Karta kredytowa – co to jest i jak działa?

3 lutego 2022 karta kredytowa

Karta kredytowa to produkt finansowy, który można obecnie znaleźć w większości banków. Instytucje finansowe chętnie reklamują karty kredytowe jako dobry sposób na uregulowanie bieżących wydatków. Czy to prawda? Można spotkać się z różnymi opiniami na temat kart kredytowych. Jedni twierdzą, że się one opłacają a drudzy wręcz przeciwnie – kto ma racje? Zobacz, czym jest karta kredytowa i jak należy z niej korzystać.

Czym jest karta kredytowa?

Karta kredytowa to limit kredytowy w formie karty płatniczej. Obecnie karty kredytowe są dostępne w większości banków i są szeroko reklamowane w telewizji i internecie. Odróżnienie zwykłej karty płatniczej od karty kredytowej nie jest łatwe, ponieważ wyglądają one identycznie. Należy jednak pamiętać, że karta kredytowa różni się od zwykłej karty m.in. tym, że podczas zakupów pieniądze pobierane są z rachunku kredytowego. W przypadku tradycyjnych kart płatniczych gotówka jest pobierana z konta osobistego.

Odpowiedzialne używanie karty kredytowej nie powinno być źródłem problemów. Należy jednak pamiętać, że jest to obciążenie domowego budżetu, a wydane pieniądze trzeba będzie prędzej czy później oddać. Jeśli potrafisz mądrze zarządzać kartą kredytową, to zyskasz dostęp do dodatkowych pieniędzy bez konieczności wypełniania wielu formalności.

Działanie karty kredytowej nie jest skomplikowane. Odsetki od zadłużenia na karcie kredytowej są naliczane, dopiero gdy użyjesz środków z karty i przekroczysz termin spłaty zobowiązania. Co ciekawe, aby otrzymać karty kredytowe trzeba mieć odpowiednią zdolność kredytową. Bank analizuje ją przed udzieleniem zobowiązania na podstawie wielu informacji.

karta kredytowa czym jest

źródło:https://www.najlepszekonto.pl/ranking-kart-kredytowych

Spłata karty kredytowej – co warto wiedzieć?

Spłaty kart kredytowych należy dokonać przed końcem okresu bezodsetkowego. W ten sposób unikniesz naliczenia odsetek od użycia pieniędzy z karty kredytowej. Opłaty za użytkowanie karty są obowiązkowe, jednak często są one na tyle niskie, że karty kredytowe się po prostu opłacają. Spłata karty kredytowej jest bardzo prosta. Podczas wydania karty otrzymasz także numer rachunku, na który można spłacić zadłużenie. Jedyne, o czym trzeba pamiętać to przelanie w odpowiednim czasie wystarczających środków pieniężnych na rachunek karty kredytowej. Aby mieć pewność, że przelew dojdzie do banku w dniu okresu bezgotówkowego, nie należy zwlekać do ostatniej chwili z wykonaniem płatności.

Karty kredytowe możesz spłacić w całości, czyli przelewając całość pożyczonej kwoty lub częściowo. Banki często ustalają kwotę minimalną, która wynosi tylko kilka procent zadłużenia na karcie. Spłatę reszty środków można rozłożyć na raty i spłacić w późniejszym terminie. Jest to dobre rozwiązanie, gdy skorzystałeś z dużej sumy pieniędzy dostępnej na swojej karcie kredytowej. Warto jednak pamiętać, że spłata karty kredytowej w ratach jest oprocentowana i nie jest już tak korzystna, jak całkowita spłata karty w okresie bezodsetkowym.

Przelewy i wypłaty gotówki – czy można je robić kartą kredytową?

Karty kredytowe są używane przede wszystkim do płacenia w sklepach internetowych i stacjonarnych. Oprócz tego kartą kredytową można wypłacać pieniądze z bankomatu lub wykonywać przelewy. Zanim jednak użyjesz karty kredytowej do przelewu lub wypłaty z bankomatu, sprawdź, ile będzie Cię to kosztowało. Banki pobierają bowiem opłatę za taką możliwą i często jest to po prostu nieopłacalne. Wykorzystywanie karty kredytowej w standardowy sposób jest tanie i nie nadwyręży Twojego portfela. Dobrze wiedzieć jak dokładnie jest skonstruowana umowa karty kredytowej. Niekiedy kredytodawcy zaznaczają, że tylko transakcje bezgotówkowe nie podlegają oprocentowaniu. Aby nie przepłacać na karcie kredytowej, dokładnie zapoznaj się z warunkami swojej umowy.

Oprocentowanie za wypłacanie środków z karty kredytowej z bankomatów oraz dokonywanie przelewów to minus karty kredytowej. Nie należy się jednak do niej zniechęcać, ponieważ taki produkt finansowy ma wiele zalet. Korzystając z karty kredytowej, możesz zyskać dostęp do licznych benefitów. Możesz korzystać z wielu promocji bankowych, zniżek i zwrotów części wydanych pieniędzy. Warto więc poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszej oferty karty kredytowej na rynku. Dzięki temu będziesz miał nie tylko dodatkowe środki pieniężne do wykorzystania w dowolnej chwili, ale także zaoszczędzisz pieniądze, korzystając ze zniżek i promocji.

Czym różni się karta kredytowa od karty debetowej?

Płatność kartą kredytową polega na korzystaniu z wcześniej przyznanego limitu kredytowego. Oznacza to, że nie korzystasz z własnych pieniędzy, a ze środków banku. Wysokość limitu, który masz do dyspozycji, ustala bank, a Ty nie możesz wydać środków większych niż przyznany limit. W przypadku karty debetowej korzystasz tylko ze swoich własnych pieniędzy, które są zgromadzone na koncie osobistym. Karta debetowa nie posiada też żadnego limitu kredytowego. Możesz wydać wszystkie pieniądze, które posiadasz na rachunki. Wyjątkiem jest debet, który pozwala na wydanie większej ilości gotówki i zadłużenie się do ustalonej z bankiem kwoty. Debet zostaje spłacony automatycznie, gdy na Twoim koncie pojawią się nowe środki pieniężne. Spłata karty kredytowej wygląda nieco inaczej i najlepiej jest to zrobić w okresie bezodsetkowym. Okres bezodsetkowy to czas, w którym bank nie pobiera od klienta odsetek za wykonane transakcje.

karty kredytowe ranking

źródło: https://wskoczpokase.pl/ranking-kart-kredytowych/

Czy warto korzystać z karty kredytowej?

Korzystanie z karty kredytowej ma wiele zalet. Przede wszystkim jest to wygodne rozwiązanie, dzięki któremu nie musisz nosić przy sobie dużej ilości gotówki. Nie musisz obawiać się kradzieży, a w przypadku zgubienia karty możesz łatwo ją zastrzec. W razie pojawienia się nieprzewidzianych wydatków możesz skorzystać z limitu, którego udzielił Ci bank. Nie będziesz musiał pożyczać pieniędzy od bliskich lub szukać innego sposobu na opłacenie nagłych spraw. To o czym również warto wspomnieć to fakt, że kartę kredytową można otrzymać od ręki. Wystarczy, że złożysz wniosek, możesz to zrobić online bez wychodzenia z domu. Decyzję o przyznaniu karty kredytowej możesz otrzymać praktycznie od razu. W znalezieniu najlepszej oferty może Ci pomóc internetowy ranking kart kredytowych. W jednym miejscu sprawdzisz oferty z wielu różnych instytucji finansowych. W szybki i łatwy sposób wybierzesz najlepszą ofertę dla siebie.

Karty kredytowe – najczęściej zadawane pytania

Jak działa karta kredytowa?

Działanie karty kredytowej nie jest skomplikowane. W ramach przyznanego przez bank limitu możesz dokonywać zakupów online oraz w sklepach stacjonarnych za pomocą karty. Odsetki za skorzystanie z dostępnych środków nie będą naliczane, jeśli spłacisz dług w okresie bezodsetkowym. Jeśli w danym miesiącu nie skorzystasz z przyznanego limitu, także nie musisz ponosić dodatkowych kosztów. Karty kredytowe różnią się od kart debetowych swoim działaniem i można wymienić pomiędzy nimi znaczne różnice.

Na czym polega okres bezodsetkowy?

Okres bezodsetkowy to czas, w którym bank nie nalicza odsetek od wykorzystanego limitu zadłużenia. Okres bezodsetkowy wynosi zazwyczaj 50-60 dni i można podzielić go na dwie części. Okres rozliczeniowy to czas, w którym można korzystać z przyznanego limitu – trwa miesiąc, a koniec oznaczony jest w umowie. Okres spłaty zadłużenia to czas po zakończeniu okresu rozliczeniowego, w którym bank podsumowuje wykorzystane środki i daje swojemu klientowi czas na ich spłatę.

Czy można robić przelewy i wypłacać gotówkę kartą kredytową?

Karta kredytowa ma służyć przede wszystkim do płatności bezgotówkowych w sklepach stacjonarnych i internetowych. Można jednak wykonać z jej pomocą przelew lub też wypłacić gotówkę z bankomatu. Należy jednak pamiętać, że taka możliwość wiąże się z wysoką opłatą i najczęściej jest to po prostu nieopłacalne.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Brak ocen)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *