W czasach stale rosnącej inflacji, wzrostu stóp procentowych, a co za tym idzie, rat kredytu, warto kontrolować swoje wydatki i planować budżet domowy w taki sposób, aby rozsądnie gospodarować swoimi pieniędzmi. Wciąż wiele osób jednak nie jest w stanie określić, ile miesięcznie wydaje i nie analizuje swojej sytuacji finansowej. Jest to duży błąd, ponieważ właściwe zarządzanie domowymi finansami wcale nie musi być trudne, a może przynieść sporo korzyści i oszczędności. Jak zaplanować budżet domowy?
Spis treści
Co to jest budżet domowy?
Budżet domowy, to najprościej rzecz ujmując, zestawienie dochodów i wydatków w gospodarstwie domowym. Zazwyczaj prowadzony jest w miesięcznym przedziale czasowym. Budżet domowy to ważny krok do stworzenia bezpieczeństwa finansowego. Systematyczna kontrola wydatków pozwala poznać sytuację finansową gospodarstwa domowego i wdrożyć odpowiednie metody zarządzania. Takie zestawienie może być prowadzone zarówno ręcznie – w zeszycie lub kalendarzu, ale i na komputerze, na przykład z wykorzystaniem arkusza kalkulacyjnego.
Budżet domowy – czy każdy go powinien mieć?
Budżet domowy to swego rodzaju pula środków, która może pochodzić z różnych źródeł, jakie gospodarstwo domowe ma do dyspozycji w określonym przedziale czasu. Z tego powodu budżet domowy ma każdy, niezależnie od tego, czy prowadzi jednoosobowe, czy wieloosobowe gospodarstwo domowe. Nie każdy jednak prowadzi takie zestawienie, a więc kontroluje swoje dochody i wydatki.
Prowadzenie budżetu domowego pozwala świadomie i umiejętnie rozdysponować środkami finansowymi, dzięki czemu unikamy sytuacji, w której pod koniec miesiąca nie stać nas na zakup podstawowych artykułów spożywczych. Umiejętnie zaplanowany budżet domowy pozwoli nam zrozumieć naszą sytuację finansową i efektywnie zaplanować wszelkie wydatki. Dodatkowo często pozwala utworzyć również poduszkę finansową.
Znajdziemy dla Ciebie możliwie najkorzystniejszą ofertę kredytu lub pożyczki.
Skontaktuj się z doradcą Spłaty Kredytów jeszcze dziś i otrzymaj potrzebne wsparcie finansowe na dogodnych warunkach.
Wyślij wniosek!Jak stworzyć budżet domowy?
Budżet domowy można prowadzić, korzystając ze specjalnych aplikacji lub arkusza kalkulacyjnego, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby planować go ręcznie, zapisując wszelkie dochody i wydatki w notesie, kalendarzu lub na kartce papieru. W takim zestawieniu należy w ujęciu miesięcznym zapisać wszelkie swoje dochody, a więc te związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, pracą na etacie, ale i wynajem czy innymi dodatkowymi zajęciami, takimi jak korepetycje.
Następnie w oddzielnej kolumnie powinniśmy umieścić wszystkie nasze stałe wydatki, a więc te, które ponosimy co miesiąc. Mowa tutaj o czynszu za mieszkanie, opłatach za media, internet, telefon, a także płatnych subskrypcjach. Należy uwzględnić w tym miejscu również wszystkie raty kredytów i pożyczek oraz minimalne spłaty kart kredytowych.
Następnie sumę, która zostanie po odjęciu od dochodów tak zwanych kosztów stałych, musimy podzielić na pozostałe wydatki, a więc jedzenie, komunikację miejską, benzynę, ubrania, rozrywkę itp. Część środków powinniśmy odkładać, tworząc poduszkę finansową.
Fot. Pixabay
Zarządzanie budżetem domowy – czy jest trudne?
Zarządzanie budżetem domowym na początku może wydawać się trudne. Z tego powodu nie warto dzielić go na wiele szczegółowych kategorii, tylko rozpocząć od kilku jasnych, podstawowych działów. Każdy budżet powinien być podzielony na przychody i wydatki. Te drugie to z kolei koszty stałe, a także zmienne. Nie możemy zapomnieć też o nieregularnych kosztach. Mowa tutaj na przykład o wakacjach, ubezpieczeniu samochodu czy remontach. Takie wydatki warto uwzględnić w budżecie rocznym. Koszty te następnie podzielić na 12 równych części i każdego miesiąca odkładać na te cele wybraną sumę ze swojej miesięcznej puli. Zarządzanie budżetem domowym nie powinno być trudne, jeżeli jest on skonstruowany w taki sposób, że przychody równają się z wydatkami. Lepiej, jeżeli jednak je przewyższają.
Planowanie budżetu domowego – jak zrobić to dobrze?
Planowanie budżetu domowego to bardzo ważna czynność, która pozwala uniknąć nam długów. Z tego powodu zestawienie takie należy wykonać na początku miesiąca, na przykład po otrzymaniu wynagrodzenia za pracę i następnie rozdzielić je na wszystkie kategorie, jakie uwzględniliśmy w naszym zestawieniu. Dzięki temu będziemy wiedzieli, ile możemy wydać. W sytuacji, kiedy dysponujemy niewielkim budżetem, ograniczmy wydatki, które nie są w danym momencie pilne.
Dzięki właściwemu planowaniu budżetu domowego, możemy uniknąć długów, tych u znajomych, ale i na kartach kredytowych, ponieważ będziemy wiedzieć, ile możemy przeznaczyć pieniędzy na konkretny cel w danym miesiącu. Często na początku miesiąca wydajemy sporo gotówki na niepotrzebne rzeczy, a pod koniec brakuje nam środków nawet na podstawowe produkty.
Planując budżet, możemy określić miesięczną sumę, jaką chcemy przeznaczyć na przyjemności, a także podstawowe produkty. W przypadku zakupów spożywczych warto kwotę tą podzielić na tygodnie lub dni, żeby dysponować zabezpieczonymi środkami na ten ważny cel.
Jak zarządzać budżetem domowym?
Wiele osób zastanawia się, jak zarządzać budżetem domowym. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne zadanie. Należy:
- ustalić źródła dochodu, a więc ile miesięcznie pieniędzy mamy do dyspozycji. Trzeba uwzględnić tutaj wynagrodzenie z umowy o pracę, prowadzenia działalności gospodarczej, stypendiów oraz zasiłków takich jak na przykład 500+,
- ustalić priorytety finansowe. Są to zazwyczaj koszty stałe, do których zalicza się czynsz za mieszkanie, opłaty za wodę, prąd, gaz, ogrzewanie, internet, telewizję, doładowania telefonu, raty kredytu czy składki na ubezpieczenie,
- wyznaczyć kwotę na życie codzienne, a więc jedzenie, transport czy paliwo.
- ustalić budżet na dodatkowe wydatki, takie jak ubrania, rozrywka, czy używki,
- planować długoterminowo. Warto co miesiąc odkładać pewną kwotę na większe inwestycje takie jak na przykład remont czy wakacje,
- unikać spontanicznych i nieplanowanych wydatków.
Trudne kredyty to nasza specjalność. Z pomocą doradcy Spłata Kredytów uzyskasz potrzebne finansowanie niezależnie od skomplikowania sytuacji.
Napisz do nas!Jak planować budżet domowy w rodzinie wielodzietnej?
Planowanie budżetu w rodzinie wielodzietnej niewiele różni się od standardowej procedury. Warto jednak w zestawieniu uwzględnić wydatki związane z potrzebami poszczególnych członków rodziny. Mowa tutaj na przykład o opłatach za zajęcia pozaszkolne czy korepetycje dla dzieci. Dodatkowo, jeżeli mamy taką możliwość, możemy w budżecie domowym uwzględnić również kieszonkowe dla dzieci. Może być ono wypłacane w systemie tygodniowym lub miesięcznym. W rocznym zestawieniu z kolei należy uwzględnić koszty kolonii czy wyjazdów na ferie.
Jak zwiększyć domowy budżet?
Często budżet domowy nam się nie spina, ponieważ nasze wydatki przekraczają dochody. W takiej sytuacji możemy, analizując takie zestawienie, zrezygnować za pewnych kategorii wydatków, a więc na przykład anulować subskrypcje w serwisach firmowych czy muzycznych. Często jednak takie cięcia są niewystarczające. Wówczas, aby nie wpaść w zadłużenie, kiedy nie wystarcza nam pieniędzy, powinniśmy dorobić do budżetu domowego.
Obecnie możliwości dorobienia do budżetu jest wiele. Możemy podjąć dodatkowe zatrudnienie, na przykład na pół etatu. Jeżeli wykonujemy wolny zawód lub pracujemy jako freelancerzy, powinniśmy poszukać dodatkowych klientów i zleceń, które zapewnią nam wyższy dochód. Wiele osób poza godzinami swojej pracy podejmuje dodatkowe zajęcia, a więc udziela korepetycji, sprząta w restauracjach lub hotelach, czy uczestniczy w inwentaryzacjach w sklepach. Warto również przeglądać swoją szafę i sprzedać niepotrzebne rzeczy.
Jak podzielić budżet domowy, gdy pracuje tylko jedna osoba?
W przypadku, kiedy tylko jedna osoba pracuje i utrzymuje całą rodzinę, wszyscy domownicy powinni wiedzieć, jakim budżetem dysponują. Warto wówczas prowadzić zestawienie wydatków codziennie, aby być świadomym, na co druga połówka wydaje pieniądze, aby nie okazało się, że dokonuje ona zakupów przekraczających nasz budżet, co może skutkować pojawieniem się długów. Codzienna kontrola wydatków pozwoli uniknąć sytuacji, w której pod koniec miesiąca będziemy musieli się zapożyczać.
Idealny budżet domowy – czy taki istnieje?
Warto mieć świadomość, że nie istnieje idealny budżet domowy, który byłby uniwersalny dla każdego gospodarstwa domowego, ponieważ każde z nich ma nieco inne źródła dochodów, wynagrodzenie, potrzeby czy wydatki. Wypełniony budżet domowy to dopiero początek. Kolejny krok stanowi obserwacja wydatków, a więc to, co kupujemy i czy mieścimy się w przewidzianych na dane zakupy limitach, czy też nie.
Kontrola nad budżetem domowym pozwala na równomierne rozłożenie pieniędzy, jakimi dysponujemy na cały miesiąc, dzięki czemu możemy zapobiec zdarzeniu, w którym pod koniec miesiąca nasz portfel świeci pustkami. To z kolei sprawia, że unikamy sytuacji, w której konieczne jest zadłużanie się, a więc na przykład korzystanie z kart kredytowych. Jeżeli już dojdzie do takiego zdarzenia, robimy to świadomie i w kolejnym miesiącu staramy się uniknąć takiego scenariusza, na przykład tnąc wydatki w mniej istotnych kategoriach lub dorabiając to budżetu.
Pośredniczymy w pozyskiwaniu kredytów dla osób prywatnych i firm. Pomożemy Ci nawet jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji.
Skontaktuj się ze swoim doradcą!Jak gospodarować budżetem domowym? Podsumowanie
Prowadzenie budżetu domowego pozwala nam uzyskać obraz naszej sytuacji finansowej. Dlatego, nawet jeżeli okaże się, że nasze wydatki przewyższają dochody i co miesiąc pożyczamy coraz większą sumę od znajomych lub korzystamy z karty kredytowej, wiedząc, że mamy problem, jesteśmy w stanie lepiej gospodarować budżetem domowym. Możemy wprowadzić modyfikacje wydatków lub znaleźć dodatkowe źródło dochodu. Racjonalne planowanie budżetu domowego powala nam sprawdzić, na co wydajemy najwięcej pieniędzy i gdzie możemy poszukać oszczędności.
Często takie zestawienie pokazuje nam, że powinniśmy znaleźć lepiej płatną pracę. Jednak nierzadko okazuje się, że wprowadzając pewne modyfikacje, nasz budżet domowy się spina i dodatkowo jesteśmy w stanie zaoszczędzić pewną sumę pieniędzy, tworząc poduszkę finansową. Gospodarowanie budżetem domowym wymaga czasami sporo analiz i cięcia wydatków. Mogą one uwzględniać anulowanie niektórych subskrypcji, zmianę dostawców mediów, nawyków żywieniowych, a więc na przykład częstsze gotowanie w domu, a rzadsze wizyty w restauracji. Jednak w końcowym rozrachunku przynosi wiele korzyści, niezależnie od tego, czy prowadzimy jednoosobowe, czy wieloosobowe gospodarstwo domowe.