Upadłość spółki cywilnej (a właściwie upadłość wspólnika spółki cywilnej) to trudny, ale niekiedy konieczny krok. Cały proces upadłości obwarowany jest kilkoma istotnymi warunkami i przebiega w ściśle określony, sformalizowany sposób. Warto wiedzieć, co się na niego dokładnie składa i czym skutkuje, aby w razie pojawienia się problemów finansowych być przygotowanym na ich ewentualne konsekwencje.
Czy możemy Ci pomóc?
Nasza oferta jest bardzo elastyczna
Trafiłeś w dobre miejsce. U nas pozyskasz pożyczkę na bardzo dobrych warunkach.
Upadłość spółki cywilnej — na czym polega?
Upadłość to stan prawny, w który przedsiębiorca lub spółka wchodzi w ramach postępowania upadłościowego prowadzonego przed sądem. Funkcjonuje jako narzędzie do zabezpieczenia interesów wierzycieli firm, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej i nie są w stanie na czas spłacać swoich należności. Kluczowym celem ogłoszenia upadłości spółki jest uregulowanie zadłużenia w jak największym stopniu, a następnie likwidacja działalności (ewentualnie zawarcie układu z wierzycielami).
Spółka cywilna nie ma własnego majątku i zdolności prawnej, a więc m.in. nie może zaciągać zobowiązań finansowych w swoim imieniu, nie ma też zdolności upadłościowej. W praktyce oznacza to, że nie można zastosować wobec niej przepisów prawa upadłościowego, które są zarezerwowane dla przedsiębiorców i wybranych typów spółek. Upadłość spółki cywilnej jako całości nie jest możliwa.
Możliwa jest natomiast upadłość wspólnika spółki cywilnej, jako że z zasady poszczególni wspólnicy mają status przedsiębiorcy, a więc podlegają prawu upadłościowemu i mogą ogłosić upadłość. Jednocześnie status samej spółki jest mocno zależny od statusu poszczególnych wspólników, więc upadłość nawet jednego z nich ma na nią znaczący wpływ.
Dlaczego my?
Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać
Długie terminy spłaty
Wiemy, jak trudno może być Ci odzyskać płynność finansową po zaciągnięciu kredytów. Dlatego oferując pomoc, dbamy o długie terminy spłaty oferowanych przez nas kredytów, które pozwolą Ci stanąć na nogi.
Doświadczeni doradcy
Doświadczenie w pozyskiwaniu trudnych kredytów, w tym kredytów konsolidacyjnych i na spłaty chwilówek, to nasz największy atut. Dzięki niemu masz pewność, że Twoje sprawy finansowe są w dobrych rękach.
Niskie oprocentowanie
Zdajemy sobie sprawę, że spłata kolejnych rat może być dla Ciebie obciążeniem. Dlatego dbamy o to, by oferowane przez nas rozwiązania i oprocentowanie nie obciążyły Cię zbyt mocno.
Opinie klientów
Poznaj opinie osób, które nam zaufały
Chcielibyśmy podziękować firmie Spłata Kredytów za pomoc w uzyskaniu wsparcia finansowego dla naszej firmy. Spotkała nas nieprzyjemna sytuacja: nie do końca udana inwestycja mocno nadszarpnęła nasze finanse, zarówno te firmowe, jak i prywatne. Zastanawialiśmy się nawet, czy to nie koniec i nie przyjdzie nam po prostu szukać innej pracy, ale na szczęście wtedy znaleźliśmy naszą pomoc. Spłata Kredytów spadła nam z Nieba, pozwalając uzyskać wsparcie i postawić na nogi naszą firmę. A także całe życie. Teraz nasza firma nie tylko wyszła z problemów, ale nawet zaczęła się lepiej rozwijać. Spłata Kredytów to po prostu świetni ludzie, którym z całego serca dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów zawodowych, takich jak u nas.
Serdecznie dziękuję firmie Spłata Kredytów, a szczególnie Pani Agacie, za profesjonalną pomoc. Dzięki Pani udało mi się odzyskać spokój i szczęśliwe życie. Jest Pani nie tylko zawodowcem, ale przede wszystkim wspaniałym człowiekiem, z którym kontakt dał mi nadzieję na wyjście z problemów. I wszystko się udało! Pozdrawiam! 🙂
Jak wiele osób, które na pewno tu przychodzą, ja także skorzystałem z „super oferty” chwilówek. Skończyło się to dla mnie prawdziwą klęską i oszałamiającym długiem, z którym dopiero firma Spłata Kredytów pomogła mi sobie poradzić. Dzięki nim wiem już teraz, że warto korzystać z usług doradców, aby szybko wyplątać się z problemów, jakie człowiek sam sobie potrafi narobić. I nie korzystam już z chwilówek. Dziękuję,
Witam. Bardzo polecam współpracę z Panem Damianem ze Spłaty Kredytów. Moja sytuacja przed spotkaniem z nim była bardzo ciężka: kredyty, zobowiązania z „chwilówek” i problem z uzyskaniem jakiegokolwiek wsparcia. Jak mi trzeci bank powiedział, że nie mam szans na żadną pomoc, to po prostu ręce mi opadły. No bo niby za co żyć, a jeszcze spłacać te wszystkie raty, jak po prostu nie ma na to pieniędzy? I wtedy spotkałam Pana Damiana, bo koleżanka poleciła mi firmę Spłata Kredytów. Wystarczyło kilka miesięcy intensywnej współpracy z nim, żeby moja sytuacja się poprawiła i w końcu widzę światełko w tunelu. Pan Damian to po prostu złoty człowiek, sumienny, profesjonalny, każdemu takiego doradcę polecam.
Witam. Piszę tu, aby polecić usługi Pani Agaty, która uratowała mnie i moją rodzinę przed bankructwem. Byliśmy w ciężkiej sytuacji, nagłe poważne potrzeby zmusiły nas nie tylko do wydania wszystkich oszczędności, ale też do zaciągnięcia pożyczek w parabankach. Wiedzieliśmy, jak to się może skończyć, ale te łatwe, szybkie pieniądze wydawały się po prostu niezbędne… i skończyło się jak u wielu innych rodzin: totalne dno. Szukając rozwiązania, trafiliśmy na Panią Agatą. Wypełniliśmy wszystkie informacje i okazało się, że rozwiązanie jest na wyciągnięcie ręki. Pani Agata podeszła do nas bardzo miło, pieczołowicie zajęła się całą sprawą i teraz wierzymy, że wszystko wróci do normy. Kontakt z Panią jest doskonały, dziękuję w imieniu swoim i całej rodziny.
Nie będę oryginalna: po prostu dziękuję i polecam doradztwo Spłaty Kredytów. Pan Przemysław jest najlepszy! Gdyby nie on, pewnie już dawno bym się załamała, a on postawił moje życie na nogi i sprawił, że znowu śpię spokojnie. Profesjonalista w każdym calu, doskonała i miła współpraca, cierpliwość, zrozumienie i wiedza – niczego innego nie mogłabym sobie wymarzyć.
Spłata Kredytów = Firma Godna Polecenia. 🙂
Chcę ją zatem serdecznie polecić i gorąco podziękować za okazaną mi pomoc. To profesjonalni, empatyczni i skuteczni ludzie, którzy znajdą rozwiązanie każdego problemu finansowego. Mnie pomogli dwa razy: najpierw z pozbyciem się długów rodzinnych, potem z inwestycją w moją nową firmę. Za każdym razem ich wybór to strzał w dziesiątkę.
Pozdrowienia z Pruszkowa
Witam serdecznie! Chciałbym podziękować Panu Damianowi i Pani Agacie, którzy zajęli się moimi finansami. Wcześniej próbowałem współpracować z inną, podobną firmą, ale nic z tego nie wyszło, więc nową współpracę zaczynałem z pewnymi obawami. Tym razem jednak było zupełnie inaczej: Państwo są prawdziwymi profesjonalistami. Zamiast udzielać „internetowe porady” od razu przystąpili Państwo do konkretnego działania. Takiej pomocnej dłoni było mi potrzeba. Takich ludzi chciałem spotkać. Są Państwo wspaniałymi, otwartymi ludźmi, którzy potrafią zrozumieć człowieka w potrzebie, a to się liczy. Tak samo jak dobry kontakt, trafne porady i długofalowy, skuteczny plan działania.
Witam, jestem bardzo zadowolony ze współpracy z firmą Spłata Kredytów. Spotkałem się tu z naprawdę profesjonalnym, rzetelnym podejściem do sprawy, pozytywnym podejściem do klienta i dużą dawką zrozumienia. Dzięki tutejszym doradcom długi w końcu odeszły w zapomnienie. Jestem wdzięczny za szybką, trafną i kompleksową pomoc. Polecam każdemu.
Chciałbym w tym miejscu podziękować za pomoc w uzyskaniu pożyczki i załatwieniu wszystkich związanych z nią, niezbędnych formalności. Sama na pewno nie dałabym sobie rady, ze względu na złą historię kredytową mogłam jedynie chodzić od instytucji do instytucji, a tam nikt nie chciał się mną zainteresować. Dopiero Pani Marzena pomogła mi przejrzeć na oczy, ustaliła co, jak i kiedy mam zrobić, a przede wszystkim profesjonalnie załatwiła moje sprawy, dzięki czemu uzyskałam wsparcie finansowe. Pożyczka uzyskana dzięki niej pozwoliła mi w końcu odetchnąć i wyjść z kłopotów. Polecam wszystkim Panią Marzeną, jest profesjonalną, pracowitą, skuteczną i bardzo miłą osobą! 🙂
Żeby sąd zgodził się na ogłoszenie upadłości spółki cywilnej (a właściwie jej wspólnika), muszą zostać spełnione pewne warunki. Przedsiębiorca musi być niewypłacalny, co oznacza, że nie jest w stanie na czas spłacać swoich zobowiązań finansowych.
Dla ułatwienia określenia, czy to już czas na upadłość wspólnika spółki cywilnej, czy jeszcze nie jest to konieczne, prawo upadłościowe wprowadziło dwa domniemania. Przyjmuje się, że przedsiębiorca jest niewypłacalny, jeśli opóźnienia w spłacie jego zobowiązań finansowych przekraczają trzy miesiące, lub od co najmniej 24 miesięcy łączne zadłużenie firmy jest większe niż wartość jej majątku.
Wspólnik spółki cywilnej ma obowiązek złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości w przeciągu maksymalnie 30 dni od zaistnienia wspomnianych przesłanek niewypłacalności. Jeśli nie zrobi tego na czas, naraża się na poważne konsekwencje, chyba że opóźnienie będzie przez niego niezawinione.
Odpowiedź na pytanie, jak ogłosić upadłość spółki cywilnej, należy zacząć od wskazania, że każda spółka jest inna, a co więcej, każdy wspólnik danej spółki może znajdować się w zupełnie innym położeniu. Dlatego też drogę do upadłości najlepiej zacząć od konsultacji ze specjalistą.
Jeśli chodzi o aspekty formalne, to obecnie wniosek o upadłość składa się za pośrednictwem Krajowego Rejestru Zadłużonych, prowadzonego przez Portal Rejestrów Sądowych. Wniosek powinien zawierać informacje o danym przedsiębiorcy, a także uzasadnienie, a więc objaśnienie sytuacji finansowej przedsiębiorstwa.
Już po złożeniu wniosku i rozpoczęciu postępowania upadłościowego można za pomocą KRZ m.in. przeglądać akta postępowania i odbierać związaną z nim korespondencję. Sąd w pierwszej kolejności zbada, czy faktycznie istnieją podstawy do ogłoszenia upadłości wspólnika spółki cywilnej. Jeśli ustali, że tak, przedsiębiorca wejdzie w stan upadłości, co oznacza m.in., że jego majątek stanie się masą upadłościową pod zarządem syndyka. Syndyk może np. spieniężać elementy majątku dłużnika, takie jak nieruchomości, pojazdy czy maszyny, aby uzyskać środki na poczet spłaty zadłużenia.
Upadłość konsumencka wspólnika spółki cywilnej nie jest możliwa. Jak sama nazwa wskazuje, jest to rozwiązanie przeznaczone dla konsumentów, czyli osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Wspólnicy spółki cywilnej są zaś przedsiębiorcami.
Natomiast warto wiedzieć, że upadłość wspólnika spółki cywilnej nie zamyka drogi do ogłoszenia upadłości konsumenckiej w przyszłości, gdy już nie będzie on posiadał statusu przedsiębiorcy. Konieczne jest jednak, aby wniosek o upadłość jako wspólnika spółki cywilnej został złożony w terminie. W przeciwnym razie droga do upadłości konsumenckiej zostanie zamknięta aż na 10 lat.
Skutki upadłość wspólnika spółki cywilnej można podzielić na dwie kategorie. Pierwszą związaną ze spółką jako całością, a drugą z samym wspólnikiem, który ogłasza upadłość. Jeśli chodzi o spółkę, to wraz z ogłoszeniem upadłości przez jej wspólnika ulega ona rozwiązaniu, czyli przestaje istnieć. Wystarczy, że upadłość ogłosi jeden wspólnik z wielu. Natomiast może również być tak, że jednocześnie niewypłacalni staną się wszyscy. Każdy jednak ma obowiązek złożyć wniosek o upadłość oddzielnie.
Natomiast każdy wspólnik musi się liczyć z tym, że odpowiada za zadłużenie całym swoim majątkiem, a więc cały jego majątek przejdzie do masy upadłościowej, którą zarządza wyznaczony przez sąd syndyk. Środki zostaną wykorzystane do możliwie jak najpełniejszej spłaty zadłużenia.
Zależność jaka zachodzi pomiędzy upadłością spółki cywilnej a pracownikami w niej zatrudnionymi (a właściwie zależność pomiędzy upadłością wspólnika spółki cywilnej a pracownikami) – to skomplikowana sprawa, jako że spółka cywilna nie ma podmiotowości prawnej, co wpływa na jej zdolność do zatrudniania pracowników.
Zarówno doktryna, jak i orzecznictwo na przestrzeni lat przyjmowały różne stanowiska, natomiast aktualnie przyjmuje się, że pracodawcą osoby zatrudnionej na potrzeby spółki cywilnej jest de facto nie sama spółka, a wszyscy wspólnicy łącznie.
Oznacza to, że w przypadku niewypłacalności spółki pracownik może potencjalnie dochodzić swoich roszczeń w całości od pojedynczych wspólników, ale też zwrócić się po wypłacenie należnych mu środków do wszystkich z nich.
Z uwagi na brak zdolności prawnej spółki cywilnej, wszelkie zobowiązania firmy w praktyce muszą być zaciągane łącznie przez wszystkich jej wspólników. Jak w związku z tym mają się do siebie upadłość spółki cywilnej i długi?
Upadłość wspólnika spółki cywilnej nie zwalnia go z odpowiedzialności za zobowiązania finansowe zaciągnięte wspólnie z innymi wspólnikami, a wręcz przeciwnie — wierzyciele spółki mogą zwrócić się do każdego ze wspólników po zwrot całości zadłużenia. Jeśli wspólnik ogłaszający upadłość pozostaje w związku małżeńskim ze wspólnością majątkową, w skład masy upadłościowej wchodzi również majątek wspólny, przy czym od tego momentu obowiązuje rozdzielność majątkowa.
Warto wspomnieć, że w przypadku, gdy wielu wspólników tej samej spółki w podobnym czasie złoży wniosek o upadłość, ich sprawy mogą zostać połączone, co może potencjalnie ułatwić zaspokojenie roszczeń wierzycieli.
Zgodnie z art. 115 Ordynacji podatkowej “wspólnicy spółki cywilnej […] odpowiadają całym swoim majątkiem solidarnie ze spółką i pozostałymi wspólnikami za zaległości podatkowe spółki lub wspólników, wynikające z działalności spółki”.
Obowiązek zapłacenia VAT-u przy upadłości spółki cywilnej przedstawia się więc następująco: każdy ze wspólników odpowiada całym swoim majątkiem za całość zaległego VAT-u spółki. Jeśli uda się zaspokoić roszczenie Urzędu Skarbowego z majątku tylko jednego wspólnika, pozostali są zwolnieni z odpowiedzialności, aczkolwiek wspólnik, który zaspokoił roszczenie może domagać się od nich regresu.
Na koszty upadłości spółki cywilnej składają się przede wszystkim opłata sądowa za złożenie wniosku (1000 złotych) i zaliczka na koszty prowadzenia postępowania upadłościowego (w 2023 roku jest to kwota 6736,60 złotych). Dalsze koszta związane z działaniami syndyka finansowane są z masy upadłościowej, która została przez niego przejęta.
Biorąc pod uwagę, jak poważnym krokiem jest upadłość wspólnika spółki cywilnej, najlepiej nie przechodzić przez ten proces samodzielnie, a korzystając ze wsparcia eksperta, który ma doświadczenie w tego typu sytuacjach — czy to doradcy upadłościowego, czy prawnika. Wiąże się to jednak z dodatkowymi kosztami.
Upadłość spółki cywilnej nie chroni jej wspólników w takim samym stopniu, jak np. upadłość spółki z ograniczoną odpowiedzialnością chroni członków jej zarządu. Tak czy inaczej wspólnik odpowiada całym swoim majątkiem za ewentualne zobowiązania, jako że spółka jako całość może posiadać jedynie zobowiązania natury podatkowej (natomiast w ich przypadku odpowiedzialność wszystkich wspólników jest solidarna, więc od pojedynczego wspólnika fiskus również może domagać się zwrotu całości długu).
Nie zmienia to faktu, że warto zadbać o to, aby dopełnić swoich obowiązków jako wspólnika i złożyć wniosek o upadłość wspólnika spółki cywilnej na czas. W przeciwnym wypadku trzeba być gotowym na poniesienie kary, takiej jak zakaz prowadzenia działalności gospodarczej przez pewien okres (chyba, że opóźnienie w złożeniu wniosku było uzasadnione).
Odpowiedź na pytanie, czy można ogłosić upadłość spółki cywilnej brzmi zgoła inaczej niż w przypadku wielu innych popularnych form działalności, w tym m.in. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki jawnej. Wynika to z unikalnej konstrukcji spółki cywilnej, która nie jest odrębnym podmiotem prawnym i nie ma w związku z tym zdolności upadłościowej.
Nie da się ukryć, że upadłość spółki cywilnej, a właściwie upadłość wspólnika spółki cywilnej, to stosunkowo skomplikowana sprawa. Żeby mieć pewność, że dobrze zinterpretuje się wszystkie związane z nią przepisy i sprawnie przejdzie się przez cały proces, warto skorzystać ze wsparcia doświadczonego doradcy.
Kalkulacja została dokonana na dzień 16.10.2024 r. na reprezentatywnym przykładzie. Przykład wskazuje dane orientacyjne i ma niewiążący charakter. Służy celom informacyjnym i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, ani zaproszenia do zawarcia umowy kredytu na zaprezentowanych warunkach. Wskazane wyliczenia są oparte o założenia przyjęte dla reprezentatywnego przykładu, nie uwzględniają oceny zdolności kredytowej i nie wypełniają obowiązków informacyjnych wynikających z Ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim. Przyznanie i wysokość kredytu zależy od zdolności kredytowej klienta.