Udzielanie pożyczek prywatnych – co trzeba wiedzieć?

16 maja 2020 Udzielanie pożyczek prywatnych – co trzeba wiedzieć

Pożyczanie od rodziny lub znajomych to bardzo popularna praktyka. Wiąże się to z bardzo niewielką ilością formalności, jest szybkie i zazwyczaj całkowicie bezpłatne. Bywa jednak, że mogą w związku z tym powstać głębokie konflikty, prowadzące nawet do spraw sądowych. Dlatego podjęcie się ryzyka związanego z pożyczeniem pieniędzy najbliższym trzeba dobrze przemyśleć, a także głębiej zapoznać się z tym, jakie istnieją odnośnie do tego przepisy prawne. W takim razie co trzeba wiedzieć o udzielaniu pożyczek prywatnych?

Czy pożyczka w rodzinie wymaga umowy?

Wiele osób ma zastrzeżenia do umowy pożyczki w rodzinie twierdząc, że świadczy ona o braku zaufania do drugiej strony umowy – podobne zarzuty można usłyszeć na przykład w odniesieniu do intercyzy. Warto jednak wiedzieć, że umowa pożyczki może być nie tylko użyteczna, ale też bardzo często jest wymagana prawnie, z czego nie zdajemy sobie nawet sprawy.

Niezależnie od tego czy pożyczamy rodzinie, przyjaciołom, czy całkowicie obcej osobie, Kodeks cywilny wskazuje, że umowa pożyczki musi przyjąć formę dokumentową, jeśli jej kwota przekracza 1000 złotych. Umowę można spisać także dla mniejszych pożyczek, ale nie ma takiego obowiązku.

udzielanie pozyczek prywatnych co trzeba wiedziec - wykres gdzie pozyczasz pieniadze

1 Źródło: https://franczyzabanku.pl/newsroom/komunikaty-prasowe/juz-polowa-pozyczkobiorcow-porownuje-oferty-kredytow

Dlaczego warto zdecydować się na spisanie umowy pożyczki?

Umowa pożyczki zabezpiecza obie strony na wypadek ewentualnego konfliktu, a także pozwala jasno określić wszystkie najważniejsze parametry pożyczki, do czego często nie dochodzi, kiedy pożyczkę uzgadnia się jedynie ustnie.

Nawet jeśli ufamy członkom naszej rodziny czy przyjaciołom, to musimy być świadomi faktu, że kłótnie i brak zgody w kwestiach finansowych mogą zdarzyć się nawet (a wręcz zwłaszcza) wśród bliskich. Bywa, że duża nieformalność pożyczki prywatnej niepopartej umową sprawia, że pożyczkobiorca nie czuje, że musi ją zwrócić, a napominanie się o zwrot należności może być niekomfortowy.

Umowa z jasno określonym terminem i sposobem spłaty daje większą pewność, że odzyskamy nasze pieniądze, a jeśli do uregulowania długu nie dojdzie, będziemy mieli większe szanse na dojście swoich racji.

Umowa pożyczki prywatnej – co musi zawierać?

Istnieje duża dowolność w zakresie tego, w jaki sposób można skonstruować umowę pożyczki i co można w niej zawrzeć (chociaż istnieją również pewne ograniczenia, mające na celu ochronę zarówno pożyczkobiorcy, jak i pożyczkodawcy). Jednak aby umowa miała pełną moc prawną i w jej interpretacji nie występowały żadne niejasności, powinna zawierać następujące elementy:

 • dane personalne obu stron (imię i nazwisko, data urodzenia, numer i seria dowodu osobistego, PESEL);
 • kwota pożyczki, a także całkowita kwota do spłaty;
 • informacja o wysokości oprocentowania (pożyczka prywatna może być także nieoprocentowana);
 • zasady wypowiadania umowy;
 • termin spłaty i sposób oraz miejsce, w jakim ma być dokonana;
 • własnoręczne podpisy obu stron.

Umowę pożyczki można stworzyć całkowicie samemu, ale jeśli chcemy oszczędzić nieco czasu, możemy skorzystać z łatwo dostępnych w Internecie wzorów.

Podatek od czynności cywilnoprawnych a pożyczka prywatna

Pożyczka prywatna, podobnie jak przykładowo sprzedaż pojazdu, podlega obowiązkowi opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych w przeciągu 14 dni od jej zawarcia. Stawka PCC wynosi 2% pożyczonej kwoty, nie jest to więc opłata bardzo dotkliwa, ale wiele osób o niej zapomina lub nawet nie wie, że musi ją wnieść.

Jeśli Urząd Skarbowy wykryje, że zaniechano wypełnienia tego obowiązku, może zostać nałożona kara w postaci podatku w wysokości 20% kwoty pożyczki. Opłacić podatek powinna osoba, która udzieliła pożyczki.

Zwolnienie z PCC

Pożyczki prywatne udziela się przede wszystkim rodzinie. Dobrą wiadomością jest zatem fakt, że w takim przypadku istnieje możliwość uniknięcia opłacenia PCC. Istnieją na to dwa sposoby.

W pierwszym przypadku musimy spełnić pewne wymagania: w przeciągu ostatnich pięciu lat nie mogliśmy pożyczyć danej osobie więcej niż 9 637 złotych, a ponadto musi ona należeć do grona najbliższych członków rodziny, takich jak:

 • małżonek
 • dziecko
 • wnuk
 • babcia, dziadek
 • pasierb
 • zięć, synowa
 • rodzeństwo
 • ojczym, macocha
 • teść, teściowa.

Drugi sposób wiąże się z nieco większą ilością formalności. Obowiązuje jedynie w przypadku członków najbliższej rodziny i wymaga, aby pożyczka miała zachowaną formę dokumentową, ponieważ konieczne będzie wypełnienie formularza PCC-3 i dołączenie do niego kopii umowy. Przy tej metodzie nie ma znaczenia, jak duża jest kwota pożyczki.

Co robić, jeśli pożyczkobiorca nie chce zwrócić długu?

Niestety, natura pożyczek prywatnych sprawia, że niekiedy pożyczkobiorca nie poczuwa się do spłaty zobowiązania w terminie (czy kiedykolwiek). Wiąże się to między innymi z brakiem obawy o konsekwencje inne niż ewentualny rozłam relacji rodzinnych czy przyjacielskich. W takim razie jak postępować, kiedy nasz dłużnik nie chce zwrócić pożyczki, aby otrzymać swoją należność?

Jeśli nasze próby rozwiązania sprawy polubownie nie przyniosły oczekiwanych skutków, możemy złożyć pozew w sądzie cywilnym. Niezwykle przydatna będzie w takim przypadku umowa pożyczki, a także wszelkie dowody na to, że nie doszło do spłaty zadłużenia w terminie (na przykład kopie wiadomości przypominających o obowiązku dokonania płatności).

Nawet jeśli nie doszło do spisania umowy, sprawa nie jest z góry przegrana, ponieważ za dowód może posłużyć również przelew, za pomocą którego przekazaliśmy środki pożyczkobiorcy, zwłaszcza jeśli w jego tytule wspomnieliśmy pożyczkę. Jednak nawet jeśli udowodnimy, że pożyczka została zaciągnięta, kwestia terminu spłaty, odsetek i innych jej parametrów będzie niejasna.

Jeśli nie chcemy tracić czasu i pieniędzy na sprawę w sądzie, ciekawą alternatywą jest sprzedaż długu profesjonalnej firmie windykacyjnej. Nie odzyskamy w ten sposób całości długu, ale oszczędzimy sobie sporą ilość stresu. Z kolei dłużnik może poczuć się bardziej zmotywowany do spłaty długu, jeśli zostanie do tego wezwany nie przez nas, a przez windykatora.

Udzielanie pożyczek prywatnych – podsumowanie

Wiele osób odmawia udzielania pożyczek w rodzinie, ponieważ obawiają się komplikacji i konfliktów. Nie da się ukryć, że nawet jeśli ufamy drugiej osobie, wciąż jest szansa, że pojawi się problem ze spłatą pożyczki w terminie. Dlatego też zawsze, kiedy ktoś prosi nas o pożyczkę, powinniśmy dobrze się nad tym zastanowić, a jeśli wyrazimy na to zgodę – koniecznie spisać umowę.

Udostępnij
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *