
Zwykłe przelewy są stosunkowo szybkim sposobem transferowania środków – jednak nie błyskawicznym. Musimy poczekać na to, aż nasz bank będzie miał sesję wychodzącą, a następnie, aż w banku odbiorcy będzie miała miejsce sesja przychodząca. Oznacza to w praktyce, że zwykły przelew zazwyczaj dostarczany jest dopiero w następnym dniu roboczym po jego wykonaniu. Jeśli zależy nam na tym, aby odbiorca otrzymał środki szybciej, możemy wysłać mu przelew natychmiastowy. W takim razie przelew natychmiastowy – ile kosztuje i czy można go wykonać za darmo?
Spis treści
Czym jest przelew natychmiastowy?
Jak wskazuje sama nazwa, przelew natychmiastowy wykonywany jest bardzo szybko – w większości przypadków odbiorca będzie mógł cieszyć się środkami na swoim koncie już po kilkunastu sekundach. Dużo zależy od tego, w jakim systemie wykonywany jest przelew. W Polsce obecnie funkcjonują trzy:
- Express Elixir
- BlueCash
- Sorbnet.
Przelewy przy wykorzystaniu systemów Express Elixir i BlueCash wykonywane są 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. W tym pierwszym przypadku maksymalna kwota transakcji wynosi 100 000 złotych, w drugim zaś 20 000 złotych (w teorii, natomiast w praktyce większość banków aż tak wysokich kwot przelewów nie dopuszcza). W obu przypadkach przelew powinien zostać dostarczony w ciągu kilkunastu sekund.
Sorbnet to system znacznie rzadziej stosowany. Jest on wymagany w przypadku transakcji na kwotę powyżej 1 000 000 złotych, aczkolwiek można go wykorzystać także do przekazywania mniejszych kwot. Nie wykonamy za jego pomocą przelewu poza dniami roboczymi, ponadto czas oczekiwania na otrzymanie środków zazwyczaj zamyka się w jednej godzinie, nie jest to więc system tak szybki jak dwa pozostałe.

Źródło: https://www.kir.pl/o-nas/aktualnosci/sondaz-kto-korzysta-z-przelewow-natychmiastowych,143.html
Ile kosztuje przelew natychmiastowy?
Podczas gdy nielimitowane darmowe zwykłe przelewy są już standardem, za przelew natychmiastowy, czy to przy użyciu systemu Express Elixir, BlueCash czy Sorbnet, przyjdzie nam z reguły zapłacić. Dokładna kwota zależna jest od naszego banku. Warto wskazać, że aby w ogóle móc wykonać przelew natychmiastowy w danym systemie, również bank odbiorcy musi rzeczony system obsługiwać.
Przelew natychmiastowy – ile kosztuje? Koszt jednego przelewu w systemie BlueCash bądź Express Elixir wynosi z reguły od 5 do nawet 13 złotych. Banki często ustanawiają różne opłaty za przelewy, w zależności od tego, w jaki sposób je zlecimy. Przelewy wykonywane przy pomocy aplikacji mobilnych bądź serwisów internetowych są zazwyczaj tańsze niż przelewy w oddziale banku bądź wykonywane telefonicznie.
Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku przelewów Sorbnet, które jak już wspomniano, służą głównie do przelewania bardzo dużych kwot. W związku z tym znacznie wyższa jest również opłata za ich wykonanie. Za jeden taki przelew zapłacimy od 15 do nawet 40 złotych. Opłata może być większa, jeżeli kwota przelewu jest niższa niż 1 000 000 złotych. Nie każdy bank również w ogóle zezwoli na wykonanie przelewu w systemie Sorbnet poniżej tej kwoty.
Przelew natychmiastowy za darmo – czy jest możliwy?
Banki nie mają obowiązku pobierania od klientów opłat za wykonywanie przelewów natychmiastowych, jednak udostępnianie ich za darmo byłoby nieopłacalne, w związku z czym większość z nich się na to mimo wszystko decyduje.
Natomiast stosunkowo często można spotkać się z ofertą pierwszych kilku przelewów natychmiastowych w danym miesiącu za darmo. Jeśli interesuje nas taka opcja, warto sprawdzić, czy nasz bank oferuje ją dla posiadanego przez nas typu konta.
Czy przelew natychmiastowy się opłaca?
Jak widać, przelew natychmiastowy często wiązał będzie się z poniesieniem pewnej opłaty. Czy wobec tego warto go wykonywać? Jeśli zależy nam na czasie, mimo wszystko warto się na niego zdecydować, ponieważ są to opłaty o dość symbolicznej wysokości, nie ma też mowy o żadnej prowizji od wysokości transakcji.
Jeśli zaś nie spieszy nam się tak bardzo i nie dysponujemy limitem kilku darmowych przelewów natychmiastowych, możemy oszczędzić kilka złotych wysyłając zwykły, tradycyjny przelew, który prawdopodobnie dotrze do odbiorcy już w ciągu następnego dnia roboczego.
Koszt przelewu natychmiastowego – podsumowanie
Wiemy już, ile kosztuje przelew natychmiastowy, zdajemy sobie więc sprawę, że nie są to kwoty, których należy się szczególnie obawiać. Może się zresztą okazać, że nawet o tym nie wiemy, a w ramach naszego konta bankowego przysługuje nam kilka takich darmowych przelewów w miesiącu.
Bez przelewów natychmiastowych można się obejść w codziennym życiu, natomiast w nagłym przypadku, kiedy nie możemy pozwolić sobie na kilka bądź kilkanaście godzin oczekiwania, mogą okazać się nieocenione.
Wystarczy, że wtedy zalogujemy się do naszej bankowości mobilnej bądź serwisu internetowego (w niektórych bankach możliwe jest także wykonanie przelewu w oddziale lub telefonicznie, często będzie to jednak droższe) i wyślemy przelew w systemie BlueCash bądź Express Elixir, a odbiorca powinien mieć środki na swoim koncie już po kilkunastu sekundach.