Podatek progresywny – czym jest, ile wynosi i kiedy się go stosuje?

8 października 2023 podatek progresywny

W naszym systemie występują różne typy podatków, zarówno pośrednie, jak i bezpośrednie. Różnią się one między sobą między innymi właściwościami, możliwościami wykorzystania, a także metodą obliczania. Jedną z form opodatkowania, dostępną zarówno dla osób fizycznych, jak i dla przedsiębiorców jest podatek progresywny, w przypadku którego stawka jest uzależniona od dochodu uzyskanego w skali roku. Czym dokładnie jest podatek progresywny, ile wynosi i kiedy się go stosuje? Podpowiadamy.

Co to jest podatek progresywny?

Podatek progresywny to inaczej podatek na zasadach ogólnych, czyli obliczany według skali podatkowej. Stanowi on obok podatku liniowego i zryczałtowanego podatku dochodowego, jedną z trzech najpopularniejszych w Polsce form opodatkowania dochodów. Progresywny podatek dochodowy określa stawkę podatku, którą należy przekazać do urzędu skarbowego. Jak sama nazwa tego podatku wskazuje, jest on progresywny, a więc zależy od wysokości osiąganych dochodów. Zgodnie z definicją podatku progresywnego, jego wysokość rośnie szybciej niż proporcjonalnie w stosunku do wielkości podstawy opodatkowania. Dlatego podatnik, osiągając wyższy przychód, będzie musiał większą kwotę przekazać do urzędu skarbowego niż w sytuacji kiedy zarabiałby mniej.

Jakie są podatki progresywne w Polsce?

W Polsce podatkiem progresywnym jest podatek dochodowy obliczany według skali podatkowej, czyli na zasadach ogólnych. Opodatkowanie w ramach skali podatkowej obejmuje podwójne stawki opodatkowania, których wysokość uzależniona jest od osiąganych przychodów.

Fot. Pexels

Podatek progresywny – stawki 

Zgodnie z aktualnymi przepisami Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w Polsce przewiduje się dwie stawki podatkowe:

 • 12% dla dochodów nieprzekraczających 120 000 zł,
 • 32% dla nadwyżki powyżej kwoty 120 000 zł.

Oznacza to, że drugi próg podatkowy nie dotyczy całości uzyskiwanych dochodów, a jedynie nadwyżki powyżej kwoty 120 000 zł. W powszechnym obiegu istnieje również pojęcie trzeciego produktu podatkowego, czyli daniny solidarnościowej, którą płaci się w sytuacji, kiedy przekroczy się 1 000 000 zł dochodu. Od tej nadwyżki należy dodatkowo zapłacić 4%.

Dodatkowo w Polsce w kontekście podatków progresywnych warto uwzględnić również tzw. kwotę wolną od podatku. Obecnie wynosi ona 30 000 zł. Oznacza to, że wszystkie dochody do tej kwoty są nieopodatkowane, a dopiero wszelkie nadwyżki podlegają opodatkowaniu, na przykład podatkiem dochodowym obliczanym według skali podatkowej, czyli na zasadach ogólnych.

Nie trać cennego czasu na bezowocne wysyłanie wniosków kredytowych.

Skontaktuj się z doradcą, który znajdzie dla Ciebie korzystny kredyt niezależnie od sytuacji.

Napisz do nas!

Jak obliczyć podatek progresywny?

Obliczanie podatku progresywnego nie jest trudne. Wystarczy tylko znać obowiązujące w naszym kraju zasady. W takich obliczeniach należy uwzględnić:

 • kwotę wolną od podatku,
 • ulgi podatkowe,
 • skalę podatkową.

Jak więc obliczyć podatek progresywny? Obliczenia takie warto wykonać podobnie jak w przypadku kiedy wyliczalibyśmy okres kredytowania czy oprocentowanie na ROR. Obliczenie podatku progresywnego krok po kroku obejmuje następujące czynności:

 • ustalenie przychodu od początku roku, a także kosztów uzyskania przychodu,
 • wyliczenie podstawy opodatkowania progresywnym podatkiem dochodowym,
 • wyliczenie dochodu do opodatkowania,
 • ustalenie podstawy opodatkowania,
 • wyliczenie podatku według odpowiednich stawek,
 • odjęcie od podatku kwoty pomniejszającej podatek.

Najlepiej zobrazować to, jak obliczyć podatek progresywny na przykładzie. Załóżmy więc, że podatnik łącznie od początku roku zarobił 150 000 zł. Wówczas musi zapłacić 12% od kwoty 120 000 zł i 32% od kwoty 30 000 zł, a więc nadwyżki. Jest to dość prosty przykład, który nie obejmuje między innymi kwoty zmniejszającej podatek, ponieważ jest ona uzależniona od wysokości podstawy opodatkowania. 

Czy PIT jest podatkiem progresywnym?

Wiele osób zastanawia się, czy PIT jest podatkiem progresywnym. PIT to podatek dochodowy od osób fizycznych.  Obecnie w Polsce mamy kilka form opodatkowania PIT. Z tego powodu, nie wszystkie z nich są podatkami progresywnymi. Zgodnie z definicją wyłącznie podatek dochodowy według skali podatkowej, czyli na zasadach ogólnych, jest podatkiem progresywnym. Pozostałe najczęściej stosowane w Polsce formy opodatkowania, czyli ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, a także podatek liniowy, czyli 19% podatek od dochodów spoza rolniczej działalności gospodarczej, kapitałów pieniężnych czy zbycia nieruchomości, nie są zaliczane do podatków progresywnych.

Dla kogo podatek progresywny jest dobrym rozwiązaniem?

Forma opodatkowania, jaką jest podatek progresywny, może być korzystnym rozwiązaniem dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją działalność gospodarczą i jeszcze nie wiedzą, jakie dochody będą trafiały na ich ROR. Zaletą tej formy opodatkowania może być między innymi korzystanie z niektórych ulg, na przykład na dzieci, rehabilitacyjnych czy związanych z osiąganiem dochodów za granicą, a także możliwość rozliczania się wspólnie z małżonkiem. Dobór metody opodatkowania powinien być jednak dostosowany do indywidualnych potrzeb każdego podatnika. Dlatego warto ten aspekt przedyskutować z doradcą finansowym, księgowym lub specjalistą zatrudnionym w biurze rachunkowym.

Doradcy Spłaty Kredytów przeanalizują Twoją sytuację finansową, znajdą najlepszą ofertę finansowania i przeprowadzą Cię przez proces pozyskiwania kredytu, negocjując dla Ciebie możliwie najlepsze warunki.

Wyślij wniosek!

Podatek progresywny – wady i zalety

Podatek progresywny ma pewne wady i zalety.  Warto dowiedzieć się, z czym wiąże się wybór właśnie tej formy opodatkowania, zanim jeszcze się na nią zdecydujemy. Do zalet podatku progresywnego można zaliczyć:

 • możliwość odliczenia kwoty wolnej od podatku,
 • możliwość rozliczania się wspólnie z małżonkiem,
 • możliwość korzystania z ulg podatkowych, na przykład ulgi prorodzinnej lub rehabilitacyjnej czy dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Wady podatku progresywnego to z kolei:

 • obowiązek prowadzenia Księgi Przychodów lub rozchodów, bądź pełnej księgowości w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej,
 • ryzyko przekroczenia progu podatkowego i konieczności odliczania stawki 32% od przychodu.

Podsumowując, podatek progresywny jest korzystnym rozwiązaniem zwłaszcza dla osób, które osiągają stosunkowo niskie dochody, a więc poniżej 120 000 zł. W sytuacji kiedy przypuszczamy, że przekroczymy tę granicę, wówczas powinniśmy zastanowić się nad rozliczaniem się według podatku liniowego.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Brak ocen)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *