrobić w sobie nawyk przelewania części zarobionych pieniędzy, aby terminowo regulować kredyt dla Polaków pracujących za granicą.

Nie trać cennego czasu na bezowocne wysyłanie wniosków kredytowych.

Skontaktuj się z doradcą, który znajdzie dla Ciebie korzystny kredyt niezależnie od sytuacji.

Napisz do nas!

Na co można przeznaczyć kredyt dla pracujących za granicą?

Kredyt gotówkowy dla osób pracujących za granicą można oczywiście przeznaczyć na dowolny cel. Bank nie będzie rozliczał nas z przeznaczenia otrzymanych środków. Natomiast pytanie brzmi, czy pracując za granicą, można zaciągnąć w Polsce jedynie kredyt gotówkowy? Odpowiedź brzmi „nie”! Banki takim osobom oferują całą gamę produktów finansowych, zaczynając właśnie od kredytów gotówkowych, kończąc na kredytach hipotecznych. Jeśli chcemy zaciągnąć kredyt na własne mieszkanie, a nasze dochody osiągane są jedynie za granicą, droga nie jest przed nami zamknięta. Trzeba jednak liczyć się z tym, że zgodnie z Rekomendacją S, możemy otrzymać kredyt hipoteczny jedynie w walucie, w której zarabiamy. Dlatego zarabiając w euro, z łatwością znajdziemy produkt dla siebie. Jednak jeśli zarabiamy na przykład w koronach islandzkich, otrzymanie kredytu hipotecznego w polskim banku, może okazać się niemożliwe.

Kredyt dla Polaków pracujących za granicą – podsumowanie

Jeśli pracujemy za granicą, otrzymanie kredytu w Polsce jest możliwe. Zarówno w instytucjach pozabankowych, gdzie możemy znaleźć też kredyty dla pracujących za granicą bez BIK, jak i w tradycyjnych bankach. Taki kredyt wiąże się jednak z koniecznością dostarczenia większej ilości dokumentów. Dodatkowo zdolność kredytowa jest sprawdzana z większą starannością, aby bank miał pewność, że kredyt dla pracujących za granicą zostanie spłacony. Biorąc to pod uwagę, całkowicie zrozumiałe są wszystkie procedury, które musimy przejść. Wielu naszych rodaków zarabia na chleb poza granicami kraju. Dlatego kredyt dla Polaków pracujących za granicą jest coraz bardziej popularnym produktem. Zarówno kredyt gotówkowy, jak i hipoteczny. Świat idzie do przodu, przemieszczamy się coraz szybciej i bardzo dobrze, że instytucje finansowe starają się za tym nadążać.

1/5 - głosów: 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *