Co to jest leasing i czy warto z niego korzystać?

12 lutego 2021

Polskie firmy mają dostęp do wielu zewnętrznych źródeł finansowania, począwszy od kredytów i pożyczek, przez środki od prywatnych inwestorów, po leasing. Pozwalają one na zrealizowanie ambitnych inwestycji, na które firma nie mogłaby sobie pozwolić, gdyby miała korzystać tylko ze swoich oszczędności. Umożliwiają również ograniczenie kosztów związanych z prowadzeniem działalności i utrzymanie płynności finansowej firmy.

Bardzo popularnym i z tego względu wartym uwagi rozwiązaniem jest w szczególności leasing. Liczne zalety tej formy finansowania sprawiają, że korzysta z niej bardzo wiele polskich firm, zarówno tych niewielkich, jak i bardzo dużych. Tak więc, co to jest leasing? Na czym dokładnie polega i kto może z niego skorzystać – czy tylko właściciele firm, czy także osoby prywatne? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdują się poniżej.

Co to jest leasing?

W uproszczeniu, leasing to pewnego rodzaju dzierżawa wybranych ruchomości lub nieruchomości przez określony okres, z możliwością lub obowiązkiem ich wykupu po zakończeniu się okresu leasingu. W trakcie jego trwania leasingobiorca co miesiąc opłaca raty leasingowe w zamian za prawo do swobodnego korzystania z danego przedmiotu lub nieruchomości.

W ramach leasingu udostępniane są między innymi pojazdy, maszyny, sprzęt komputerowy i medyczny, budynki i nie tylko. Obecnie powszechnie dostępny jest leasing online, nie wymagający wychodzenia z domu. Warto zaznaczyć, że w ramach leasingu nie można otrzymać gotówki do wydania na dowolny cel, a jedynie jakiś konkretny przedmiot lub nieruchomość.

Czas trwania leasingu z reguły wynosi kilka lat. To, czy już w trakcie trwania umowy leasingu leasingobiorca staje się właścicielem danego przedmiotu, czy też może wejść w jego posiadanie dopiero poprzez wpłacenie na koniec trwania umowy kwoty wykupu, zależy od typu leasingu. Można wyróżnić leasing operacyjny i leasing finansowy, z czego ten pierwszy cieszy się większą popularnością.

Co to jest leasing - Wykres

1 Źródło: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Gdzie-zaciagnac-leasing-i-co-finansowac-porownanie-ofert-7494830.html

Co to jest leasing operacyjny i finansowy?

Jak wspomniano powyżej, leasing możemy podzielić na operacyjny i finansowy. Leasing operacyjny jest prostszą formą leasingu, na którą decyduje się większość przedsiębiorców. W jego ramach w trakcie trwania umowy przedmiot leasingu nie jest formalnie własnością leasingobiorcy, więc nie może on dokonywać odpisów amortyzacyjnych.

Ma za to możliwość zaliczenia całości raty leasingowej, a także kwoty wykupu, kosztów wyposażenia i nie tylko do kosztów uzyskania przychodu, co z kolei pozwala na zmniejszenie podstawy opodatkowania. Podatek VAT opłaca zaś z każdą kolejną ratą, w częściach, a nie od razu w całości.

W przypadku leasingu finansowego już od pierwszej raty dany przedmiot (na przykład samochód) jest zapisywany w ewidencji środków trwałych leasingobiorcy, tak więc przedsiębiorca ma możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Jednocześnie ma znacznie mniejsze możliwości w zakresie zaliczania kosztów związanych z leasingiem do kosztów uzyskiwania przychodów.

Przy leasingu finansowym kosztem uzyskania przychodu jest jedynie część odsetkowa każdej raty, a nie jej całość. Co więcej, od razu po zawarciu umowy, wraz z pierwszą ratą leasingu, konieczne jest opłacenie całości podatku VAT. Są przypadki, w których korzystniejszy będzie dla firmy leasing finansowy, ale w zdecydowanej większości przedsiębiorstw to leasing operacyjny okazuje się atrakcyjniejszym rozwiązaniem.

Dla kogo przeznaczony jest leasing?

Leasing jest przede wszystkim formą finansowania przeznaczoną dla przedsiębiorców. Jest on dostępny zarówno dla małych i początkujących firm, jak i średnich i dużych przedsiębiorstw. Mowa tutaj zarówno o jednoosobowych działalnościach gospodarczych, jak i różnego rodzaju spółkach.

Funkcjonuje również forma leasingu skierowana do osób prywatnych, nieprowadzących działalności gospodarczej, nazywana leasingiem konsumenckim. Działa ona na podobnych zasadach, ale nie daje tak szerokich możliwości w zakresie optymalizacji podatkowej, jak leasing dla firm.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z leasingu?

Wiemy już, co to jest leasing i dla kogo ta usługa jest skierowana. Warto poruszyć także kwestię tego, jakie warunki stawiają firmy leasingowe potencjalnym klientom. W wielu przypadkach nie spotkamy się z wymaganiami w zakresie stażu firmy, co jest standardem w przypadku kredytów i pożyczek. Oznacza to, że z leasingu firma może skorzystać już od pierwszego dnia działalności.

Wszystko zależy od zasad, które przyjęła dana firma leasingowa, natomiast w dużej mierze są one stosunkowo liberalne. Nie tylko w zakresie stażu, ale też na przykład obrotów firmy. Może nawet nie być wymagane przedstawienie leasingodawcy dokumentów księgowych firmy, potwierdzających jej dochody. Często wystarczają same dokumenty rejestrowe, które świadczą o tym, że firma naprawdę istnieje i działa legalnie. Formalności związane z leasingiem są ograniczone do absolutnego minimum, tak, aby cały proces przebiegał szybko i sprawnie.

Leasingodawca ponadto może wymagać wpłacenia przez leasingobiorcę wkładu własnego, wynoszącego od kilku procent do kilkudziesięciu procent wartości przedmiotu leasingu. Zdarza się jednak również leasing z 0% wkładu własnego, szczególnie w przypadku tańszych przedmiotów (komputerów, monitorów i nie tylko).

Czy leasing się opłaca?

Kiedy już ustaliliśmy, co to jest leasing, z pewnością następne kluczowe pytanie, nad którym będziemy się zastanawiać, to: czy leasing jest opłacalny? To, jaka forma finansowania będzie najkorzystniejsza dla danej firmy, zależy w dużej mierze od indywidualnych czynników, takich jak jej sytuacji finansowej, formy prawnej i formy opodatkowania. Jednak nie da się ukryć, że leasing ma wiele zalet, które sprawiają, że może on okazać się opłacalny.

Przede wszystkim mowa tutaj o szerokich możliwościach optymalizacji podatkowej. W zależności od wybranego typu leasingu, do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć całość lub część raty leasingowej i kwoty wykupu, co pozwala stworzyć swego rodzaju tarczę podatkową. Dodatkowo, ta forma finansowania nie obciąża zanadto firmowego budżetu i pozwala wejść w posiadanie użytecznych pojazdów, maszyn czy narzędzi relatywnie niewielkim kosztem.

Jest to więc warta uwagi usługa, która może pozwolić firmie rozwinąć się i zacząć realizować coraz ambitniejsze projekty i inwestycje, bez konieczności angażowania dużej ilości środków własnych. Docenią to szczególnie firmy małe i początkujące, które mogłyby mieć problem z uzyskaniem kredytu firmowego w banku, czy to z racji na zbyt mały staż, czy zbyt niskie dochody.

leasing kryteria wyboru

2 Źródło: https://www.santander.pl/santander-leasing/komunikaty-prasowe/komunikaty-prasowe-lista/leasing-index-kryteria-wyboru-firmy-leasingowej

Podsumowanie

Warto znać odpowiedź na pytanie, co to jest leasing, niezależnie od tego, czy jesteśmy osobą prywatną, czy właścicielem firmy. Nie bez powodu cieszy się on tak dużą popularnością wśród Polaków, a w szczególności wśród przedsiębiorców. Jest to tani i wygodny sposób na pozyskanie maszyn, pojazdów czy sprzętu elektronicznego niezbędnych do sprawnego działania i rozwoju firmy, przy jednoczesnym dbaniu o optymalizację podatkową.

Najczęściej wybieranym typem leasingu jest leasing operacyjny, natomiast w niektórych przypadkach lepszym wyjściem będzie mimo wszystko leasing finansowy. Przed podjęciem decyzji o leasingu warto zasięgnąć porady u księgowej w kwestii tego, co będzie bardziej opłacalnym rozwiązaniem dla danej firmy. Kiedy już będziemy zdecydowani na konkretny typ leasingu, cały proces powinien przebiec stosunkowo prosto i szybko, z uwagi na niewielką ilość formalności związaną z tą formą finansowania.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (2 głosów, średnia: 4,50 z 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.