Pożyczka leasingowa – co warto o niej wiedzieć?

4 marca 2021 Pożyczka leasingowa

Rynek usług i produktów finansowych w Polsce wciąż ewoluuje. Dotyczy to zarówno produktów dla klientów indywidualnych, jak i dla firm. Banki zdają sobie bowiem sprawę z faktu, że czasy się zmieniają, a różni klienci mają różne potrzeby i oczekują ofert dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Większość osób zapewne nieraz spotkała się z frazą „pożyczka”, znanym pojęciem jest także leasing. Warto wiedzieć, że istnieje również coś takiego, jak pożyczka leasingowa.

To całkowicie oddzielny produkt finansowy, który nie jest ani do końca leasingiem, ani pożyczką, tylko łączy w sobie pewne cechy obu wspomnianych zobowiązań finansowych. Z tego względu może być obiektem zainteresowania osób, które nie są do końca przekonane do żadnego z nich. Jak dokładnie działa tego typu pożyczka i ile kosztuje? Czym różni się od zwykłej pożyczki oraz leasingu? Wszystkie te kwestie zostaną dokładnie objaśnione poniżej.

Jak działa pożyczka leasingowa?

Pożyczka leasingowa to zobowiązanie celowe, udzielane na zakup określonego w umowie środka trwałego. Może nim być na przykład maszyna (m.in. rolnicza, budowlana, do obróbki surowców), pojazd (osobowy, dostawczy, ciężarowy i nie tylko) lub sprzęt medyczny. W ramach takiej pożyczki klient nie otrzymuje bezpośrednio środków do wykorzystania w dowolny sposób, pod tym względem ten produkt finansowy przypomina więc leasing.

Pożyczek tego typu udzielają firmy leasingowe. Za ich pomocą można często sfinansować nawet do 100% wartości danego środka trwałego, aczkolwiek niektóre firmy wymagają wpłaty własnej w wysokości kilkunastu lub kilkudziesięciu procent.

Pożyczki leasingowe wyróżniają się wydłużonym okresem spłaty w porównaniu do leasingu, ponieważ, w zależności od zasad panujących w danej instytucji, można spotkać się z maksymalnym okresem spłaty na poziomie 7-8 lat. Warto przy tym wspomnieć, że już od początku okresu spłaty dany środek trwały formalnie jest własnością pożyczkobiorcy, podobnie jak w przypadku kredytu lub leasingu finansowego (inaczej jest zaś w przypadku bardzo popularnego leasingu operacyjnego).

Fakt, że dany sprzęt czy pojazd od razu można wpisać do swojej ewidencji środków trwałych, oznacza także, że można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Jeśli zaś chodzi o pozostałe kwestie podatkowe, to pożyczka leasingowa umożliwia zaliczenie w poczet kosztów uzyskania przychodu jedynie części odsetkowej każdej raty, a nie jej całości, jak w przypadku leasingu operacyjnego.

Warto wspomnieć także o kwestii podatku VAT, czyli podatku od towarów i usług, który jest naliczany w przypadku tradycyjnego leasingu. Nie jest on jednak doliczany do odsetek od pożyczki leasingowej. Pod względem podatkowym traktowana jest ona bowiem jako pożyczka, a jak stanowi ustawa o podatku VAT, zwalnia się od obowiązku jego opłacania m.in. usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych.

 pożyczka leasingowa - wykres łączne finansowanie

1 Źródło: http://leasing.org.pl/pl/aktualnosci/2020/covid-19-wplynal-na-wyniki-leasingu

Pożyczka leasingowa – warunki

Pożyczki leasingowe charakteryzują się uproszczonym procesem składania i rozpatrywania wniosków, zwłaszcza w przypadku pożyczek na relatywnie niewielką, jak na zobowiązania firmowe, kwotę (czyli, w zależności od zasad panujących w danym banku, na przykład pożyczek nie przekraczających 800 tysięcy lub miliona złotych). Jest to bardzo korzystne, jeśli firmie zależy na czasie lub nie osiąga najwyższych dochodów i w związku z tym mogłaby mieć problem z uzyskaniem zwykłego kredytu lub pożyczki w banku.

Nie oznacza to, że pożyczkodawcy nie stawiają przed pożyczkobiorcami żadnych wymagań. Zdarza się na przykład warunek odnośnie tego, jak długo firma musi już funkcjonować. Jak już wspomniano, niekiedy dodatkowo wymagane jest wniesienie wkładu własnego lub zabezpieczenia spłaty zobowiązania w inny sposób.

Może być także konieczne dostarczenie pożyczkodawcy pewnych dokumentów księgowych firmy, które potwierdzą stan jej finansów. Wyjątkiem może być tutaj sytuacja, w której jesteśmy już klientem danej firmy i posiada ona niezbędne informacje na nasz temat.

Jaki jest koszt pożyczki leasingowej?

Na ostateczny koszt pożyczki leasingowej wpływają takie czynniki, jak okres spłaty oraz kwota leasingu. Istotna jest również kwota prowizji, jaką pobierze wierzyciel za udzielenie zobowiązania, a w dłuższej perspektywie istotne mogą okazać się również opłaty restrukturyzacyjne czy opłaty za wcześniejszą spłatę. Z tego względu przed podjęciem decyzji warto dokładnie zapoznać się ze wszelkimi szczegółami umowy.

Wielu pożyczkodawców nie umieszcza wszystkich kosztów związanych z kredytem w ofercie na swojej stronie internetowej, a zamiast tego ustala i przedstawia warunki finansowania podczas rozmowy z potencjalnym klientem. Oznacza to, że jeśli chcemy zebrać i porównać informacje o wielu dostępnych pożyczkach leasingowych, musielibyśmy poświęcić sporo czasu na indywidualny kontakt z niemal każdą firmą oferującą tego typu pożyczki.

Nie jest to optymalnym rozwiązaniem, ale problem ten można łatwo rozwiązać, zlecając odszukanie najbardziej korzystnych ofert pożyczek dobremu ekspertowi kredytowemu. Nie dość, że oszczędzimy swój czas, to jeszcze będziemy mieć w ten sposób pewność, że nie przepłacimy. Sami moglibyśmy nie mieć bowiem wiedzy ani umiejętności negocjacyjnych, aby pozyskać pożyczkę na równie korzystnych warunkach, na jakich może ją dla nas pozyskać wykwalifikowany pośrednik.

Czy warto brać pożyczki leasingowe?

Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy pożyczka leasingowa się opłaca, ponieważ wiele w tym względzie zależy od indywidualnych okoliczności, takich jak to, w jakiej branży działa firma, czy jest płatnikiem VAT, zakup czego chce sfinansować i nie tylko.

Wśród grup, dla których ten typ pożyczki mógłby być najbardziej korzystny, czy to z uwagi na sposób, w jaki opodatkowany jest podatkiem VAT, czy na inne względy, można wymienić m.in. rolników oraz firmy, które nie są płatnikami VAT.

Z uwagi na fakt, że takimi pożyczkami można finansować projekty dotowane przez Unię Europejską, jest to także dobre rozwiązanie dla firm, które korzystają za wsparcia unijnego. Co więcej, ten produkt finansowy jest szczególnie korzystny, jeśli chcemy zakupić środki, dla których można zastosować obniżoną stawkę VAT, a więc 8%.

Taka stawka obowiązuje m.in. dla niektórych rodzajów roślin, obuwia dziecięcego, produktów higienicznych i farmaceutycznych, sprzętu medycznego, części i akcesoriów do instrumentów muzycznych i wielu innych typów produktów. Grupa przedsiębiorców, dla których pożyczka leasingowa mogłaby być korzystna, jest więc stosunkowo szeroka.

pożyczka leasingowa - wykres struktura klientów

2 Źródło: http://leasing.org.pl/pl/aktualnosci/2020/covid-19-wplynal-na-wyniki-leasingu

Pożyczka leasingowa – podsumowanie

Pożyczka leasingowa jest bez wątpienia unikalnym typem zobowiązania finansowego. Łączy ona w sobie kluczowe cechy zarówno pożyczki, jak i leasingu, tym samym tworząc ciekawy produkt finansowy, który może zainteresować wielu przedsiębiorców. Zwłaszcza tych początkujących lub prowadzących niewielkie firmy, chociaż oczywiście z tego typu pożyczek korzystają też średnie i duże przedsiebiorstwa. Przede wszystkim z uwagi na liberalne podejście pożyczkodawców do oceny sytuacji finansowej firmy, ale nie tylko.

Przed podjęciem decyzji, zwłaszcza, jeśli mowa o pożyczce na bardzo dużą kwotę, warto dokładnie rozważyć, czy w danej sytuacji to właśnie pożyczka leasingowa będzie najlepszym wyjściem, czy też nie lepsze byłoby któreś z innych dostępnych dla nas rozwiązań. Zarówno tradycyjny kredyt, jak i leasing, mają swoje minusy, ale też plusy, które sprawiają, że w niektórych przypadkach mogą być korzystniejsze niż pożyczki leasingowe. Jeśli mamy taką możliwość, warto swoją decyzję skonsultować z wykwalifikowanym doradcą kredytowym, który dokładnie przeanalizuje sprawę i udzieli fachowej porady.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Brak ocen)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *