LEASING FINANSOWY – NA CZYM POLEGA?

15 października 2020 Leasing finansowy

Mówiąc skrótowo „leasing”, bardzo często mamy na myśli konkretnie leasing operacyjny. Warto wiedzieć, że istnieje także inny rodzaj leasingu – leasing finansowy. Różni się on znacząco od operacyjnego, jest też mniej popularny, ale nie oznacza to od razu, że jest on niekorzystny.

Dobrze jest się zapoznać z tym, w jaki sposób działa, ponieważ może się okazać, że dla danej firmy, mimo wszystko to on będzie lepszym wyborem. W takim razie, na czym polega leasing finansowy i jakie ma on zalety? Czym dokładnie różni się on od leasingu operacyjnego i jak wyglądają w nim kwestie podatkowe? Wszystkie najważniejsze informacje na ten temat można znaleźć poniżej.

Na czym polega leasing finansowy?

Leasing finansowy jest formą leasingu, w którym od razu, wraz z podpisaniem umowy, obiekt leasingu wchodzi do składników majątku leasingobiorcy. Daje to pewne prawa, ale jednocześnie sprawia, że możliwości stworzenia tak zwanej tarczy podatkowej, są stosunkowo ograniczone.

Fakt, że dane mienie jest ujęte w ewidencji środków trwałych danej firmy, daje jej możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych. To korzystne rozwiązanie zwłaszcza w sytuacji, kiedy mamy możliwość zwiększyć stawkę amortyzacji (przy przedmiotach używanych), bądź skorzystać z preferencyjnych programów, takich jak amortyzacja jednorazowa de minimis.

Do kosztów uzyskania przychodu nie mamy możliwości zaliczenia całości raty, a jedynie jej części odsetkowej. Co więcej, już przy pierwszej racie leasingobiorca ma obowiązek uregulowania całości podatku VAT, co dla wielu firm może okazać się dużym wyzwaniem. Nie jest to więc rozwiązanie optymalne podatkowo w każdym przypadku.

Przedmiot leasingu, co prawda od początku zalicza się do ewidencji środków trwałych leasingobiorcy, ale formalnie wchodzi w jego pełne posiadanie wraz ze wpłatą ostatniej raty. Nie trzeba ustalać stawki wykupu.

Leasing finansowy – zalety

Jak już wiemy, leasing finansowy może być korzystny dla firm, które mają możliwość skorzystania z preferencyjnej amortyzacji środka trwałego. Do jej innych zalet należy fakt, że nie stosuje się w przypadku tego rodzaju leasingu stałej stawki 23% VAT dla wszystkich branż.

To, jaki VAT zostanie naliczony, zależy od stawki VAT, jaką obciążony jest dany rodzaj towarów. Niski VAT (zaledwie 8%) obowiązuje między innymi przy zakupie sprzętu medycznego, co oznacza, że w ich przypadku to właśnie leasing finansowy może być korzystniejszą opcją.

Warto zauważyć, że umowę leasingu finansowego można podpisać nawet na stosunkowo krótki okres – już 12 miesięcy (bądź oczywiście więcej, jeśli mamy taką ochotę). To dobre rozwiązanie, jeśli zależy nam na szybkiej spłacie zobowiązania. Przy leasingu operacyjnym, który zostanie szerzej omówiony w dalszej części tego artykułu, nie ma tak dużej dowolności, przy ustalaniu okresu trwania umowy.

Poza wymienionymi zaletami, leasing finansowy ma także kilka wad. Największą z nich są ograniczone dla wielu przedsiębiorców możliwości przeprowadzania optymalizacji podatkowej.

Leasing finansowy a leasing operacyjny

Leasing operacyjny jest bardzo popularny, ponieważ jest stosunkowo prostolinijny i pozwala przedsiębiorcom znacząco zmniejszyć podstawę opodatkowania. Podczas gdy leasing finansowy może sprawdzić się przy bardziej niszowych towarach, jak sprzęt medyczny, na który obowiązuje niski VAT, leasing operacyjny stosuje się przede wszystkim przy samochodach osobowych.

W leasingu operacyjnym istnieje możliwość zaliczenia całej raty do kosztów uzyskania przychodu, a nie tylko jej części, tak jak jest to w leasingu finansowym. Co więcej, VAT-u nie płaci się jednorazowo, a jest on doliczany do każdej raty. Może to być korzystniejsze zwłaszcza dla mniejszych firm, które niekoniecznie będą dysponować środkami, aby od razu uregulować cały VAT.

Do kosztów uzyskania przychodu można doliczyć także czynsz inicjalny, niezależnie od tego, jak bardzo jest on wysoki. Odlicza się go od podstawy opodatkowania w miesiącu, w którym wydatek został poniesiony. Jest to istotne, ponieważ przy leasingu finansowym czynsz inicjalny, czy wysoki, czy niski, nie jest kosztem uzyskania przychodu.

Jeśli zaś chodzi o minimalny czas trwania leasingu, to obowiązuje zasada, że umowa powinna trwać minimum 40% okresu normatywnej stawki amortyzacji jej przedmiotu. Dla samochodu osobowego, który jest częstym przedmiotem leasingu, okres amortyzacji to 5 lat, co oznacza, że leasing operacyjny będzie trwał co najmniej 2 lata. Dla innego rodzaju mienia (np. maszyn rolniczych) minimalny okres umowy będzie trwał jeszcze dłużej, podczas gdy przy leasingu finansowym może to być zaledwie rok.

Warto także poruszyć kwestię opłaty za wykup. Przy leasingu finansowym się jej nie ustala i wystarczy po prostu wpłacić całość ostatniej raty, aby stać się właścicielem nieruchomości. Inaczej jest przy leasingu operacyjnym. Konieczne będzie poniesienie dodatkowej opłaty za wykup. Może ona być symboliczna i wynosić zaledwie 1% wartości przedmiotu umowy, ale w niektórych przypadkach (maszyny, samochody osobowe leasingowane na krótki okres) bywa, że sięga nawet kilkunastu lub kilkudziesięciu procent.

Leasing finansowy, czy kredyt – co wybrać?

Leasing nie jest jedynym rozwiązaniem, kiedy chcemy finansować zakup jakiegoś mienia do firmy, na przykład pojazdu. Mamy także możliwość wzięcia kredytu, który pod względem podatkowym przypomina pod wieloma względami leasing finansowy. Między innymi pod względem tego, że mamy możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych, a do kosztów uzyskania przychodu zaliczymy część odsetkową raty.

Czym w takim razie leasing finansowy różni się od kredytu? Przede wszystkim tym, że otrzymanie leasingu może być łatwiejsze, zwłaszcza jeśli mówimy o firmie stosunkowo nowej. Zwłaszcza dotyczy to najpopularniejszych rodzajów podmiotów leasingu, a więc samochodów osobowych, dostawczych, czy różnego rodzaju maszyn. Dodatkowo szczególnie ważne dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą jest, że leasing nie widnieje w BIK-u, w przeciwieństwie do kredytów. W związku z tym w BIK-u nie pojawiają się także żadne opóźnienia, które wystąpiły w spłacie rat leasingu.

Duża ilość kredytów firmowych w BIK-u, np. na samochody, czy maszyny, nawet tych spłacanych w terminie, obniży zdolność kredytową właściciela firmy. Może to być problematyczne w przypadku, kiedy później będzie on na przykład chciał wziąć duży kredyt hipoteczny, na zakup mieszkania.

Na korzyść kredytu przemawia za to fakt, że można go zaciągnąć nawet na mienie używane, podczas gdy w przypadku leasingu może być z tym problem. Bywa, że leasing używanego pojazdu jest możliwy, ale wciąż są to pojazdy stosunkowo młode – jeśli dla oszczędności chcemy wejść w posiadanie na przykład 8 letniego samochodu, zazwyczaj nie będzie to możliwe.

Co więcej, w przypadku kredytu mamy zawsze możliwość dokonania wcześniejszej spłaty i oszczędzenia w ten sposób na odsetkach, jeśli przydarzy nam się duży zastrzyk gotówki (aczkolwiek może się to wiązać z dodatkowymi opłatami). Przedterminowy wykup przedmiotu leasingu to mniej oczywista sprawa i wiele zależy od tego, jakie są zapisy danej umowy leasingowej.

Leasing finansowy – podsumowanie

Leasing finansowy z pewnością nie jest idealną opcją dla wszystkich firm, ale w niektórych z nich może się sprawdzić. Zwłaszcza, jeśli mówimy o firmach, które nie są podatnikami VAT, a na ich towary obowiązuje niższa, preferencyjna stawka VAT. Nie 23%, a na przykład 8%.

Przed podjęciem decyzji, warto dokładnie rozważyć, jaki sposób rozliczania się preferujemy i jaki okres trwania umowy nas interesuje. Zdecydowana większość przedsiębiorców decyduje się ostatecznie na leasing operacyjny, ponieważ przemawia za nim większa prostota, ale nie powinniśmy od razu spisywać leasingu finansowego na straty. Bardzo wiele zależy od indywidualnych okoliczności. W podjęciu decyzji może pomóc na przykład księgowa, która rozwieje wszelkie niepewności w kwestiach podatkowych.

Alternatywą dla leasingu, czy to finansowego, czy operacyjnego, jest kredyt. W jego przypadku również istnieje możliwość pewnej optymalizacji podatkowej, z uwagi na fakt, że część odsetkową raty można zaliczyć do kosztu uzyskania przychodu.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Brak ocen)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *