KONTO FIRMOWE W BANKU – JAK WYBRAĆ?

30 maja 2020

Wielu przedsiębiorców, zwłaszcza jeśli prowadzą stosunkowo niewielką firmę, nie zakłada kont firmowych, a korzysta jedynie ze swojego konta osobistego. Nie zawsze jest to jednak najlepsze rozwiązanie, ponieważ utrudnia ono oddzielenie środków prywatnych od firmowych i tym samym skuteczną kontrolę budżetu. W takim razie jak wybrać konto firmowe w banku? Na co należy zwracać uwagę?

Wybór konta nie zawsze będzie prosty

Obecnie opłaty związane z prowadzeniem kont firmowych są w większości banków na tyle niskie, że nie ważne na które z nich się zdecydujemy, nie stracimy fortuny. Jednak mimo wszystko warto dobrze dobrać parametry konta do swoich potrzeb, ponieważ oszczędzimy w ten sposób nie tylko pieniądze, ale także czas i nerwy.

Problem pojawia się w momencie, kiedy dopiero rozpoczynamy działalność i w zasadzie sami jeszcze nie wiemy, na jakich usługach i benefitach nam zależy. W takim wypadku możemy pomyśleć o zdecydowaniu się na to konto, które będzie najtańsze przy najniższych wymaganiach (na przykład nie będzie wymagało wysokich wpływów w każdym miesiącu, aby otrzymać zwolnienie z opłaty za jego prowadzenie).

Niektóre banki posiadają oferty kont firmowych skierowane przede wszystkim do większych przedsiębiorstw, inne – wspomagają małych przedsiębiorców, przykładowo udostępniając opcję prowadzenia przy pomocy konta bankowego uproszczonej księgowości.

Na co należy zwracać uwagę, wybierając konto firmowe?

Konto bankowe, zwłaszcza firmowe, może mieć cały ogrom parametrów. To, które z nich będą dla nas istotne, zależne jest od takich czynników jak wielkość firmy, branża, czy też kwestia posiadania zagranicznych kontrahentów. Zapoznając się z ofertą banku warto zwrócić uwagę na:

  • dostępność bankowości elektronicznej (oraz aplikacji mobilnej);
  • opłaty za prowadzenie rachunku, przelewy (w tym zagraniczne);
  • koszt wpłaty i wypłaty gotówki w bankomatach (także za granicą);
  • bliskość oddziału banku;
  • spersonalizowane kredyty i inne produkty finansowe;
  • dodatkowe usługi (np. wspomniana księgowość w ramach konta);
  • opłaty za przelewy ekspresowe.

Dla firm, które wykonują przelewy bardzo często i zależy im na tym, aby dochodziły jak najszybciej, istotna będzie możliwość i cena wykonywania przelewów ekspresowych. Przedsiębiorstwa, które współpracują z zagranicznymi klientami, docenią możliwość założenia rachunku walutowego. Zaś dla niewielkiego biznesu korzystna może być możliwość skorzystania z oferty kredytu na uproszczonych warunkach.

Przed wyborem konta należy więc rozważyć do jakich kategorii należymy i na czym najbardziej nam zależy. Dzięki temu nie pominiemy jakiejś oferty tylko dlatego, że na przykład ma drogie przelewy ekspresowe i wyda nam się to niekorzystne, podczas gdy i tak byśmy z tej opcji nie korzystali, niezależnie od ceny.

konto bankowe dla firm

1 Źródło: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Zamiast-konta-za-0-zl-chcemy-sprawnej-bankowosci-elektronicznej-2556018.html

Czy istnieje darmowe konto firmowe?

Zwłaszcza dla początkujących przedsiębiorców bardzo ważne może być to, aby prowadzenie konta firmowego było jak najtańsze, a najlepiej całkowicie darmowe. Czy jednak jest to w ogóle możliwe?

Bardzo często banki oferują „konta za 0”, z zerowymi opłatami za prowadzenie konta, kartę, przelewy czy wypłaty z bankomatu. Zazwyczaj jednak będzie się to wiązało z koniecznością spełniania jakichś warunków, przykładowo odnośnie ilości transakcji bezgotówkowych dokonywanych w miesiącu.

Trudno będzie nam znaleźć konto, które miałoby absolutnie wszystkie usługi i funkcje za darmo. Bywa też, że nakładane są limity, takie jak 5 darmowych przelewów ekspresowych w miesiącu, po wykorzystaniu których, za daną usługę będzie trzeba już zapłacić.

Kluczowe jest w związku z tym znalezienie takiego konta, które oferuje za darmo wszystko to, z czego będziemy korzystać i na czym nam zależy. Jeśli nie planujemy wyjazdów za granicę, to konto z płatnymi wypłatami z bankomatów poza granicami kraju i bezpłatnym wszystkim innym będzie de facto darmowe, ponieważ i tak nigdy takiego wydatku nie poniesiemy.

Konto firmowe można zmienić

Należy pamiętać, że jeśli konto nie spełni naszych oczekiwań, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamknąć je i otworzyć nowe. Problem może pojawić się jedynie w przypadku, kiedy na przykład nasz rachunek jest „na minusie”. Ogółem mówiąc, cały proces bywa odrobinę dłuższy i bardziej skomplikowany niż w przypadku zwykłych kont osobistych, ale nie powinien sprawić nam ogromnych problemów.

Zmiana konta firmowego wiąże się jednak z jeszcze jednym aspektem, o którym należy pamiętać. Będzie ona wymagała podania nowego numeru rachunku różnym instytucjom, a także swoim kontrahentom. Mimo wszystko warto się nad tym zastanowić, jeśli po jakimś czasie prowadzenia firmy nasze oczekiwania się wyklarowały i wiemy już, na jakich usługach i funkcjach najbardziej nam zależy, a obecny bank ich nie spełnia.

Konto firmowe w banku – posumowanie

Wiemy już, jak wybrać konto w banku i na co koniecznie zwracać uwagę przy podejmowaniu decyzji. Ofert jest bardzo wiele i na pierwszy rzut oka wyglądają one bardzo podobnie, ale często po głębszej analizie okazuje się, że w pewnych kluczowych dla nas kwestiach pojawiają się pewne różnice.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Brak ocen)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *